Pátek v Šanghaji: Brawn GP letos poprvé na čele

Rozložení sil se zřejmě nezměnilo.
Tým Brawn GP v letošní sezóně poprvé obsadil první místo výsledkové listiny volného tréninku, postaral se o to Jenson Button v pátek odpoledne. Největší konkurenci pro něj představoval Nico Rosberg, který v letošních trénincích již tradičně létá.

"Vyvážení vozu se dnes v posledních několika jízdách opravdu zlepšilo, na začátku jsme při hledání správného nastavení měli potíže. Byl to užitečný den, ale zítra nás čeká ještě práce, abychom mohli být s vyvážením vozu spokojeni v kvalifikaci," uvedl Button. Ross Brawn byl příjemně překvapen chováním vozu BGP 001 v chladnějších podmínkách.

Pro Nica Rosberga bylo v pátek nejdůležitější ověřit si fakt, že letošní Williams opravdu netrpí výkyvy formy v závislosti na charakteristikách trati. "Pro nás je v tuto chvíli hlavní, že jsme na různých okruzích konzistentní. Nyní jezdíme na závody a nečeká nás velké překvapení, protože jsme se z loňských chyb poučili," řekl.

Nejlepší z týmů s jednoduchým difuzorem byl opět Red Bull Racing, kterému radost zkazily problémy se zadním zavěšením na voze Sebastiana Vettela. Ten připomněl, že velkou výzvu pro jezdce představují v Číně pneumatiky: "Jak je vidět, drolení je ten největší problém, ale naštěstí mám helmu a hledí, které chrání mé oči, když odlétá guma!"

Do první desítky se s přehledem znovu vešla Toyota, která si do Šanghaje přivezla několik nových dílů zavěšení a aerodynamiky. Jarno Trulli, kterého dopoledne zdržely problémy s elektronikou, ale zatím není spokojen s vyvážením vozu.

První desítku v pátek dvakrát uzavřel Sébastien Bourdais s Toro Rosso. "Menší úpravy, co máme na voze od Malajsie, určitě fungují," konstatoval Francouz. Sébastien Buemi jel v Šanghaji poprvé a okruh ho nadchnul.

Jezdci Force India byli v pátek několikrát viděni v situacích, kdy ztratili nad svými vozy kontrolu, přesto Adrian Sutil překvapil jedenáctým časem v druhém volném tréninku. S vozem je na rozdíl od týmového kolegy Fisichelly spokojen. "Vyzkoušeli jsme mnoho různých věcí v rámci strukturovaného testu a VJM02 byl spolehlivý a na změny dobře reagoval," dodal šéfinženýr Force India Dominic Harlow.

Mezi nejpomalejší týmy patřil Renault, ale Fernando Alonso nepřikládá dnešním časům velký význam. "I když jsme na konci výsledkových listin, nemyslím, že bychom si s tím měli dělat moc velké starosti, protože jsme se dnes soustředili hlavně na závodní nastavení," řekl. Cílem španělského jezdce v kvalifikaci je postup do třetí části.

Nejpomalejší vůz měl na trati BMW Sauber, který tentokrát nasadil KERS do vozů oběma pilotům. Tým sice neměl žádné technické problémy, ale jezdcům se nedaří využít maximální výkon pneumatik.
Další článek: McLaren zaznamenal v Číně menší zlepšení