Pátek v Melbourne: Red Bull naplňuje Alonsova slova

Zatímco v zimních testech vystupoval Red Bull nenápadně, v pátek v Melbourne se pasoval do role favorita na první vítězství, jak předpověděl Fernando Alonso.
Pátek v Melbourne: Red Bull naplňuje Alonsova slova

První tréninky přinesly pár menších překvapení, která ale nebyla úplně nečekaná. Red Bull zřejmě vyčnívá trochu víc, než říkaly předpovědi, zatímco naopak McLaren víc ztrácí. Zklamání vládne také u Williamsu.

Do výsledku v neděli ale můžou výrazně promluvit pneumatiky, protože zejména super měkká směs má opravdu krátkou výdrž, takže kvalifikační pozice můžou mít ještě menší hodnotu než obvykle.

Red Bull Racing (Vettel 1./1. místo - Webber 5./2. místo)
Jezdci mistrovského týmu se v pátek těšili náskoku před konkurencí, ale podle Webbera to nemusí nic znamenat. "Nevíme, s jakým množstvím paliva dnes jezdili ostatní. Celkem vzato to pro nás nebyl špatný začátek, ale ještě nás čeká práce."

Vettel však nepopřel, že Red Bull zatím nemá důvod být zklamaný. "Vzhledem k tomu, že to byl první den sezóny, to bylo dobré. Můžeme být velmi spokojení a myslím, že máme prostor pro zlepšení. Dnes to byl dobrý den a vyvážení bylo dobré, ale musíme být připraveni na to, co přijde."

Mercedes (Rosberg 7./3. - Hamilton 4./7.)
Pro německý tým nastaly nejdramatičtější okamžiky v závěru druhého tréninku, když Hamilton skončil mimo trať. Utrhla se mu přední část podlahy a zaklínila se pod vozem, což mu znemožnilo zatočit. "Přijel jsem do šesté zatáčky, zatočil, ale nic nestalo, jen jsem jel rovně," popisoval. "Kluci něco viděli (poškození podlahy) během zastávky v boxech a chtěli mě zavolat, ale bylo pozdě, už jsem byl mimo. To se stává."

Britský jezdec byl ale povzbuzen rychlostí svého vozu. "Byl to opravdu dobrý den, překvapivě dobrý a skutečně pozitivní," pochvaloval si. "Nico odvedl skvělou práci, já jsem ve svém kole nezajel dobrý čas, protože jsem probrzdil a vyjel mimo, ale celkově to bylo opravdu pozitivní. Na red bully nemáme obrovskou ztrátu, což je neuvěřitelné, opravdu neuvěřitelné, a jen to ukazuje, jak skvělou práci odvedli lidé v továrně. Red Bull je hodně rychlý, jako vždy, celou dobu v zimě skrývali potenciál, jak jsme očekávali, najednou hodně zrychlili. Ale nemám pocit, že by byli na míle daleko. Byli jsme hodně daleko od Red Bullu, teď mu nejsme moc daleko, což je skutečně působivé."

Nica Rosberga vyřadila v závěru dne převodovka. "Byl to pro nás zajímavý den," komentoval. "S vozem se musíme naučit hodně nových věcí a přes den jsme dobře pokročili. Určitě můžeme být spokojení s naším testovacím programem, když to srovnáte s tím, jak jsme na tom byli loni."

Lotus (Räikkönen 6./4. - Grosjean 10./5.)
"Ještě nás čeká práce, ale určitě patříme do vedoucí skupiny, což je pro zbytek víkendu dobré," konstatoval technický ředitel týmu James Allison. Jezdci jeho slova potvrdili. "Je dobré, že začala sezóna, auto tu je dost silné. Nemyslím, že jsme nejrychlejší, ale je to dobrý začátek," řekl Kimi Räikkönen. "Bylo příjemné mít dnes spolehlivost poté, co jsme v testech strávili jistý čas garáži. Trať je taková, jakou si ji pamatuji, auto ani ona nepřekvapily. Uvidíme, co se bude dít zítra v kvalifikaci, protože má být chladněji. Tento víkend jsem zatím spokojený."

Grosjean dodal: "V průběhu obou tréninků jsme s nastavením vozu dobře pokročili a myslím, že to bude ještě lepší, což je slibné."

Ferrari (Alonso 3./6. - Massa 2./8.)
Scuderia neočekávala, že by byla v Austrálii nejrychlejší, což si potvrdila. "Žádná větší překvapení tu nečekám, věděli jsme, že nejsme nejrychlejší, a to se dnes potvrdilo," uvedl Alonso. "Auto reaguje dobře, ale víme, že musíme ještě hodně udělat, pokud chceme bojovat s nejlepšími."

Felipe Massa měl v druhém tréninku potíže s KERS, když vyjel na měkčích pneumatikách, takže mohl být rychlejší. "Všechny aspekty obou tréninků byly pozitivní, i když víme, že nás tento víkend a tuto sezónu čeká hodně práce. Nejsem překvapený výkonností našich soupeřů, očekával jsem, že Red Bull bude konkurenceschopný od začátku."

Podle technického ředitele Pata Fry bude lepší rozložení sil zatím nehodnotit. "Naše výkonnost odpovídá očekáváním, ale na konečné komentáře si budeme muset ještě počkat."

