Pirelli a FIA k incidentům ve Spa: pneumatiky jsou v pořádku

FIA a Pirelli dnes vydali prohlášení a závěry vyšetřování k defektům, které postihly ve Spa Rosberga a Vettela.
Pirelli a FIA k incidentům ve Spa: pneumatiky jsou v pořádku

Podle vyšetřování FIA nebyly na vině jakékoliv strukturální problémy pneumatik. Italský dodavatel zdůraznil, že letos již spotřeboval 13 748 slicků a nikdy nebyl problém a to ani na náročných okruzích jako jsou Sepang, Barcelona nebo Silverstone.

V průběhu závodu ve Spa ale bylo zaznamenáno 63 řezů pneumatik, což je extrémně hodně. Průměrný počet podobných incidentů je 1,2 a to když vezmeme v úvahu 15 posledních událostí (10 závodů a 5 testů).

Pirelli prý žádalo vyčištění okruhu od úlomků, na což FIA okamžitě reagovala. Pokud pneumatiku poškodí menší úlomek, dojde k pomalému defektu – ztrátě tlaku. V případě proniknutí velkého úlomku na vysokorychlostní trati ale celý defekt probíhá podstatně jinak a to zejména, pokud je už pneumatika na hraně životnosti. Tohle jsme viděli u Vettela. 

U Rosberga prý nešlo o náhlé selhání. Problém se objevil už o čtyři zatáčky dříve.

FIA potvrzuje

Mezinárodní automobilová federace potvrdila závěry Pirelli a vyjádřila spokojenost s postupem vyšetřování. Pneumatiky byly podle FIA prověřeny, ale žádné strukturální problémy odhaleny nebyly.

FIA upozornila, že tloušťka běhounu zadní pneumatiky na voze Vettela byla v době defektu pouze na 30 % původní velikosti.

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Další článek: Ferrari prodloužilo smlouvu s Allisonem

19:06 | Nálada ve F1 se mění jako počasí. Podle RaceFans byla v pátek vůle zmrazit od příštího roku pohonné jednotky, v pondělí (kdy se mělo elektronicky hlasovat) už ne. Věc se odkládá nejméně do 11. února. Důležité je to pro Red Bull, aby mohl převít PJ od Hondy.
12:42 | AlphaTauri vydala video o přípravách Júkiho Cunody na sezónu odkaz
10:26 | Ve Fioranu pokračují testy Ferrari. Dnes je za volantem Charles Leclerc.
9:29 | Alesi se včera svezl ve ferrari, ale to je tak asi vše. V jezdecké akademii končí.