Piquet musí zaplatit v přepočtu 21 milionů korun za slova o Hamiltonovi

Nelson Piquet musí zaplatit 5 milionů brazilských realů jako morální odškodnění za rasistické výroky na adresu Lewise Hamiltona z roku 2021. V pátek o tom rozhodl brazilský soud.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Piquet musí zaplatit v přepočtu 21 milionů korun za slova o Hamiltonovi | Foto: Getty Images / Lars Baron

Nelson Piquet musí za „rasistická a homofobní slova“ o Hamiltonovi zaplatit pokutu ve výši 5 milionů brazilských realů, což je v přepočtu asi 21 milionů korun. Kompenzace musí jít do fondů podporujících rasovou rovnost a bojujících proti diskriminaci komunity LGBTQIA+.

Obvinění vznesly čtyři lidskoprávní skupiny, včetně brazilské Národní aliance LGBT+, které chtěly, aby Piquet zaplatil 10 milionů brazilských realů za údajnou morální újmu.

Soudce Pedro Matos de Arruda zmínil, že projevy Nelsona Piqueta nelze ignorovat, protože je světově uznávanou veřejnou osobou s potenciálem ovlivnit své obdivovatele.

Nepřímo mu uškodila podpora Bolsonara

„Tento prohřešek je nepřípustný,“ uvedl soudce, kterého cituje Globo. „Tím spíše, pokud si uvědomíme, jaká je jeho projekce, když se jedná o osobu tak uznávanou a obdivovanou, jako je obžalovaný. Mám tedy za to, že je charakterizována kolektivní morální újma, protože došlo k vážnému porušení základních hodnot společnosti.“

Pro výpočet výše pokuty vzal soudce v úvahu dar, který Piquet v roce 2022 věnoval na prezidentskou kampaň bývalého prezidenta Jaira Bolsonara ve výši 501 000 realů. Volební pravidla v Brazílii totiž omezují dar na předvolební kampaň 10 % hrubého příjmu dárce v roce před volbami. Piquet tak musel v roce 2021 vydělat nejméně 5 milionů.

Rozhovor z roku 2021

Rozhovor vedl novinář Ricardo Oliveira a vznikl už v listopadu 2021, ale na internetu se objevil až v červnu 2022. 

Piquet se v rozhovoru dostal k souboji mezi Hamiltonem a Verstappenem, který mimochodem chodí s jeho dcerou Kelly, z úvodu britské grand prix 2021. Hamilton a Verstappen kolidovali. Verstappen tvrdě boural do bariéry, Hamilton i přes penalizaci vyhrál.

Piquet v souvislosti s Hamiltonem použil hned dvakrát slovo „neguinho“. Jedná se o zdrobnělinu slova nego, což je slangový výraz podobně vypadajícího anglického výrazu. Slovo se běžně používá v komunikaci s kamarádem, ale pokud je použito pro označení cizího člověka, má rasistický podtext, což takto vnímala i brazilská média. Piquet se později za svá slova omluvil.

Hamilton vloni převzal „čestné občanství" Brazílie.  

K tématu:

Další článek: Ricciardovy plány na rok 2023? Více motokrosu a rodiny

Témata článku: