Pátek v Melbourne: Déšť prodloužil maximální napětí

Po pátečních trénincích není rozložení sil ve startovním poli o moc jasnější než po zimních testech. Na vině je proměnlivé počasí.
Pátek v Melbourne: Déšť prodloužil maximální napětí

Před oběma pátečními tréninky se nad Albert Parkem prohnal déšť, takže podmínky pro přípravy na závodní víkend zdaleka nebyly optimální. Tipovat favority tak zůstává stejně těžké jako před začátkem závodního víkendu.

Mercedes
Michael Schumacher byl nejrychlejší v druhém tréninku, a i když nepřekonal Buttonův dopolední čas, s vozem byl velmi spokojený. "Auto se chová dobře, máme výborný stroj," řekl. Rosberg dojmy svého kolegy potvrdil. "Celkově jsem potěšený, auto se chová dobře, byl to slušný začátek." Ani jeden jezdec se ale zatím neodváží tvrdit, že bude Mercedes patřit mezi nejrychlejší. "Šlo to dobře a žádného překvapení jsme se nedočkali, ale v těchto podmínkách bylo nemožné zjistit, jak si stojíme vůči ostatním," dodal Rosberg.

Force India
Nico Hülkenberg se vrací do Grand Prix a hned v druhém tréninku nechal vzpomenout na svoji pole position s Williamsem v mokrém Intarlagosu 2010, protože za podobných podmínek byl nejrychlejší, dokud ho nepřekonal na úplném konci nepřekonal Schumacher. "Je vždy příjemné být ve výsledkové listině nahoře, ale je třeba zůstat realistou a nohama na zemi," upozornil. "Na takovém místě se já ani tým nevidíme. Určitě se budeme  maximálně snažit, ale nemyslím, že můžeme mít taková očekávání." Podle německého pilota může Force India doufat v účast ve třetí části kvalifikace. "Auto se chová OK, žádné drama, ovladatelnost a vyvážení jsou dobré, ale nakonec si nejsem jistý, jak výkonné je."

Ferrari
Jezdci Scuderie se v pátek předvedli slibnými časy. "S vozem jsem celkem spokojený, první pocit z vyvážení je pozitivní," komentoval Alonso. "Ale neprovedli jsme obvyklé srovnání obou směsí (suchých) pneumatik, protože jsme jezdili převážně na přechodných a středních. Ty se chovají celkem dobře, co se opotřebení týče. Nemá smysl dnes hledět na výsledkovou listinu s cílem dělat předpovědi na sobotní kvalifikaci. Zítra očekávám velmi zamíchaný startovní rošt, protože hodně týmů odvedlo přes zimu dobrou práci. Zítra dáme dohromady ty nejlepší díly, které jsme v uplynulých týdnech zkoušeli, včetně pár nových drobností, které jsme sem přivezli. Ale můj názor se nezměnil, čekáme na zítra, abychom zjistili, jak si stojíme. Ale pokud bych měl na dnešek poskytnout nějaký názor, řekl bych, že byl pozitivní. Udělali jsme ty důležité věci, vyvážení je dobré a auto dobře reaguje na změny."

Felipe Massa si první trénink zkrátil chybou při brzdění, ale moc času neztratil. "Celkem vzato nebylo možné zjistit, jak si stojíme vůči ostatním," přiznal. "Odjel jsem málo kol na to, abych mohl říct, jestli se auto od posledního dne testů v Barceloně změnilo. Zítra odpoledne v kvalifikaci pojedeme všichni za stejných podmínek, takže konečně něco zjistíme!"

Sauber
Jezdci švýcarské stáje patřili v druhém tréninku mezi nejrychlejší, Pérez zajel třetí čas a Kobajaši pátý. "Mezi prvním a druhým tréninkem jsme se zlepšili, ale je velmi těžké interpretovat dnešní informace, protože podmínky nebyly ani trochu konzistentní," povzdechl si Mexičan. Jeho japonský kolega dodal: "Kvůli proměnlivým podmínkám jsme toho dnes moc nezjistili, takže musíme rozhodnout, co budeme dělat, a pečlivě přemýšlet o krocích, které uděláme zítra."

Caterham
Heikki Kovalainen se v pátek odpoledne blýskl osmým časem. "Auto se chovalo dobře od první pořádné jízdy dnes ráno," radoval se. "Základ, který jsme přes zimu našli, se do dnešních tréninků přenesl přesně podle očekávání. Také je dobré, že naše nové křídlo, které jsme použili dopoledne i odpoledne, dává více přítlaku, takže to je další krok vpřed a jsme díky tomu v dobré formě pro zítřek." Vitalij Petrov prožívá první závodní víkend v barvách Caterhamu. Pátek označil za "rozumný". První trénink mu trochu zkrátily menší technické problémy.

Red Bull Racing
Obhájci titulů se v Melbourne prezentovali nenápadnými výkony a Sebastian Vettel přiznal, že mu na začátku chování jeho vozu nevyhovovalo. "Dopoledne to nebylo moc dobré, ve voze jsem vůbec nebyl spokojený," uvedl. "Odpoledne to myslím bylo o trochu lepší. V těchto podmínkách je samozřejmě těžké hodně jezdit. Bylo to ale stejné pro všechny. V tom krátkém čase, co jsme měli odpoledne, to bylo celkem OK. Je na nás, abychom našli dobré vyvážení a lépe porozuměli vozu v těchto podmínkách na tomto okruhu. Snad zítra budeme mnohem rychlejší. Zítra bude cílem postoupit do třetí části kvalifikace a z toho pak vyjdeme."

Marussia
Také ruský tým se v pátek odpoledne ocitl nezvykle vysoko. Zásluhu na tom měl s 12. časem Timo Glock. "Dobrý pocit jsem měl už v prvním tréninku, ale měli jsme trochu smůlu, protože jsme mohli odjet jen jedno měřené kolo," popisoval. "V druhém tréninku to na začátku bylo znovu těžké, ale na suchu jsem měl dobrý pocit a bylo dobré, že jsem se dokázal držet red bullu více než tři kola! Když jsem se vrátil do garáže, byl jsem překvapený, že jsem dvanáctý. To v tuto chvíli sice není důležité, ale znamená to hodně pro všechny, kdo tak tvrdě pracovali přes zimu a měli těžké období. V garáži bylo vidět pár úsměvů, což je příjemné."

Debutant Charles Pic potřebuje jezdit co nejvíce, takže ho proměnlivé podmínky frustrovaly. "Moje první dojmy z vozu jsou pozitviní. Dobrý začátek a jsem celkem spokojený." Díky času týmového kolegy Francouz věří, že se Marussia do závodu kvalifikuje.

Lotus
Kimimu Räikkönenovi stále nevyhovuje řízení Lotusu E20, a tak v trénincích experimentoval s různými posilovači. Spokojený stále úplně není, ale nepovažuje to za zásadní problém pro zbytek závodního víkendu. "Ráno jsem odjel jedno kolo bez provozu na trati a další jedno odpoledne, takže nevím, jak na tom budeme. Zítra by to mělo být o trochu lepší, snad budeme po kvalifikaci spokojení."

McLaren
Ve druhém tréninku se sice jezdci McLarenu pohybovali na nižších pozicích, ale Button zůstal nejrychlejším jezdcem pátku díky svému času z prvního tréninku. "Naše auto se chová velmi odlišně od posledního testu, okruh je jiný a průměrná rychlost v zatáčkách je mnohem nižší, ale přesto mi auto pořád vyhovuje," komentoval. "Celkově jsme myslím spokojení, ale večer budeme hodně diskutovat o tom, jakým směrem se zítra vydat."

Lewis Hamilton se domnívá, že McLaren nemá důvod být zklamaný. "Auto dělá dojem, že bude patřit na přední pozice, nebo alespoň velmi blízko," odhadl. "Ale stejně jako v testech nevíme, kolika paliva měli ostatní. Ovšem i tak to vypadá vyrovnaně mezi námi, Red Bullem a Mercedesem. Zítra to bude zajímavé, více se dozvíme o tom, kdo bude rychlý. Jsem velmi natěšený za zbytek víkendu."

Williams
"Zvládli jsme většinu našeho programu a odpoledne jsme odjeli dlouhou jízdu," popisoval tréninky Pastor Maldonado. "Auto podává dobré výkony a jdeme správným směrem, ale uvidíme zítra, až konečně začne kvalifikace." Bruno Senna jen zopakoval slova svého týmového kolegy. "Co se týče rychlosti, uvidíme zítra odpoledne, co dokážeme."

Toro Rosso
Daniel Ricciardo prožívá první závodní víkend na domácí půdě, ale na rozdíl od týmového kolegy Vergneho není ve formuli 1 úplný nováčkem. "Dopoledne to šlo celkem dobře, dokonce velmi dobře, zatímco odpoledne to bylo takové různé kvůli počasí," hodnotil Australan. "Odpoledne jsem odjel dlouhou jízdu a myslím, že závodní rychlost můžeme ještě zlepšit. Dobré je, že vím, co máme udělat, aby se nám to podařilo."

HRT
Stejně jako v uplynulých dvou letech je začátek sezóny v podání HRT velmi kontroverzní. Tým přijel do Austrálie nepřipravený a Pedro de la Rosa odjel v pátek jen jedno kolo. "Podařilo se nám vyjet do zaváděcího kola, ale pak jsme objevili problém s hydraulikou, který nás donutil zastavit," vysvětloval Španěl. Kartykejan absolvoval v druhém tréninku 16 kol, ale HRT nemá důvod k optimismu.

Týmu po roce totiž znovu hrozí, že se do prvního závodu nekvalifikuje. "Bude to pro nás těžké," přiznal šéf týmu Luis Pérez-Sala. "Teď nemyslím na rychlost vozu, jen se snažím, abychom udělali vše, co je třeba, a byli co nejlépe připraveni na zítřejší trénink. Pro nás je Melbourne místo, na kterém získáme o vozu informace pro další závody."

Další článek: V druhém tréninku byl v Austrálii nejrychlejší Schumacher

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.