Pátek v Monze: Red Bull vyslal varovný signál soupeřům

Po pátečních trénincích v Itálii se zdá, že je Red Bull v podobně formě jako před dvěma týdny ve Spa. Mercedes ale může znovu kouzlit v kvalifikaci.
Pátek v Monze: Red Bull vyslal varovný signál soupeřům

Red Bull Racing (Vettel 4./1. místo - Webber 8./2.)
Vettel byl v pátek nejrychlejší s velkým náskokem, ale bagatelizoval to. "Byl to dobrý den, ale je to teprve pátek. Vypadá to těsné, viděli jsme to v prvním tréninku. Když na to budete moc koukat, může vás to rozptýlit, ale myslím, že to bude těsná kvalifikace, vpředu bude hodně aut. I když byl vůz skvělý, v některých zatáčkách to dnes klouzalo víc, než byste chtěli. Očekávám, že zítra to bude vyrovnané, je to krátké kolo a není tu moc zatáček, takže toho nemůžete moc udělat dobře, ani toho moc pokazit."

Také Webber nechce usnout na vavřínech. "Auto určitě není ve špatné formě. Jen chceme dostat víc z toho, co máme. Musíme tvrději pracovat na krátkých a dlouhých jízdách. Seb odjel jedno kolo s náskokem před ostatními, což se občas podaří. Ale ve Spa jsme byli velmi silní v pátek, ale ne ve třetím tréninku na suchu, všichni nás dohnali."

Lotus (Räikkönen 5./3. - Grosjean 12./4.)
Enstonští jezdci byli Red Bullu nejblíž. "Celý den jsme na určitých místech měli problémy s oběma vozy, takže jsem trochu překvapený, že jsme na této pozici," přiznal Räikkönen. "Ztráta na Sebastiana je dost velká. Ale viděli jsme mnoho pátků, kdy ztráta byla mnohem větší než v sobotu nebo neděli, takže víme, že se můžeme zlepšit a být zítra trochu blíž." Fin v pátek jezdil s prodlouženým autem, ale žádné rozdíly nezaznamenal. "Musíme teď rozhodnout, jestli ho použijeme zítra, ale myslím, že je přínos minimální." Tým se nakonec rozhodl vrátit pro zbytek víkendu k původní konfiguraci.

Grosjean byl ohledně dohánění Red Bullu menší optimista. "Ne, jsou nedostižní," řekl. "Jsou rychlí, je to stejné jako ve Spa. Můžou mít velmi malé zadní křídlo a difuzor se zdá být velmi dobrý. Přítlak generují jinak a zdá se, že to na jejich autě funguje dobře."

Ferrari (Alonso 2./5. - Massa 14./8.)
"Pocity jsou stejné jako jakýkoliv jiný pátek, což znamená, že nejsme ani hodně spokojení ani zklamaní úrovní své výkonnosti," konstatoval Alonso. "Budeme si muset počkat, jak půjde kvalifikace, než si uděláme správný obrázek. Red Bull se tu zdá být znovu velmi silný a budeme muset hodně pracovat, abychom se co nejlépe připravili na kvalifikaci a našli ty chybějící desetiny. I když teprve musíme analyzovat dnes nasbíraná data, některá vylepšení, která jsme sem přivezli pro tento závod, podle všeho fungují dobře, zatímco jiná budou potřebovat další testování."

Felipe Massa měl v závěru druhého tréninku menší problémy s převodovkou. "Nevíme přesně, co se stalo, ale nemyslím, že to bylo něco vážného," komentoval. "Nebude to snadný víkend, protože naši hlavní soupeři zajeli skvělé časy na obou směsích a v závodním režimu, ale uděláme vše, abychom byli co nejkonkurenceschopnější."

Mercedes (Hamilton 1./6. - Rosberg 3./7.)
Stejně jako v předchozích závodních víkendech nebyl Hamilton po pátku nadšený. "Nic mimořádného, ale bylo to OK. Proběhlo to dnes hladce. Nejsme tak rychlí jako red bully, ale věříme si. Red Bull je rychlý, ale auto se celkově chová dobře, takže tomu musím porozumět. Mám pocit, že jsem všude na limitu a auto se zdá být rozumně vyvážené. Možná máme nastavená křídla na moc velký přítlak? Uvidíme."

V porážku Red Bullu zatím nevěří ani Rosberg. "Celkem si věřím. Čas Red Bullu vyvolává trochu obavy, jsou znovu velmi rychlí a asi bude těžké je porazit."

McLaren (Button 7./9. - Pérez 6./10.)
Button měl v prvním tréninku potíže s DRS, které zůstalo zaseknuté v otevřené poloze. Protože se jednalo o technickou závadu, vyhnul se trestu. "Mezi tréninky jsme změnili celkem dost věcí a myslíme si, že víme, co funguje a co ne. Co se týče chápání vozu, byl to vlastně pozitivní den. Těsně před námi je hodně vozů, je to tu extrémně vyrovnané."

