Pátek v Koreji: Mercedes tlačí na Red Bull

Podle prvních volných tréninků v Koreji se zdá, že by Red Bull Racing mohl mít tento víkend silného soupeře v Mercedesu.
Pátek v Koreji: Mercedes tlačí na Red Bull

Mercedes (Hamilton 1./1. místo - Rosberg 4./3.)
Lewis Hamilton byl v pátek nejrychlejší a neskrýval radost. "Byl jsem velmi spokojený s tím, jak mi šly dnes oba tréninky. Co si pamatuji, je to poprvé, kdy mi opravdu dobře vyšel druhý trénink. Přes noc můžeme ještě zlepšit pár věcí a já mám několik věcí, které chci udělat s nastavením, ale byl to pro nás dobrý začátek."

Ani Rosberg nebyl zklamaný. "Obecně to vypadá, že jsme měli dobrý den, ale porazit Red Bull je vždy těžké. Dnes jsme jim byli celkem blízko a já doufám, že to tak bude pokračovat celý víkend. Jedinou starost mi dělá, že se mi v dlouhých jízdách drolily přední pneumatiky, na tom musíme večer zapracovat a dávat si na to pozor. Také jsme do Koreje přivezli několik dílů a pracují dobře, takže jsem optimista, že tento víkend získáme dobrý výsledek."

Red Bull Racing (Vettel 2./2. - Webber 3./4.)
Sebastian Vettel se domnívá, že je Mercedes Red Bullu skutečně blízko. "Nevíte, co dělají ostatní s palivem, ale i když přidáte nebo odeberete 10 kilogramů, je to pořád dost vyrovnané a zítra to bude v kvalifikaci těsné, hlavně proto, že Mercedes podává v kvalifikaci vždy dobré výkony. Máme prostor pro zlepšení, ale myslím, že to bude tento víkend velmi vyrovnané s Mercedesem."

Webber si s vozem nerozuměl, jak by potřeboval. "Nebylo to dobré. Musíme na tom pracovat. Myslím, že jde hlavně o pochopení pneumatik, aby fungovaly. Musíme pracovat na vyvážení v dlouhých jízdách, protože po kvalifikaci ztratím místa, takže potřebujeme auto, které je silné v prvním sektoru, abychom mohli předjíždět."

Ferrari (Massa 10./5. - Alonso 6./7.)
Alonso si podle svých slov prožil obvyklý pátek. "Také na této trati dělá rozdíl aerodynamika, a z tohoto důvodu neočekávám mnoho překvapení ve srovnání s posledními Grand Prix. Výsledková listina odráží rozložení sil, které je víceméně stejně jako během předchozích víkendů, a je pravděpodobné, že se tu znovu budeme trápit v závodě. Nebude to pro nás snadné, co se výkonnosti týče, ale víme, že kromě toho se nám může v neděli dařit."

Massu dopoledne zbrzdil defekt levé přední pneumatiky. "Je teprve pátek a musíme zjistit, jak si stojíme ve srovnání se soupeři. I když jsme viděli, že jsou Mercedes a Red Bull velmi silní, doufám, že budu mít konkurenceschopnější vůz než v posledních závodech, což by mi umožnilo bojovat."

Lotus (Grosjean 7./6. - Räikkönen 8./8.)
Enstonští znovu nasadili vůz s prodlouženým rozvorem a tentokrát si ho nechají i po zbytek víkendu. Räikkönen s ním boural v prvním tréninku. "Samozřejmě nepomohlo, že jsem dopoledne zničil část auta, možná mi tam došel talent! Moc škody to nezpůsobilo a v druhém tréninku bylo auto v pořádku, i když kluci museli pospíchat, aby ho opravili. Odvedli dobrou práci a dnes jsme udělali vše, co jsme chtěli. Auto je dost silné, hlavně v dlouhých jízdách, takže to je dobrá zpráva pro závod. V krátkých jízdách nebylo přesně takové, jaké chci, ale stále máme čas se v této oblasti zlepšit."

Grosjeanovi se v prvním tréninku moc nedařilo a provedené změny před druhým tréninkem nepomohly, jak očekával. Pak se vrátil ke konvenčnímu nastavení a byl spokojenější. "Na tomto okruhu jsou omezující přední pneumatiky, což nám moc nepomáhá, ale snad se to pro nás zlepší vývojem tratě. Půl sekundy na lídry je dost velká ztráta a oni vypadají rychle, takže myslím, že realistický cíl pro kvalifikaci je první pětka, ale samozřejmě uděláme maximum, abychom je dohnali."

McLaren (Button 5./9. - Pérez 9./12.)
Button měl menší potíže s ovladačem na volantu pro nastavení rozložení brzdné síly, ale ovlinily ho jen málo. "Co se týče výkonnosti, myslím, že bychom mohli být trochu blíž lotusům než v posledních něklika závodech, ale uvidíme, co přinese zítřek, dodal."

Sergio Pérez si posunem McLarenu nebyl jistý. "Celkově vzato si myslím, že jsme na tom podobně jako v Singapuru, jestli se dokážeme dostat na body, bude to pro nás dobrý výsledek. Také by nám mohlo pomoct předpovídané mokré počasí."

Force India (Sutil 12./10. - Di Resta -/11. - Calado 18./-)
"Tvrdě jsme pracovali, abychom našli ideální vyvážení, dopoledne jsme měli víc nedotáčivosti, zatímco odpoledne přetáčivost. Takže máme co dělat večer, ale zdá se, že jsme pro tento víkend v dobré pozici," uvedl Sutil. Spokojený byl také Di Resta. "Rychlost v dlouhých jízdách vypadá slibně a opotřebení pneumatik je srovnatelné se soupeři, což je dobré znamení. Potřebujeme se zlepšit v rychlosti na jedno kolo, takže budeme večer tvrdě pracovat a snad před posledním tréninkem zrychlíme."

Sauber (Gutiérrez 14./13. - Hülkenberg 11./14.)
"Dopoledne podávalo auto dobrý výkon, ale odpoledne to bylo těžší," konstatoval Hülkenberg. "Musíme se teď na to podívat. Nemyslím, že jsme dnes předvedli to nejlepší, ale pro zbytek víkendu si věřím."

Gutiérrez jel v Koreji poprvé. "V prvním tréninku jsem měl dopoledne dost času, abych se trať naučil, v druhém tréninku jsem se pak mohl soustředit na nastavení a vyvážení vozu. Těším se zítra na kvalifikaci, pořád je tu prostor pro vylepšení nastavení."

Toro Rosso (Vergne 15./15. - Ricciardo 17./16.)
Juniorce Red Bullu se nedařilo. "Měli jsme problematický pátek, hlavní potíže jsme měli s vyvážením vozu," popisoval Vergne. "Nejsme si úplně jistí, co působí tyto problémy, takže to bude dlouhý večer při studování dat a hledání řešení. Je zvláštní, že se auto chovalo lépe v dopoledním tréninku. Nejsme spokojení s tím, jak na tom teď jsme, ale pořád věřím, že tu auto může být mnohem lepší, takže jen musíme dát vše dohromady správným způsobem a zkusit to znovu zítra dopoledne."

Ricciardo byla na tom podobně. "Bohužel jsme od začátku prvního tréninku ztráceli, protože tu nebyla rychlost. Opravdu jsme si mysleli, že to do druhého tréninku dokážeme vyřešit, ale to se nestalo. Ale pořád věřím, že by nám tato trať měla sedět, ovšem necháváme to na poslední chvíli zítra, abychom byli konkurenceschopní."

Williams (Maldonado 13./17. - Bottas 16./18.)
Maldonado byl po pátku zklamaný. "Naše výkonnost nebyla na úrovni, v kterou jsme dnes doufali," přiznal. "Ale snad dokážeme analyzovat data a zítra se zlepšit. Zdá se, že jsme udělali krok vpřed s novým křídlem, ale musíme pracovat na voze jako celku a věnovat se všem oblastem."

Bottas ví, na co se má zaměřit. "Čeká nás ještě hodně práce na vyvážení vozu, protože se trápíme s předkem, hlavně uprostřed zatáček. Na tom musíme pracovat, ale pozitivní je, že jsme podle všeho udělali krok vpřed s novým předním křídlem, které jsme testovali na Pastorově voze, takže se těším, až si ho vyzkouším."

Caterham (Van der Garde 20./19. - Pic 19./20.)
Charles Pic se potýkal s nedotáčivostí, na tu se večer zaměří především. Van der Gardemu se dařilo. "Celkově to myslím byl náš nejlepší pátek za delší dobu." Na měkčí směsi ale udělal chybu, takže čas neodpovídal jeho možnostem.

Marussia (Bianchi -/21. - Chilton 21./22. - González 22./-)
Bianchi stihnul vše, co potřeboval, i když jezdil jen jeden trénink. "Se začátkem mé korejské Grand Prix jsem spokojený. Je to dobrý začátek, ale musíme ještě pokročit," řekl. Chilton hledal delší dobu správné nastavení. "Na konci dne se ale zdálo, že jsme se na této trati našli, takže se těším, jak se dokážeme posunout dál," dodal.

Další článek: Pirelli nedostalo svolení pro test s McLarenem, Whitmarsh je zklamaný

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00