Péreze srazila penalizace za nerespektování modrých vlajek. Velmi nespravedlivé, říká

Sergio Pérez z týmu Racing Point projel cílem Velké ceny Španělska formule 1 na čtvrté pozici. Pětisekundová penalizace za neuposlechnutí modrých vlajek jej však odsunula na páté místo.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Péreze srazila penalizace za nerespektování modrých vlajek. Velmi nespravedlivé, říká | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Mexičan se po dvou závodech vrátil do formule 1 poté, co se vyléčil z onemocnění covid-19. Po většinu závodu se pohyboval na čtvrtém a pátém místě.

Dominantní Lewis Hamilton nadělil v průběhu závodu celé jedno kolo všem jezdcům kromě druhého Maxe Verstappena a třetího Valtteriho Bottase.

Když se v technickém posledním sektoru Katalánského okruhu dostal Hamilton za čtvrtého Péreze, dostal Mexičan varování modrými vlajkami, že má pustit rychlejšího jezdce před sebe.

Pérez tak učinil na cílové rovince, což bylo ale podle rozhodnutí sportovních komisařů pozdě a dostal pětisekundovou penalizaci za nerespektování modrých vlajek. V konečném pořadí se tak Pérez propadl ze čtvrté na pátou pozici.

„Nechápu, kam jsem měl uhnout. Hamilton mě dojel velmi pozdě v tom kole a poslední sektor je velmi úzký, takže jsem neměl kam jet. Bylo by z mého pohledu velmi nebezpečné něco tam vymýšlet, ale dostal jsem penalizaci. Cítím, že to je velmi nespravedlivé, ale tak to je,“ řekl Pérez pro Sky Sports F1.

„Dostal jsem varování na výjezdu z deváté zatáčky a do desáté zatáčky byl Lewis velmi rychlý, takže první příležitost jsem podle mě měl až v první zatáčce, protože trať je velmi úzká a špatně by to dopadlo. Myslel jsem, že ztratí více času, když ho pustím tam než před první zatáčkou.

„Dostal jsem penalizaci, tak nevím, jestli se něco změnilo, zatímco jsem tu nebyl, ale viděl jsem horší věci.“

Stroll vydělal na Pérezově trestu

Pérezova penalizace naopak pomohla jeho týmovému kolegovi Lanci Strollovi, který se tím posunul na čtvrté místo.

Kanaďan měl velmi dobrý start, když se dostal ze pátého na třetí místo. V pátém kole jej předjel Valtteri Bottas a v průběhu závodu také Pérez, ten se však po penalizaci propadl ve výsledcích za něj.

„Měl jsem skvělý rozjezd a dokázal jsem předjet Checa (Péreze) a Bottasův mercedes. Byl to skvělý pocit jet pár kol na třetím místě, i když jsme věděli, že s mercedesy nemůžeme bojovat. Čtvrté místo dnes bylo maximem,“ řekl Stroll.

„S Checem to byla pěkná bitva na trati. Přešli jsme v závodě na strategii dvou zastávek, dokázal jsem získat pozice a v závěru předjet Vettela. Další pozici jsem vydělal i Checovou penalizací. Dnešek byl jen o šetření pneumatik, což bylo v horku obtížné, ale zvládli jsme to.“

Další článek: Hamilton byl v dominantní cestě za vítězstvím v jiné dimenzi

15:08 | Haas potvrdil, že Mazepin bude jezdit s číslem 9. Původně chtěl jezdit s číslem 99, ale to má Giovinazzi. Číslo 9 měl Ericsson, ale vzhledem k tomu, že je (bude) dva roky mimo F1, tak se číslo uvolní...
15:04 | Podle španělských médií dostal Alonso zelenou pro účast v testu mladíků po Abú Dhabí. Do testů by prý měly být nakonec nasazeny dvě auta od každého týmu, takže uvidíme i Buemiho, Kubicu, Ferrari zřejmě nasadí Sainze. Zatím to nebylo potvrzeno.
13:33 | Mick Schumacher se s Haasem zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí a také testů po závodě.
9:40 | Jezdecké sestavy pro GP Sachíru: Haas: Pietro Fittipaldi, Kevin Magnussen Mercedes: George Russell, Valtteri Bottas Williams: Jack Aitken, Nicholas Latifi

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10