Podle obou jezdců týmu bude důležitější závod než kvalifikace. "Takže strávíme více času přemýšlením o neděli, na zítřek tolik hledět nebudeme," avizoval Pérez. "Ani nejsem soustředěný na postup do třetí části kvalifikace, protože vím, že naším hlavním cílem bude zvládnout vše v neděli."

Force India (Di Resta 15./11. - Sutil -/13. - Calado 17./-)
"Auto se zdá být relativně dobře vyvážené, ale zatím se nám nepodařilo prolomit první desítku," hodnotil Di Resta. "Takže musíme dnes večer pracovat a trochu se zlepšit. Postup do Q3 je pro zítřek velký cíl a určitě je splnitelný. Pole se tu zdá být celkem roztažené, určitě ve srovnání s některými jinými závody, ale zdá se, že jsme blízko McLarenu."

Sutil má větší prostor pro zlepšení. "Večer se musíme podívat na hodně věcí, protože musíme auto zlepšit při brzdění a zajistit, aby se snadněji řídilo, protože mi teď celkově schází přilnavost."

Williams (Maldonado 9./14. - Bottas 16./18.)
Jezdcům Williamsu se dařilo, ale ve srovnání s ostatními to nestačí. "Musíme se na to dobře podívat, protože jsme blízko limitu, takže se těžko hledají další desetiny sekundy," upozornil Maldonado. "Je tu dost těžké dát dohromady kolo, protože chování auta v zatáčkách není konzistentní, ale uvidíme, jak na tom budeme zítra, trať se hodně mění."

Bottas na tom byl podobně. "Aerodynamika nebyla v prvním tréninku konzistentní a v druhém tréninku jsme při mé jízdě na měkčí směsi hodně ztráceli v rychlosti na rovinkách. Musíme se podívat, co se stalo, protože to je důvod, proč čas ve výsledkové listině nevypadal moc dobře. Pozitivní dnes bylo, že jsme v dlouhé jízdě byli konkurenceschopní ve srovnání s Torem Rossem a Sauberem. Myslím, že tento víkend s nimi dokážeme opravdu bojovat."

Toro Rosso (Vergne 10./15. - Ricciardo 13./17.)
Vergnovi se dařilo lépe v prvním tréninku. "Dopoledne auto fungovalo dobře, ale v druhém tréninku jsme nebyli moc konkurenceschopní. V krátké i dlouhé jízdě jsem měl problém s vyvážením vozu, i když odpoledne byl tento aspekt trochu lepší než dopoledne. Celkově jsem ale trpěl nedostatkem přilnavosti, což zatím nedokážu vysvětlit."

Ani Ricciardo neměl dobrý den, odpoledne se vydal špatným směrem s nastavením. "Udělal jsem chyby, přiznávám, ale bylo jich moc, takže určitě potřebujeme auto, které mi bude trochu víc sedět. Teď je to na hraně. V dlouhé jízdě jsem byl spokojenější, a to je to nejpozitivnější."

Sauber (Hülkenberg 18./16. - Gutiérrez 11./12.)
Hülkenberg měl problémový den. "Dopoledne nám pokazil problém s převodovkou, který jsme dokázali vyřešit před odpoledním tréninkem. V dlouhých jízdách jsem se ve voze cítil lépe než s malým množstvím paliva. Určitě tu máme prostor pro zlepšení." Gutiérreze technika netrápila, takže pracoval jen na nastavení. "Odpoledne jsme udělali rozhodnutí, které nebylo nejlepší. Celkově to vypadá pozitivně a máme velmi dobrá data na analýzu, abychom pro zítřek mohli udělat dobré rozhodnutí o nastavení vozu."

Marussia (Chilton 20./19. - Bianchi 22./ - González 22./-)
Chilton jel v Monze ve formuli 1 poprvé a hned byl rychlejší než přímí soupeři. "Zdá se, že jsme se vydali správným směrem, vyvážení auta je dobré a doufejme, že si sílu udržíme po zbytek víkendu," chválil.

Bianchi jezdil jen odpoledne, protože v prvním tréninku půjčil auto Gonzálezovi. "Dnes to pro mě bylo trochu frustrující, protože jsem toho musel udělat hodně jen v odpoledním tréninku, takže jsme na to hodně tlačil a možná se dotlačil k několika chybám. To nás stojí v konzistenci, a i když jsme dokončili program, cítím, že ze sebe a z auta můžu dostat víc."

Caterham (Pic 19./20. - Van der Garde -/21.- Kovalainen 21./)
Charlesu Picovi se dařilo nejlépe v krátké jízdě na měkčí směsi. "V dlouhé jízdě vyvážení vozu znovu nebylo konzistentní, v zatáčkách jsme měli nedotáčivost i přetáčivost, a to tu samozřejmě nechceme." Giedo van der Garde takové potíže neměl, ale chce se zaměřit na zahřívání měkčí směsi pro kvalifikační kolo.

Další článek: V pátek odpoledne byl v Itálii nejrychlejší Vettel

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
10:10 | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
8:58 | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.