Pátek v Montrealu: Obvyklí podezřelí na čele

Páteční tréninky na okruhu Gillesa Villeneuva ovlivnil déšť, a tak se výsledky interpretují ještě obtížněji než obvykle. Zdá se ale, že na předních pozicích k žádným dramatickým změnám nedošlo.
Pátek v Montrealu: Obvyklí podezřelí na čele

Ferarri (Alonso 4./1. místo - Massa 11./6.)
"Byl to netypický pátek, ovlivnilo ho extrémně proměnlivé počasí," řekl nejrychlejší jezdec pátku. "Nepodařilo se nám dokončit náš program, protože trať byla dopoledne mokrá, takže až zítra zjistíme, jestli tady testované úpravy produkují skutečnou změnu ve výkonnosti. Felipe a já jsme udělali odlišná rozhodnutí pro dlouhé jízdy, a to je další důvod, proč si budeme muset počkat na výsledek kvalifikace, abychom se dozvěděli víc. Můžeme očekávat velmi komplikovaný víkend, protože počasí má zůstat proměnlivé až do neděle, a soudit úroveň přilnavosti bude těžké, v kvalifikaci i závodě."

Mercedes (Hamilton 16./2. - Rosberg 7./5.)
"Pokud bude sucho, myslím, že jsme opravdu konkurenceschopní," hodnotil Hamilton. "Auto se chová dobře a já mám pocit, že jsem se do toho tento víkend dostal. Nevím, jak to bude s pneumatikami, co se opotřebení týče, ale chovaly se celkem dobře. Řekli (tým) mi, abych na to v posledních několika kolech tlačil, což jsem mohl, protože jsem měl přilnavost. Ale všichni budou na stejné lodi. Nemyslím, že bychom teď byli v problémech."

Rosberg míní, že jsou soupeři velmi blízko. "Vypadá to tu celkově hodně vyrovnaně. Naštěstí se ve voze cítím dobře, v dešti i na suchu. Z tohoto pohledu je to jedno, ale i tak to bude velmi těžké. Možná nás tato trať přiblížila k sobě, protože je to s nižším přítlakem velmi jiné."

Lotus (Grosjean 3./3. - Räikkönen 5./11.)
Räikkönen vidí největší rezervu Lotusu v zahřívání pneumatik. "Myslím, že jsme zvládli víceméně vše, co se za jeden den dá. Bylo to celkem OK, časy na kolo samozřejmě nebyly nejrychlejší, ale je to tu velmi vyrovnané. Když zrychlíte o tři desetiny, získáte hodně míst. Myslím, že auto není špatné, ale máme potíže s pneumatikami, aby nám fungovaly, jak chceme. Pokud nám budou pneumatiky fungovat lépe, udělá to mnohem větší rozdíl než jakákoliv malá změna v nastavení. Takže myslím, že jen musíme trochu zapracovat na tomhle."

Red Bull Racing (Webber 10./4. - Vettel 9./7.)
Vettel předpokládá, že se rozložení sil podobá závodům před Monakem. "Když se podíváte do výsledkové listiny na jedno kolo, Mercedes byl znovu velmi, velmi rychlý. Ferrari vypadá konkurenceschopně v dlouhých i krátkých jízdách, takže myslím, že tohle budou dva hlavní soupeři. Nikdy nezapomínejte na Lotus, v závodě může překvapit tím, že vydrží déle (s pneumatikami). Těžko říct, je třeba sledovat všechny týmy, které jsem zmínil." Prostor pro zlepšení u Red Bullu vidí německý závodník v krátkých jízdách.

Force India (Sutil 14./8. - Di Resta 1./13.)
Na mokru jezdila force india podle Paula Di Resti nejlépe v letošní sezóně. "Odpoledne bylo o projití si programu pro scuho a nalezení správného vyvážení. Bohužel to všechno zkrátily problémy s elektronikou, takže jsem nejel dlouhé jízdy, které jsme měli v plánu pro závěrečnou fázi tréninku." Sutil měl jiné potíže. "Odpoledne na suchu bylo hlavním problémem zahřívání předních pneumatik, hlavně střední směsi. Na super měkké tu byla mnohem lepší přilnavost a dlouhé jízdy vypadaly konkurenceschopně, takže se zdá, že jsme tu na své obvyklé úrovni. Dnes večer musíme jen pracovat na tom, aby auto bylo konzistentnější."

McLaren (Button 2./9. - Pérez 8./12.)
Podle Buttona dosáhl McLaren dalšího zlepšení. "Myslím, že jsme čelu o trochu blíž než dřív, časy jsou velmi vyrovnané, ale tento víkend budou udávat tempo obvyklé vozy," uvedl. Odpoledne ztratil drahocenný čas kvůli problémům s převodovkou. "Doufám, že zítra zůstanou proměnlivé podmínky, pokud ano, myslím, že je dokážu maximálně využít," dodal.

