Pátek v Suzuce: Návrat na legendární okruh zkazilo počasí

Pořadatelé si zasloužili pochvalu za modernizaci.

Suzuka patří mezi nejoblíbenější okruhy mezi jezdci, takže se na její návrat do kalendáře těšili i ti, kteří na ní nikdy nejeli. Dnes se všichni dočkali, ale radost jim částečně zkazilo počasí.

Zatímco v prvním volném tréninku byla trať sice mokrá, ale umožnila použití přechodných pneumatik, odpoledne zalil hustý déšť Suzuku vodou a to znamenalo konec pátečních příprav. Po zbytek víkendu by mělo být sucho, takže se týmy na vodě moc nesnažily. Navíc pro případ, že by přeci jen dále pršelo, bylo nutné šetřit mokré pneumatiky.

"Tahle trať je úžasná," prohlásil Lewis Hamilton po prvních kolech v Suzuce. "Je to nejlepší trať, na které jsem kdy jel."

I když se většina týmů a jezdců zdráhala jakkoliv hodnotit dnešní výsledky, Adrian Sutil je přesvědčený, že se po propadu ze Singapuru vrátil na špičku tým Force India.

"Věřil jsem, že budeme v Suzuce znovu rychlí a v tuto chvíli to tak i vypadá. Celkově to s námi vypadá mnohem lépe než v Singapuru. Ale nikdo stále neví, jak to bude s počasím a nastavením na suchu, takže to určitě bude zajímavý víkend," uvedl Sutil.

Neočekávanou jízdu před domácími fanoušky si kvůli počasí moc neužil ani Kamui Kobajaši. Ten zastoupil u Toyoty Tima Glocka, kterého trápí nachlazení a horečka. "Byla to pro mě dobrá příležitost, ale podmínky byly špatné a nakonec jsem neodjel moc kol," řekl.

Rubens Barrichello si připsal páteční nejrychlejší časů mezi jezdci, kteří bojují o titul mistra světa. Brazilec upozornil, že v sobotu bude klíčové, jak rychle se piloti zorientují a najdou správné nastavení.

Díky dešti měly týmy více času si detailně prohlédnout úpravy, které byly na Suzuce uskutečněny od poslední Grand Prix F1 v roce 2006. Japonci si za ně vysloužili pochvalu.

"Pořadatelé odvedli fantastickou práci při rekonstrukci okruhu. Udělali z něj místo světové třídy, aniž by přišlo o své unikátní charakteristiky," uvedl šéf týmu McLaren Martin Whitmarsh.

"Je pozoruhodné, jaké investice tu vlastníci okruhu uskutečnili, aby vylepšili pracovní podmínky týmů na tomto skvělém okruhu. Nová budova boxů je naprosto špičková," dodal Norbert Haug.

Nový asfalt má podle Heikkiho Kovalainena dobrou přilnavost.

Další článek: Massa: Podvod Renaultu mě připravil o titul

27. února | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.