Pátek v Japonsku: Oblíbená Suzuka nepromíjí

První dva volné tréninky v Suzuce se nesly ve znamení draze zaplacených jezdeckých chyb, které okruh nepromíjí. Výkonnostně navrch měl opět Red Bull.
Pátek v Japonsku: Oblíbená Suzuka nepromíjí

Red Bull Racing (Vettel 3./1. místo - Webber 4./2.)
Navzdory prvnímu místu vidí Vettel jako vždy prostor pro zlepšení. "Šetření pneumatik tu bude důležité, hlavně v závodě. Auto teď funguje dobře, ale musíme se ujistit, že ho nastavíme správně." Mark Webber hodnotil výkonnost: "Na jedno kolo se to zdá celkem těsné s Mercedesem a Lotusem, ale ještě jsem se pořádně nepodíval na časy. Nevypadá to špatně."

Mercedes (Rosberg 2./3. - Hamilton 1./6.)
"Byli jsme celkem rychlí na jedno kolo i v delších jízdách, ale důležité bude, jak zvládneme pneumatiky, protože ty tady budou klíčem k úspěchu," upozornil Rosberg. Týmový kolega Hamilton s ním souhlasil: "Jsem spokojený s tím, jak na tom dnes je naše auto po prvních trénincích, i když bych samozřejmě byl rád konkurenceschopnější. Večer nás čeká práce hlavně na zacházení s pneumatikami."

Lotus (Räikkönen 8./4. - Grosjean 7./5.)
Räikkönenovi se jezdilo dobře, ale trénink si zkrátil chybou. "Samozřejmě jsou tu oblasti, ve kterých se můžeme zlepšit, ale jsem celkem spokojený s pokrokem, kterého jsme dosáhli. V druhém tréninku jsem dostal smyk, takže nám utekly některé dlouhé jízdy, které bychom odpoledne odjeli. Byl jsem v rychlém kole a změnil se vítr, což občas může ovlivnit vůz. Alespoň není nijak poškozený, takže mechanici nebudou mít žádnou práci navíc. Není to žádné drama, protože trať známe dobře. Pro zítra máme pár změn, tak uvidíme, co se bude dít."

Grosjean si je jistý, že může zrychlit. "Určitě můžeme zlepšit výkonnost a je vždy lepší být poblíž čela výsledkové listiny, i když se vám moc nedařilo, takže uvidíme, co dokážeme zítra."

Toro Rosso (Ricciardo 10./7. - Vergne 13./12.)
Ricciardovi vyšly volné tréninky dobře. "Takový pátek jsem chtěl už dlouho, i když důležitá je samozřejmě sobota a neděle. Takže jsme rád, že jsem byl dopoledne desátý a odpoledne sedmý, je to dobré znamení. Dnes jsme pokročili při každé změně na autě, nechali si všechny úpravy a šli dál vpřed."

Vergne měl taktéž bezproblémový den, ale nedopracoval se tam, kam s nastavením chtěl. "Musím říct, že s ním zatím nejsem spokojený, hlavně kvůli potížím s nedotáčivostí. Ale byl to povzbudivý den."

Ferrari (Massa 5./8. - Alonso 6./10.)
Maranellským se v pátek nedařilo. "Co se týče konkurenceschopnosti, nejsme na tom, jak bychom chtěli," přiznal Alonso. "Takže se určitě potřebujeme zlepšit. Dnes nejsme na dobré úrovni. Mercedes, Red Bull a svým způsobem Lotus byly před námi a měly by tam být. Ale máme tu Ricciarda, McLaren, jsou tu lidé, kteří jsou obvykle za námi a dnes jsou před námi. Dnes jsme z vozu nedostali maximum. Já jsem udělal chybu a měl smyk, dnes jsme nebyli dost dobří. Zítra se musíme zlepšit a odjet dobré kolo ve třetí části kvalifikace, protože je důležité startovat vpředu."

Massa dodal: "Těžko říct, jak hodnotit dnešek, protože je teprve pátek a je tu mnoho konkurenceschopných vozů. Doufám, že od zítřka budu mít rychlejší auto, které nám umožní bojovat s těmi před námi."

McLaren (Button 11./9. - Pérez 9./16.)
Sergio Pérez si v pátek připsal největší havárii dne. "Nehoda z druhého tréninku byla mojí chybou," přiznal. "Připravoval jsem si auto na vjezd do Spoonu, pravým zadním kolem jsem vyjel do trávy a ujel mi zadek. Při rychlosti, kterou jsem jel, a s relativně malou únikovou zónou nebylo dost prostoru zpomalit, takže jsem šel rovnou do zdi. Náraz byl poměrně tvrdý, ale naštěstí jsem v pořádku."

