Pirelli a FIA k incidentům ve Spa: pneumatiky jsou v pořádku

FIA a Pirelli dnes vydali prohlášení a závěry vyšetřování k defektům, které postihly ve Spa Rosberga a Vettela.
Pirelli a FIA k incidentům ve Spa: pneumatiky jsou v pořádku

Podle vyšetřování FIA nebyly na vině jakékoliv strukturální problémy pneumatik. Italský dodavatel zdůraznil, že letos již spotřeboval 13 748 slicků a nikdy nebyl problém a to ani na náročných okruzích jako jsou Sepang, Barcelona nebo Silverstone.

V průběhu závodu ve Spa ale bylo zaznamenáno 63 řezů pneumatik, což je extrémně hodně. Průměrný počet podobných incidentů je 1,2 a to když vezmeme v úvahu 15 posledních událostí (10 závodů a 5 testů).

Pirelli prý žádalo vyčištění okruhu od úlomků, na což FIA okamžitě reagovala. Pokud pneumatiku poškodí menší úlomek, dojde k pomalému defektu – ztrátě tlaku. V případě proniknutí velkého úlomku na vysokorychlostní trati ale celý defekt probíhá podstatně jinak a to zejména, pokud je už pneumatika na hraně životnosti. Tohle jsme viděli u Vettela. 

U Rosberga prý nešlo o náhlé selhání. Problém se objevil už o čtyři zatáčky dříve.

FIA potvrzuje

Mezinárodní automobilová federace potvrdila závěry Pirelli a vyjádřila spokojenost s postupem vyšetřování. Pneumatiky byly podle FIA prověřeny, ale žádné strukturální problémy odhaleny nebyly.

FIA upozornila, že tloušťka běhounu zadní pneumatiky na voze Vettela byla v době defektu pouze na 30 % původní velikosti.

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Další článek: Ferrari prodloužilo smlouvu s Allisonem

21:46 | Roman Staněk zdraví české fanoušky po prvním pódiu ve formuli 3! Video: Tomáš Enge odkaz
18:00 | Podle Mercedesu bylo Hamiltonovo kontroverzní výjezdové kolo rychlejší než to předchozí.
17:56 | Velká nehoda ve čtyřiadvacetihodinovce ve Spa, která připomenula události ne až tak dávné. Dva jezdci jsou v nemocnici, ale mimo ohrožení života. odkaz
14:05 | Steiner byl příliš velký pesimista. Tým stále pracuje na tom, aby Schumacher mohl do kvalifikace nastoupit. Šasi je ok, mění se převodovka. Tak jako tak ale odstartuje poslední (penalizace za převodovku).

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace Hamilton (1:15.419)
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00