Pět titulů Hamiltona v číslech: cestu mu dláždila i velká spolehlivost

Lewis Hamilton vyhrál pět ze šesti sezón hybridní éry, ve které Mercedes zatím s menšími či většími problémy dominuje. Kromě silného vozu hrála roli také spolehlivost – vozu i jezdce.

Lewis Hamilton nedávno oslavil zisk šestého titulu mistra světa. Pěti z šesti titulů získal s Mercedesem. Jen jednou ho někdo dokázal porazit – v roce 2016 Nico Rosberg.

Kromě silného vozu hrála roli také spolehlivost a to technická i jezdce. Samozřejmě v tomto případě platí pravidlo, že pokud jezdec startuje z prvního místa, nebo z prvních řad, tak je riziko kolize na startu i během závodu mnohem menší ve srovnání s jezdci, kteří startují z nižších pozic.

Lewis Hamiltona (2014 až dosud)

Podívali jsme se na statistiky Hamiltona v rámci hybridní éry – od roku 2014 do teď.

Hamilton odjel celkem 120 závodů. Dokončil 113 z nich, což je více než 94 %. Jeho týmoví kolegové (Rosberg, Bottas) za stejnou dobu nedokončili celkově 10 závodů. 

Celkem sedmkrát Hamilton neviděl cíl závodu. Jen v pěti případech šlo o technický problém.

Ve statistikách samozřejmě nejsou zahrnuty problémy, které měl Hamilton v trénincích a kvalifikacích. Stejně tak tam nejsu zahrnuty problémy, které měl v závodě, ale nebyly tak velké, aby zapříčinily odstoupení ze závodu.

V pěti případech stál za nedokončením závodu technický problém. Jen jednou šlo o následky kolize – jedná se samozřejmě o slavnou kolizi s Rosbergem ve Španělsku 2016. Jednou Hamilton ze závodu odstoupil. Stalo se tak v Belgii 2014. Nico Rosberg zaútočil v Les Combes na Hamiltona, došlo ke kolizi a Hamilton si poškodil zadní pneumatiku, Rosberg zase přední křídlo. Hamilton pak sice pokračoval, ale hlásil problémy a pár kol před koncem odstoupil.

Nedokončené závody Lewise Hamiltona

  1. Austrálie 2014: motor
  2. Kanada 2014: brzdy
  3. Belgie 2014: odstoupení
  4. Singapur 2016: pohonná jednotka
  5. Španělsko 2016: kolize
  6. Malajsie 2016: motor
  7. Rakousko 2018: tlak paliva

Nedokončené závody v průběhu sezón

Hamiltonova průměrná pozice na startovním roštu byla 3,1. V závodě pak 2,0, což znamená, že si v průměru polepšil o 1 pozici.

Vždy na bodech

Pokud už Lewis Hamilton dokončil závod, tak to bylo vždy na bodech! 

Na kterých pozicích a kolikrát dokončil Hamilton závod (2014-dosud)

Vládne tabulkám

Není divu, že zejména kariéra  v hybridní éře ovlivnila historické tabulky.

Hamilton má na svém kontě nejvíce bodů v historii (3045), ale to je samozřejmě způsobeno také změnami bodového systému.

Z hlediska závodů na bodech je Hamilton aktuálně třetí. Už v Abú Dhabí ale může vyrovnat druhého Räikkönena (213 závodů). Rekordmanem je Michael Schumacher s 221 závody na bodech.

Pódium má 15 z 20 jezdců. Podívejte se, kdy si poprvé zastříkali šampaňským

Pódium má 15 z 20 jezdců. Podívejte se, kdy si poprvé zastříkali šampaňským

Hamilton okupuje dvě první pozice z hlediska největšího počtu závodů na bodech v řadě. První série začala v Japonsku 2016 a skončila ve Francii 2018 a čítá 33 závodů na bodech v řadě.

Druhá série začala ve Velké Británii 2018 a pokračuje dosud. Zatím Hamilton dokončil 32 závodů na bodech. Pokud se mu to povede také v Abú Dhabí, tak vyrovná svůj předešlý rekord. Na jeho případné překonání si musíme počkat do další sezóny.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Váš názor Další článek: Vozy Super GT a DTM se utkaly ve Fudži, nedělní výhru získal účastník skandálního závodu