Pátek v Dillí: Úspěch slaví okruh

Po pátečních trénincích před Grand Prix Indie je zatím zřejmé jen jedno, Indům se podařilo postavit velmi atraktivní trať.
Pátek v Dillí: Úspěch slaví okruh

Jezdcům se okruh Buddh velmi líbí a oceňují především zábavné zatáčky a širokou trať. V Indii by mělo být vzhledem k šířce dráhy možné předjíždět, ale hodně bude záležet na tom, jak se vyčistí povrch tratě mimo ideální stopu.

Po pátku mají jezdci jasno také v tom, že Pirelli bylo až moc konzervativní, když dodalo měkkou a tvrdou směs. Piloti se domnívají, že směsi mohly být měkčí, protože s tou tvrdou se velmi těžko pracuje, je obtížné ji zahřát na provozní teploty.

Ferrari
Felipe Massa se po delší době ukázal na čele výsledkové listiny a věří, že by se Ferrari mohlo v Indii dařit. "Auto bylo určitě dobré, myslím, že bylo konkurenceschopné," komentoval volné tréninky. "Uvidíme zítra, jak jezdil Red Bull a McLaren, co se paliva a všeho ostatního týče, ale myslím, že auto bylo dobré a odjel jsem dobrá kola."

Fernando Alonso jezdil pořádně jen odpoledne, protože v prvním tréninku měl poruchu motoru. "První dojmy jsou pozitivní, auto se chová dobře a doufám, že budeme tímto směrem pokračovat," zhodnotil.

Red Bull Racing
Jezdci týmu z Milton Keynes patřili v pátek mezi nejrychlejší, ale jako obvykle se do hodnocení formy nepouštěli. "V neděli by to měl být dobrý závod," předpověděl Sebastian Vettel. "Mimo ideální stopu je to hodně zaprášené, takže je to trochu těžké a budeme se muset držet v závodní stopě. Je to dobrý okruh na předjíždění, si myslím, jsou tu dlouhé rovinky a široké nájezdy do zatáček. Dlouhá jízda dnes vypadala dobře, takže uvidíme, jak to půjde zítra."

Mark Webber hodnotil jen trať. Buddh se mu zamlouvá, za nejnáročnější považuje 3. a 4. zatáčku.

McLaren
Jezdcům McLarenu se dařilo především v dlouhých jízdách a ještě potřebují zapracovat na výkonnosti v prvním rychlém kole. Oba jsou z indické tratě nadšení. "Nedělní závod bude dlouhý," řekl Hamilton v narážce na svoji penalizaci. "Ale bude se tu dát předjíždět. Je to okruh pro vysoký přítlak, a i když bude těžké těsně následovat jiný vůz, dvě zóny pro DRS by to měly usnadnit. Zítra získáme jasnější představu o tom, jak rychlí skutečně jsme."

Jenson Buttona příjemně překvapila rychlost a přilnavost tratě. "Tento víkend si užijeme hodně zábavy a v neděli snad budeme bojovat o vítězství," dodal.

Force India
Velkou slávu zažívá při své premiérové domácí Grand Prix tým Force India. A zatím se mu daří, Adrian Sutil a Paul di Resta patřili odpoledne mezi devět nejrychlejších jezdců. "Na voze jsme dopoledne měli vylepšení aerodynamiky a okamžitě jsem cítil rozdíl ve stabilitě, takže myslím, že je nasadíme do závodu," prozradil Sutil. Di Resta předpověděl pro závod hodně předjíždění. "Ještě musím trochu zrychlit, ale věřím, že po analýze dat nás zítra čekají dobré jízdy," dodal Skot.

Renault
Bruno Senna byl v druhém tréninku osmý nejrychlejší a věří, že Renault může v Indii dosáhnout dobrého výsledku. "Oba vozy Renaultu dnes byly na pozicích, na kterých by být měly, a zdá se, že by trať našemu vozu mohla sedět," hodnotil Bruno Senna. "Musíme dál vyvíjet nastavení a dostat z něj víc, ale určitě tu máme potenciál. Trať je určitě velmi dobrá." Ke stejnému závěru dospěl Vitalij Petrov, Renaultu se může dařit, ale je potřeba doladit nastavení.

