Pátým vítězstvím ve Spa by Räikkönen rád otevřel skóre u Lotusu

Kimi Räikkönen patří mezi nejúspěšnější jezdce na belgické trati Spa-Francorchamps. Příští GP proto bude ideální příležitostí pokusit se poprvé vyhrát pro Lotus.
Pátým vítězstvím ve Spa by Räikkönen rád otevřel skóre u Lotusu

Před letní přestávkou jste dojel v Budapešti druhý, jak příjemné by bylo získat to unikající vítězství ve Spa?
Kimi Räikkönen: "V belgické Grand Prix jsem obvykle dosahoval dobrých výsledků, ale co se dělo dřív, mi teď nepomůže. Na druhé straně mi to ale ani neuškodí. Samozřejmě by bylo skvělé popáté vyhrát ve Spa. V první části sezóny jsem nevyhrál a ty body navíc se vždy hodí."

Jaká je vaše historie na tomto okruhu?
KR: "Na Spa mám jen dobré vzpomínky a je skvělé tam závodit. Stejný pocit nemáte nikde jinde. Je skvělé závodit s moderním závodním vozem na pořádném okruhu, který má takovou tradici."

Jaké jsou nároky této trati, a myslíte si, že by měla sedět silným stránkám E20?
KR: "Spa nabízí velmi náročné rychlé zatáčky a vy musíte správně nastavit auto. Jak už jsme letos tolikrát viděli, dobrá startovní pozice je extrémně důležitá, a rozhodující by mohla být i ve Spa. Všichni to vědí. Je klíčové mít vůz silný po aerodynamické stránce, aby se vyrovnal s těmi rychlými zatáčkami. Je to dlouhé kolo, a abyste zajeli dobrý čas, musíte si udržet dobrý rytmus. Na kvalifikačním výsledku může hodně záležet, takže musíme v pátek a v sobotu najít slušné nastavení, abychom měli v sobotu odpoledne solidní kvalifikaci."

Proč se vám ve Spa tak daří?
KR: "Na některých okruzích se zdá, že vám jde vše hladce, na jiných zase nemáte vůbec žádné štěstí. My samozřejmě uděláme maximum, abychom tento závod vyhráli. Uprostřed stupňů vítězů jsem už párkrát stál a chci tam být znovu."

Je Spa jedním z vašich nejoblíbenějších okruhů?
KR: "Vsadím se, že každý jezdec má rád Spa. Pro mě je to nejlepší závodní trať na světě. Je to moje nejoblíbenější místo. Mám ho rád od chvíle, kdy jsem tam byl úplně poprvé v roce 2000 s formulí Renault."

Jaké máte pocity ze své pozice v šampionátu?
KR: "Teď jsem v šampionátu pátý a mým cílem samozřejmě je získávat víc bodů než jezdci přede mnou. Čím menší ztráta bude, tím lépe pro mě a tým. Od teď bude každý závod velmi důležitý. Celý tým se maximálně snaží, potřebujeme porážet naše soupeře a pokaždé brát víc bodů než oni."

Několikrát jste byl blízko, bylo by příjemné získat vaše další vítězství ve formuli 1 na místě, kde jste vyhrál naposledy (v roce 2009 s Ferrari)?
KR: "Pořad se snažíme vyhrávat, někdy jste blízko a je trochu zklamáním, že jsme ten poslední krok neudělali. Ale důvody známe, nebyli jsme tak silní v kvalifikacích jako v závodech, což nám neděle komplikuje. Samozřejmě bychom raději vyhráli, než byli druzí nebo třetí, ale sezóna je dlouhá a já si myslím, že se neustále zlepšujeme. Pokud to přijde, skvělé, pokud ne, budeme se o to dál pokoušet. Už jsem v tomto byznyse dost dlouho na to, abych si nedělal zbytečně velké starosti. V šampionátech vylepšujeme své pozice, já i tým, takže dokud v tom budeme pokračovat, tak snad to vítězství přijde."

Další článek: Co ovlivňuje výkonnost pneumatik formule 1

10:01 | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
19:40 | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
20. června | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00