Force India (Sutil 8./9. - Di Resta 13./12.)
Adrian Sutil se po více než roce vrátil do formule 1 a nezklamal se. "Byl to velmi dobrý první den a cítím se spokojený. Základní nastavení nebylo moc daleko od toho, co jsme potřebovali, a auto se chovalo podobně jako v posledním testu v Barceloně. Celý den jsem měl dobrý pocit a užil jsem si práci se svými inženýry, které už znám dobře."

Paul di Resta tak pozitivní nebyl. "Nebyl to nejsnadnější den, protože jsem v druhém tréninku měl problém s vyvážením. Zdá se, že se mi poškodil vůz, takže nebylo snadné zjistit, jak si stojíme."

Sauber (Hülkenberg 12./10. - Gutiérrez 16./15.)
Nico Hülkenberg měl podle svých slov náročný první den, ale věří, že se dokáže zlepšit. "Nasbírali jsme hodně dat o pneumatikách, a pokud své domácí úkoly uděláme dobře, měli bychom mít zítra možnost mířit do první desítky v kvalifikaci." Zlepšit se potřebuje také Gutiérrez. "Jako tým musíme najít víc rychlosti, což znamená, že já jako jezdec také."

McLaren (Button 9./11. - Pérez 11./13.)
Že McLaren ztrácí, přiznali jeho šéfové už během tréninků. Jezdci to potvrdili. "Evidentně nejsme tak rychlí, jak bychom chtěli," uvedl Button. "Takže naším úkolem je teď tvrdě pracovat, abychom zjistili, proč je auto takové, zejména co se chování a přítlaku týče. Naše krátké jízdy nebyly moc povzbudivé, abych byl upřímný. Ztrácíme pár sekund, zdá se, a to je pro tak úspěšný tým, jako je McLaren, vždy zklamáním. Kvalifikace nebude snadná, ale jsem si jistý, že v sobotu dokážeme odvést lepší práci než dnes. Podle toho, jak to dnes šlo, by zisk bodů byl pozitivní."

Pérez měl stejné dojmy. "Abych byl upřímný, trochu se tu trápíme. Nejsme tu tak konkurenceschopní, jak jsme chtěli. Ale pracujeme na tom, a jak říká Jenson, zítra bychom se měli zlepšit."

Toro Rosso (Ricciardo 18./14. - Vergne 17./17.)
U stáje z Faenzy zavládlo v pátek menší zklamání. "V prvním tréninku bylo brzy zřejmé, že co se týče vyvážení a nastavení, nejsme na tom tak, jak jsme chtěli, ale udělali jsme nějaké změny, a ty pomohly," vysvětloval Ricciardo. "Určitě jsme mezi dopolednem a odpolednem pokročili, ale ne dost, takže musíme přes noc udělat víc, abychom zrychlili." Vergne dodal: "Čeká nás práce, abychom se přiblížili těm před námi, a já cítím, že nám teď schází rychlost. Ale naše dlouhé jízdy vypadají celkem dobře a vyvážení vozu bylo OK."

Williams (Maldonado 14./16. - Bottas 15./18.)
Maldonado po testech věřil, že Williams bude ještě lepší než loni, ale musel změnit názor. "Myslím, že dnes jsme na přední jezdce hodně ztráceli. Musíme tvrdě pracovat a pochopit své problémy. Jsme trochu překvapeni naší výkonností tady. Ale není to konec, musíme pracovat, to je vše. Musíme analyzovat, proč jsme tak pomalí."

Marussia (Bianchi 19./19. - Chilton 20./21.)
Jules Bianchi byl v obou trénincích rychlejší než týmový kolega a jezdci Caterhamu. To mu samozřejmě udělalo radost, ale vidí prostor pro další zlepšení. "Auto má dobrou výkonnost, ale je hodně nedotáčivé, to musíme zlepšit." Max Chilton je relativní silou Marussie také povzbuzený. "Dokonce i takhle brzy můžeme být pozitivní z toho, jak si stojíme vůči naší bezprostřední konkurenci, auto je slibné."

Caterham (Pic 21./20. - Van der Garde 22./22.)
"Na náš první celý den jezdění to bylo OK," hodnotil Pic. "Určitě nás čeká práce, abychom se dostali tam, kde chceme být. Věděli jsme, kde budeme ve srovnání s vozy kolem nás v úvodní části sezóny, takže dnes žádné skutečné překvapení nepřišlo."

Van der Garde si zkrátil první trénink chybou, ve třetí zatáčce nedobrzdil a uvízl v únikové zóně. "Přesto máme hodně dat, se kterými můžeme večer pracovat, a zítra se vrátíme zpět do boje. Budeme muset maximálně využít třetí trénink, ale těším se na to, patří to k mému procesu učení."

Další článek: Rychlost nám dělá starost, přiznává McLaren

16:40 | Robert Kubica bude jezdit v prvním tréninku s vozem Alfa Romeo.
27. července | Lewis Hamilton věnuje 20 milionů liber na založení nové charitativní nadace na podporu nedostatečně zastoupených skupin ve Velké Británii
26. července | Pirelli potvrdilo, že po Maďarsku proběhnou na Hungaroringu další testy 18palcových pneumatik. Zúčastní se jich Ferrari, McLaren a Mercedes.
25. července | Jak okomentovali kolizi mezi Hamiltonem a Verstappenem komentátoři napříč světem: odkaz

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00