Pátek v Singapuru: Red Bull je zpět

Formule 1 se vrátila na pomalejší okruh a Red Bull Racing se znovu ukázal v plné síle. V druhém tréninku jasně dominoval, konkurence bude mít těžký úkol.

McLaren doufal, že ztrátu na soupeře nebude mít moc velkou také díky přísnějším testům ohebnosti komponent, ale hned po tréninku Mark Webber s radostí oznámil, že nová pravidla žádné dopady na výkonnost monopostu RB6 neměla.

Okruh v Singapuru dostal v určitých částech nových povrch, aby byly odstraněny hrboly, což se podle jezdců podařilo. Šikana v desáté zatáčce je ale pořád nebezpečná a mokrý povrch pod umělým osvětlením je velmi špatně čitelný.

FOTOGALERIE

Red Bull Racing
"Máme problémy s novými pravidly," vtipkoval Webber. "Věděli jsme, že se v tomto ohledu nic nezmění. Ferrari pořád vypadá rychle a my jsme neočekávali, že tu budeme pomalejší než v Budapešti." Sebastian Vettel byl za velký náskok rád, ale připomněl, že pátek nic neznamená. "Nejdůležitější je, aby v pátek nenastaly žádné problémy s vozem, ostatní je ve hvězdách," řekl.

McLaren
Nejblíže Red Bullu byl ve výsledkové listině McLaren, i když Jenson Button ztrácel na Sebastiana Vettela víc než sekundu. "Naše rychlost na dlouhé vzdálenosti vypadá dobře, ale s velkým množstvím paliva je to tu těžké, nikdy jsme tu takhle těžcí nejezdili," řekl úřadující mistr. Button doufá, že po zbytek víkendu nebude pršet, protože si jezdci dnes ověřili, že je mimo jiné těžké pod umělým osvětlením odhadnout, do jaké míry oschla trať.

"Myslím si, že dokážeme bojovat s jezdci, kteří dnes byli na čele," řekl optimisticky Lewis Hamilton. "Red Bully tu určitě nejsou neporazitelné. OK, byly rychlé v druhém a třetím sektoru, takže budeme muset tvrdě pracovat, abychom ztrátu dohnali, ale věřím, že to dokážeme." Hamilton nakonec zkritizoval změny, které pořadatelé provedli v zatáčce 10. Šikana je podle něj kvůli novým obrubníkům ještě horší než dřív.

Ferrari
Pro Fernanda Alonsa skončil druhý trénink po chybě zhasnutým motorem na trati, ale neztrácí naději a věří, že dokáže konkurovat Red Bullu. "Myslím, že jsme jim blízko," uvedl. "Na tvrdších pneumatikách jsme byli víceméně vyrovnaní a na měkčích jsem kolo nedokončil, takže jsou asi vpředu. Ještě trochu ztrácíme, pár desetin, ale snad jim zítra budeme blízko a dokážeme s nimi bojovat." Motor mu při zařazení prvního rychlostního stupně zhasl proto, že se rozbil "experimentální díl převodovky".

Ferrari zkoušelo jezdit s i bez průduchu na zadním křídle a Alonso se přiklání k variantě s F-potrubím. Felipe Massa nebyl v pátek spokojený s vyvážením vozu.

Williams
"Tento víkend jsme přivezli několik nových dílů a fungují dobře, takže továrna odvedla dobrou práci," konstatoval Rubens Barrichello, jenž byl v druhém tréninku šestý nejrychlejší. Hülkenbergovi se nepodařilo zajet čisté kolo, takže na Brazilce ztrácel. Ale věří, že Williams může mít velmi dobrý víkend.

Mercedes
Oba piloti Mercedesu patřili mezi deset nejrychlejších. "Naše dlouhé jízdy byly OK, ale neměl jsem očekávanou přilnavost na měkčích pneumatikách, takže na to se budeme muset podívat," hodnotil Nico Rosberg. Michael Schumacher jel v Singapuru poprvé a řekl, že se mu okruh líbí. "Dopoledne, vlastně navečer, to s námi vypadalo dobře, zatímco v druhém tréninku jsme se trochu víc trápili. Uvidíme, co dokážeme zítra," dodal Němec.

BMW Sauber
Pátek v týmu Petera Saubera se odehrál ve znamení návratu ztraceného syna Nicka Heidfelda. "Vzhledem k tomu, že to byl první den po návratu do týmu a také ve voze 2010, jsem velmi spokojený," řekl německý pilot. "Hodně jsem si to užil. Na začátku to bylo těžké, protože trať byla mokrá. Bral jsem to s klidem a snažil jsem se odjet co nejvíc kol. V druhém tréninku jsme změnili pár věcí, ale je zřejmé, že dva tréninky na hodnocení nestačí. Vidím hodně oblastí, v kterých můžeme zlepšit nastavení vozu a v kterých se můžu zlepšit já, abych z vozu dostal maximum."

Renault
Roberta Kubicu postihly v druhém tréninku technické problémy, takže nemohl dokončit plánovaný program. "Tento pátek byl obtížnější než obvykle, protože jsme měli v druhém tréninku potíže s hydraulikou, když byla trať nejlepší, takže jsem dnes dokončil asi jen pět čistých kol," uvedl polský jezdec. "Kvůli tomu je velmi těžké říct, jak si stojíme vůči konkurenci." Vitalij Petrov se okruh v Singapuru učil a věří, že v sobotu obstojí.

Force India
Adrian Sutil v pátek jako jediný významně poškodil svůj vůz, když po skoku přes obrubník v šikaně ulomil zavěšení kola. Za jízdu s uraženým kolem dostal následně pokutu 10 tisíc dolarů. "Je to zklamání, protože jsem nemohl jet na konci na měkčích pneumatikách," řekl. "Díky naší práci se tu ale vůz chová lépe než loni a myslím, že tento víkend můžeme hodně dokázat."

Toro Rosso
Jezdci stáje z Faenzy se v prvním tréninku ukázali v první desítce, v tom druhém se posunuli na obvyklé pozice do druhé desítky. Alguersuari "políbil" zeď bokem auta, ale vážnějšímu poškození se vyhnul. "V druhém tréninku jsem zajel rychlé kolo brzy a podmínky se poté zlepšily. S výsledky dlouhých jízd jsem spokojený," dodal Španěl. Buemi se dopustil několika menších chyb, takže měkčí pneumatiky nevyužil naplno.

Lotus
doplníme

Virgin Racing
Timo Glock a Lucas di Grassi nenašli optimální nastavení pro své vozy. "Auto je trochu nervózní vzadu, a proto se těžko řídí. Ale zítra přijdeme na to, jak to zlepšit," vysvětloval Glock. Jerome D´Ambrosio dnes poprvé jezdil ve volném tréninku formule 1 a byl pochopitelně nadšený. Letos dostane příležitost ještě třikrát.

HRT
Na poslední chvíli získal závodní místo v Singapuru Christian Klien, vůz mu předal Sakon Jamamoto, jenž se podle vyjádření týmu otrávil jídlem. "Jsem rád, že jsem zpět v závodech, ale na začátku to nebylo snadné, protože jsem v tomto voze odjel předtím jen 40 kol," připomněl Rakušan. "Ale v kokpitu jsem se cítil čím dál lépe, hodně jsem se naučil a získal zkušenosti. Na tvrdší směsi jsem měl dobrou rychlost, i když na té měkčí jsem na týmového kolegu ztratil."

Další článek: Druhému volnému tréninku v Singapuru dominoval Sebastian Vettel

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00