Pirelli chce od týmů pomoc s testováním v dalších letech

Testovací monopost Toyota TF109 využívaný Pirelli brzy doslouží a Italové ho potřebují něčím nahradit. Týmy ale zatím moc vstřícné nejsou.
Pirelli chce od týmů pomoc s testováním v dalších letech

Když se Pirelli loni stalo oficiálním dodavatelem pneumatik formule 1 pro letošní a následující sezóny, koupilo si od Toyoty vůz TF109 a své produkty testovalo na něm s pomocí jezdců, jako jsou Nick Heidfeld a Pedro de la Rosa.

Jenomže pravidla formule 1 se neustále mění a Pirelli potřebuje mít přístup k současným vozům, aby mohlo své pneumatiky upravovat podle potřeb týmů. "Chceme být dobrým partnerem tohoto sportu a dodávat ty nejlepší produkty, ale pokud si nebudeme moci ověřovat výsledky své práce, bude to těžké," řekl sportovní šéf Pirelli Paul Hembery pro Autosport.

Toyota TF109 přestává na svůj úkol stačit, protože nemá velkou nádrž, která by počítala se zákazem tankování, nemá pohyblivé zadní křídlo a obecně není vyvíjena podle posledních změn v oblasti aerodynamiky. Pirelli proto žádá týmy, aby mu pomohly najít řešení. Zatím se nesetkalo s úspěchem.

"Pro týmy je snadné nám říkat ne, ne, ne. Ale my skutečně potřebujeme najít řešení, a to takové, které nepovede k obviňování, že upřednostňujeme nějaký tým. Na tom zájem nemáme," pokračoval Hembery.

"Možná bychom mohli pokaždé při testech měnit auto. Nebo bychom mohli zablokovat telemetrii díky tomu, že všechny vozy mají řídící jednotku od McLarenu, takže by si nikdo žádná data z testu nepřečetl, nikdo by je (kromě Pirelli) neměl k dispozici. Dá se to zařídit různými způsoby."

Nejen tuto záležitost chce Pirelli projednat s týmy na podzim. "Až skončí léto, asi sedneme s týmy během nějakého závodního víkendu, bude to zřejmě v září," odhadl Hembery. "Sedneme si s nimi a řekneme: ´Podívejte se, tohle jsme se letos naučili, tohle bychom podle našeho názoru mohli pro vás udělat lépe, chcete to tak?´ Týmy nám musejí říct, co chtějí, protože nakonec jsou to oni, kdo rozhodují, jakým směrem se vydáme."

Další článek: Force India představila první ručně malovaný vůz F1, půjde na charitu

18:02 | Kdo bude ve vedení po prvním kole?
17:13 | Ricciardo dostal napomenutí za zdržení Strolla v Q1.
15:29 | Víkend Lewise Hamiltona: Sražený mechanik v tréninku, kontakt se zdí a poškozené přední křídlo v kvalifikaci, hodiny v rychlém kole (možná poškozené zadní křídlo).
13:35 | V Soči přestalo pršet a objevilo se dokonce sluníčko. Start kvalifikace snad ve 14:00 dle plánu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00