Mexičan se teď bude muset spolehnout na data od kolegy Buttona. Ten byl poměrně spokojený. "Byl to relativně dobrý pátek. Našli jsme dobrou rovnováhu na tvrdší směsi, ale ještě musíme zapracovat na měkčí, protože jsme při přechodu z tvrdších na měkčí pneumatiky nezískali tolik rychlosti. Nicméně obě směsi fungovaly rozumně. Zítra by mělo být chladněji, takže si musíme dát pozor, jakým směrem se vydáme s nastavením, abychom se s tím dobře vyrovnali."

Sauber (Gutiérrez 18./11. - Hülkenberg 12./13)
Hülkenberg věří, že v Japonsku může navázat na dobré výsledky z předchozích závodů. "Zítra bude cílem třetí část kvalifikace," avizoval. "Je to výzva a vypadá to těsně, ale vzhledem k tomu, jak to šlo dnes, si myslím, že ještě máme prostor pro zlepšení." Gutiérrez se musel okruh nejdříve naučit. "Ještě nás čeká práce, ale udělal jsem si dobrou představu a zítra udělám vše pro to, abych to přetavil v dobrý výsledek," řekl mexický pilot.

Force India (Di Resta 17./14. - Sutil 14./15.)
Jezdci indické stáje si se svými vozy nerozuměli. "Tento okruh mám rád, ale dnes se auto neřídilo snadno," řekl Sutil. "Dopoledne mě trápila nedotáčivost, odpoledne přetáčivost, je těžké najít rovnováhu, která by mi vyhovovala. Musíme se pokusit ty problémy vyřešit dnes večer, abych si v kvalifikaci věřil."

Di Resta na tom byl podobně: "Auto se dnes těžko řídilo, ale tvrdě jsme pracovali, abychom optimalizovali vyvážení. Po každé jízdě jsme některé věci změnili a myslím, že jsme se v důsledku toho hodně naučili. Konzistence v dlouhých jízdách se zdá být rozumná, ale musíme se ujistit, že budeme mít výkonnost na střední i tvrdé směsi."

Williams (Bottas 16./17. - Maldonado 15./18.)
Maldonado byl smolařem dne, dopoledne mu upadlo kolo, za což dostal tým pokutu 60 tisíc eur, a odpoledne boural. "Byl to frustrující den, protože jsem neměl na trati tolik času, kolik bych chtěl. Můj první trénink skončil brzy po problémech s levou zadní pneumatikou a na začátku druhého tréninku jsem se trápil s přilnavostí a uklouzla mi záď vozu, vyjel jsem mimo, což byl konec mého jezdění."

Bottas sice nehavaroval, ale ke spokojenosti měl také daleko. "Pořád máme potíže s vyvážením vozu a kvůli silnému větru se dnes nechoval konzistentně. Máme potíže dostat maximum z pneumatik, když se trať zlepšuje, a ve srovnání s ostatními bych řekl, že je naše rychlost podobná jako v Koreji."

Caterham (Pic -/19. - Van der Garde 21./20. - Kovalainen 19./-)
"Celkově to nebylo špatné, ale myslím, že zítra to bude o dost lepší," zhodnotil Charles Pic. Van der Garde byl jedním z jezdců, kteří se nechali v Suzuce nachytat. "Ke konci jízdy jsem vyjel mimo v deváté zatáčce a to byl konec prvního tréninku, ale odjeli jsme 15 kol, takže nás to moc nepoškodilo," vysvětloval. "Celkově to byl trochu frustrující den, ale vím, že auto má větší potenciál, takže jsem pozitivní jako vždy a zítra budeme bojovat."

Marussia (Chilton 22./20 - Bianchi 20./-)
Jules Bianchi se potřeboval Suzuku naučit, ale po osmi kolech v prvním tréninku havaroval. "Moje šasi bylo moc poškozené na to, abych se zúčastnil druhého tréninku, takže tým staví náhradní šasi a znovu budu jezdit zítra ve třetím tréninku," vysvětloval. Chilton se větších chyb vyvaroval. "Jsem potěšený tím, jak mi šel odpolední trénink, co se vylepšování vyvážení auta a celkové rychlosti týče, takže se těším, že zítra budu dál takhle pokračovat."

Další článek: Zemřela María de Villotaová

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.