Pátek ve Spa: Počasí znemožnilo srovnání, ale favorité se nezměnili

Déšť v Belgii umožnil jezdcům odjet jen pár kol na suchých pneumatikách v druhém volném tréninku, takže nikdo nezvládl dokončit svůj plánovaný program, ať už v oblasti testování novinek či nastavení vozu pro víkend.
Pátek ve Spa: Počasí znemožnilo srovnání, ale favorité se nezměnili

Letní přestávka zřejmě nic moc nezměnila na rozložení sil ve startovním poli, jezdci se po pátečních trénincích shodují, že o přední příčky budou znovu bojovat Red Bull, McLaren a Ferrari.

Red Bull Racing
Mark Webber zajel nejlepší čas pátečních tréninků, ale pochopitelně nevyřkl žádné hodnocení. Jeho týmový kolega Sebastian Vettel politoval malého počtu pneumatik pro mokrý povrch. "Trochu jsme jezdili na suchu a vyzkoušeli pár úprav, myslím, že měly slušné výsledky," hodnotil. "Dnes bylo těžké posoudit časy na kolo a celkovou rychlost, ale auto je OK."

Ferrari
Podle Fernanda Alonsa začalo Ferrari v Belgii dobře. "I když se mi podařilo odjet na suchu jen pár kol, můj první dojem je pozitivní, auto je dobře vyvážené a není třeba dělat pro zbytek víkendu větší změny." Konkurenci vidí stejnou jako obvykle. "Naši hlavní soupeři byli také velmi silní, podle toho mála, co jsme viděli. Red Bull má dobrou maximální rychlost a přesto byl nejrychlejší v prostředním sektoru, což ukazuje dobrou celkovou výkonnost. A McLaren vypadal také dobře."

Podobně hodnotil první dva volné tréninky Felipe Massa. "V každém případě byly první dojmy dobré," řekl. "Máme pár nových dílů a myslím, že je použijeme ve zbytku závodního víkendu, protože nám umožnily zlepšit výkonnost. Jak si stojíme vůči ostatním, zjistíme až zítra v kvalifikaci."

McLaren
Jenson Button vyzkoušel několik verzí zadního křídla, každá podle něj měla své plusy a mínusy. "Kvůli mokrému počasí nebylo snadné udělat smysluplné srovnání a bude náročné rozhodnout, kterým směrem se vydat s nastavením vozu. Ale jsem si jistý, že se nám to podaří," uvedl. McLarenu se podle Buttona daří více na suchu. "Red bully také vypadají silně v prostředním sektoru, ale my jsme určitě celkově v dobré formě," dodal.

Lewis Hamilton rovněž testoval různá křídla, a co se týče podmínek, preference nemá. "Zdá se, že jsme dobří na mokru, ale na suchu je podle mě auto také dobré," řekl. "Také je těžké auto nastavit tak, aby bylo konkurenceschopné s i bez DRS, takže to bude opravdu vyrovnané, i když to vypadá, že vpředu budou stejné vozy jako obvykle." Hamilton měl velké štěstí v prvním tréninku, na vodě mu před Blanchimont uklouzlo auto ve vysoké rychlosti, ale situaci zachránil.

Mercedes
Michael Schumacher konstatoval, že se za 20. let změnilo ve Spa hodně věcí, ale počasí nikoliv. "Kvůli těmto podmínkám jsme nemohli moc pracovat na nastavení, i když jsme maximálně využili omezený čas, který jsme měli na suché trati," řekl. Šéf týmu Ross Brawn prozradil, že Mercedes půjde do kvalifikace s nastavením pro podmínky předpokládané pro závod.

Sauber
Sergio Pérez jel s formulí 1 ve Spa poprvé, ale podmínky mu učení zkomplikovaly. Švýcarský tým se ale zdá být v dobré formě. "Především s vozem Kamuje jsme se podle všeho vydali správným směrem," hodnotil technický ředitel James Key.

Force India
doplníme

Williams
Stáj z Grove testovala několik nových dílů. V odpoledním tréninku nefungoval KERS ve voze Rubense Barrichella. Pastor Maldonado vidí prostor pro zlepšení. "Auto musíme vylepšit na mokru, ale na suchu bylo dobře vyvážené," řekl.

Toro Rosso
"Auto se zdá být rychlé a jsem si jistý, že bude ještě lepší, jelikož jsme dnes na suchu nenasadili měkčí směs pneumatik, která je rychlejší," prozradil Jaime Alguersuari. Toro Rosso si přivezlo do Spa nové komponenty, ale podle Buemiho je brzy na jejich hodnocení. "Co se týče nových dílů, které tu na voze máme, je samozřejmě těžké je vyhodnotit na mokré trati," uvedl. "Takže nás zítra čeká hodně práce a inženýři budou muset udělat přes noc maximum, aby analyzovali data a určili, které díly fungovaly dobře."

Renault
Bruno Senna debutoval v barvách Renaultu, ale první trénink se mu nevydařil, protože boural. Poškození vozu ale nebylo vážné, takže odpoledne mohl pokračovat. Zároveň musel trénovat zastávky v boxech a všechny ostatní závodní procedury. Vitalij Petrov si v prvním tréninku stěžoval na potíže s posilovačem řízení, ale tým žádnou závadu nikde neobjevil. Pro jistotu mu však systém řízení vymění před zítřejším tréninkem.

Lotus
Karun Čandhok se znovu svezl coby záložní pilot Lotusu. Jarno Trulli označil pátek za pozitivní. "Dobré je, že jsme v žádné jízdě neměli problémy, a je důležité, aby to tak zůstalo po celý víkend, abychom měli šanci bojovat, pokud se něco stane v kvalifikaci nebo závodě," řekl Ital.

Virgin
Virgin většinu času testoval různá nastavení zadního křídla a různé varianty předního křídla. "Testy těchto dílů asi nebyly kvůli proměnlivým podmínkám tak vědecké, jak bychom si přáli, ale získali jsme cenné informace, které přes noc využijeme," řekl šéf týmu John Booth. Jezdcům se podařilo nastavit auto na mokro, ale závod bude podle Bootha téměř jistě suchý, takže bude nutné hledat kompromisy.

HRT
Jezdci španělské stáje byli zklamaní, že jim počasí neumožnilo pracovat na nastavení. "Tušíme, kterým směrem se vydat, a vypadá to, že jsme na mokru celkem silní," hodnotil Liuzzi. "Zítra musíme být připraveni na jakékoliv podmínky, ale zítra a v neděli by to mohl být stejné." Ricciardo dodal: "Nebyl to špatný první den, uvidíme, jak to půjde zítra."

Další článek: V pátek odpoledne byl ve Spa nejrychlejší Mark Webber