Podobně naděje si dělá Pérez. "Stále nám schází celková výkonnost na přední vozy, ale tady se může stát cokoliv, hlavně v podmínkách, které jsme viděli dnes a které byly extrémně proměnlivé. Pokud zítra bude mokro jako dnes, všichni půjdou do neděle bez pořádných dlouhých jízd na kontě, a to by mohlo udělat ze závodu velké překvapení pro všechny."

Toro Rosso (Ricciardo 6./10. - Vergne 13./15.)
Na mokru se podle obou jezdců choval vůz dobře. "Odpoledne jsem na suchu po prvních pár jízdách na prototypech a hlavní (střední) směsi cítil, že bych z vozu mohl dostat víc, a tak jsme udělali celkem velkou změnu, která myslím zafungovala v náš prospěch," popisoval Ricciardo. "Byl jsem celkem spokojený s jízdou na vedlejší "měkčí" směsi, ale ještě nás čeká práce, zlepšíme se." Také Vergne má co ladit. "Nebyl jsem úplně spokojený s chováním svého vozu, takže se musíme podívat na data a vyřešit to. Zdá se, že jsme zhruba tam, kde bychom být měli, takže pokud zítra pokročíme, měli bychom mít dobrý víkend."

Williams (Maldonado 21./14. - Bottas 12./16.)
Podobně jako Lotus potřebuje Williams zlepšit práci s pneumatikami. "Potřebujeme zapracovat na lepším pocitu ve voze a potřebujeme se soustředit na to, aby pneumatiky začaly fungovat dříve," řekl Pastor Maldonado, který v prvním trénniku havaroval. K pozici Williamsu se vyjádřil Bottas: "Na základě dnešních tréninků těžko říct, jak na tom jsme. Celkově se po dnešku cítím pozitivně, ale ještě si musíme projít data, než rozhodneme, které díly a které možnosti nastavení využijeme po zbytek víkendu." Tým z Grove testoval mimo jiné různé konfigurace zadního křídla.

Sauber (Gutiérrez 15./17. - Hülkenberg 17./18.)
Hinwilským se první den nedařilo na mokru ani na suchu. "Auto bylo neřiditelné a v polovině (druhého) tréninku jsme našli chybu v nastavení. Ale i po jejím opravení jsme měli potíže. Nejsem spokojený se současným nastavením, musíme ho zlepšit a před zítřkem nás čeká poměrně hodně práce," řekl Hülkenberg, jehož odpoledne na chvíli zdržela také technika. Ani Gutiérrez neměl důvody k optimismu: "Celkově jsme dnes vyzkoušeli hodně různých nastavení, takže jsme našli správné vyvážení. Ale je zřejmé, že musíme najít mnohem víc rychlosti. Určitě na tom nejsme tak, jak chceme, a musíme pracovat jako tým, abychom zlepšili celkovou rychlost."

Marussia (Bianchi 22./19. - Chilton 19./21.)
Bianchi si v prvním tréninku způsobil přehřívání motoru vyjetím mimo trať a celkem stihl odjet jen osm kol. "Jsem rád, že jsem (odpoledne) dokázal dohnat ztracený čas a jsem spokojený s tím, jak jsme první den jízd zakončili," řekl. Chilton jel v Montrealu poprvé. "Tohle nejsou nejlepší podmínky pro první ochutnávku nové trati, ale jsem spokojený s naší dosavadní pozicí a těším se na zbytek víkendu."

Caterham (Pic -/20. - Van der Garde 18./22. - Rossi 20./-)
"V dlouhých jízdách vypadaly úrovně opotřebení a rychlost OK na obou směsích, ale v neděli bude tepleji než v pátek a sobotu, což nám bude víc vyhovovat, takže i když neuděláme před nedělí další krok, myslím, že si můžeme udržet rychlost, kterou jsme měli od Bahrajnu," odhadl Pic. Van der Garde měl delší dobu problémy s nedotáčivostí, ale ke konci druhého tréninku byl s nastavením už spokojenější. "V jízdě na rychlost jsem neměl volnou trať, ale na obou směsích jsem si jízdu s větším množstvím paliva užíval. Měli jsem trochu nedotáčivosti, ale pneumatiky moc nepoškozovala, takže se zdá, že jsme našli dobrý směr pro neděli."

Další článek: Sportovní šéf Pirelli po poradě s právníky zrušil účast na tiskové konferenci

14:43 | Red Bull propustil zaměstnance, který v soukromých textových zprávách používal rasistické výrazy. Zprávy se poté dostaly na sociální sítě.
14:23 | F3: Kvalifikaci vyhrál Arthur Leclerc, Staněk 15.
12:39 | Fernando Alonso nasadil třetí MGU-H. Při nasazení čtvrtého přijde penalizace.
28. července | Robert Kubica bude jezdit v prvním tréninku s vozem Alfa Romeo.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00