Toro Rosso
"Dnes jsme vyzkoušeli nastavení, které mi nevyhovovalo, a přišlo mi těžké udržet vůz v přímé stopě," vysvětloval příčiny své nehody Jaime Alguersuari. "Nebylo to příjemné a cítil jsem, že jsem na hraně. Dopoledne jsem ji překročil, ztratil kontrolu nad vozem a zadní částí vozu trefil bariéru v 9. zatáčce." Španěl věří, že se situace zítra zlepší. Naopak Sébastien Buemi byl s nastavením spokojený hned od začátku. "Co se týče výkonnosti, doufám, že dokážeme pokračovat v trendu, který jsme viděli před dvěma týdny v Koreji," dodal Švýcar.

Sauber
Kobajašimu a Pérezovi se velmi líbí okruh, ale v trénincích dospěli k závěru, že je na něm téměř nepoužitelná tvrdá směs pneumatik. Dokonce i ta měkká se zahřívá delší dobu. "Tvrdá směs nefunguje, takže nebude snadné připravit závodní strategii, ve které by se dala smysluplně použít. Nicméně použít ji v suchém závodě musí všichni," připomněl Pérez.

Williams
"Nevíme, jak si stojíme, protože se trať neustále vyvíjí, ale snad budeme mít zítra dobrou kvalifikaci," zhodnotil krátce Rubens Barrichello. Maldonado měl těžký den, ráno ho zradil motor, odpoledne uvízl na jistý čas v únikové zóně. "Vyvážení vozu se zdá být OK a věřím, že budeme mít dobrou závodní rychlost," komentoval Venezuelan.

Lotus
Heikki Kovalainen litoval skutečnosti, že v prvním tréninku musel půjčit svůj vůz Karunovi Čandhokovi, protože tak měl méně času se novou trať naučit a najít pro ni správné nastavení. "Vůz určitě může ještě dost zrychlit, jak se trať bude zlepšovat, myslím, že uvidíme, že jsme celkem šetrní k měkkým pneumatikám, což by nám mělo pomoci, asi víc v neděli než zítra, ale uvidíme."

Mercedes GP
Německý tým patřil odpoledne mezi nejpomalejší. "Ráno jsem byl s vyvážením vozu spokojený, ale odpoledne to pro nás bylo náročnější," vysvětloval Michael Schumacher. "Nepodařilo se nám pořádně dostat do pracovního tempa, a to z různých důvodů, včetně červené vlajky. Zítra musíme proto pracovat na nastavení pro kvalifikaci i závod."

Virgin
V prvním tréninku Virgin experimentoval s předními křídly, v druhém tréninku Glock pracoval s měkkými pneumatikami a D´Ambrosio se věnoval dlouhým jízdám. Belgičan v druhém tréninku nezvládl vůz a poškodil ho bariéry. "Ale kromě toho to myslím šlo do té doby dobře," hodnotil. "Ztratili jsme čas, ale pořád máme zítřejší trénink, abychom to dohnali, takový je plán."

HRT
Pro Grand Prix Indie nahradil Tonia Liuzziho Narajn Kartykejan. Ten si na domácí půdě prožívá velké emoce. "Nemohl jsem tomu uvěřit a v hlavě se mi honilo hodně věcí," řekl. "Celkově to pro mě byly dobré tréninky, vzhledem k tomu, že jsem od července nejel závod. Takže se tělo musí trochu probrat."

Daniel Ricciardo měl potíže s nastavením. "Odpoledne jsme začali pracovat na obou směsích. Nejsem tak spokojený jako dopoledne, protože jsme udělali pár změn, které nefungovaly tak dobře, jak jsem si myslel. Analyzujeme to a před zítřkem na tom zapracujeme. Myslím, že tady budeme moci bojovat s našimi hlavními soupeři a dát jim zabrat."

Diskuze (8) Další článek: V druhém tréninku byl na okruhu Buddh nejrychlejší Felipe Massa
10:56 | 91. narozeniny dnes slaví Bernie Ecclestone.
10:26 | Ve věku 94 let zemřel včera Milton Guirado Theodoro da Silva, otec Ayrtona Senny. Da Silva je jedno z nejběžnějších příjmení v Brazílii. Ayrton si ho proto změnil na výrazně méně běžné Senna po své matce.
26. října | Jack Aitken pojede ve voze Williamsu v prvním tréninku v Abú Dhabí.
25. října | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".