Permane: Nepoznal bych, že Räikkönen loni nezávodil

Šéfinženýr týmu Lotus Alan Permane byl mile překvapen výkony Kimiho Räikkönena ve dvoudenním testu ve Valencii, dvouletá absence nebyla znát.
Permane: Nepoznal bych, že Räikkönen loni nezávodil

Finský pilot po svém testu prohlásil, že neměl žádné problémy a že je optimista. Pozitivní dojem měl i Lotus. "Jsem si jistý, že bude na první test stoprocentně připravený," řekl Permane pro Autosport. "Usedl do vozu, byl konzistentní a podle nás i rychlý. I když rychlost se těžko posuzuje, protože to bylo staré auto na předváděcích pneumatikách Pirelli."

"Dám vám příklad. Jezdil s menším množstvím paliva a my jsme mu pak hodně natankovali. Spočítali jsme, jaký by měl být kvůli tomu rozdíl v čase a on se hned v prvním kole do něj trefil naprosto přesně, na desetinu. To bylo působivé. Nepoznal bych, že minulou sezónu nejezdil."

Lotus měl ve Valencii jen svůj předváděcí tým, se kterým jezdí na akce pro fanoušky, ten závodní pracoval v továrně na novém voze. Fin s ním spolupracoval dobře.

"Je zřejmé, že má reputaci člověka, který vůbec nemluví a odpovídá jedním slovem, ale já jsem nic takového neviděl," uvedl Permane. "Vidím naprosto normálního a velmi zkušeného jezdce, který je ochoten diskutovat s inženýry tak dlouho, jak je to třeba. Vyjadřuje se jasně, věcně a výstižně o tom, co od vozu chce. Také je to mistr světa, že? To nedokázal náhodou."

Lotus je teď soustředěný na přípravu nového monopostu, který nasadí 7. února v Jerezu. Včera jej poprvé nastartoval ve své enstonské továrně. Jezdci si proto můžou do prvních testů odpočinout, ale Räikkönen prozradil, že se musí vyhýbat riskantním aktivitám. Záliba v rallye musí stranou, nejen proto, co se stalo Kubicovi.

"Tým je po tom, co se mu stalo, hodně opatrný," potvrdil pro MTV3. "Žádné větší koníčky už provozovat nemůžu. Ale nakonec to tak bylo u každého týmu. Je pochopitelné, že se mě snaží chránit. Možná se někdy dohodneme, co můžu dělat a co ne."

"Na druhé straně se můžete zranit v běžném životě, může to přijít kdykoliv. Uvidíme. Doufám, že si budu moct zajezdit v rallye. Asi budu muset chvíli počkat, než to bude možné."

Další článek: Räikkönenovi scházel v testech pocit rychlosti

11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.
18. dubna | V Imole začalo pršet... zatím hlavně nad částí okruhu.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen