Pátek v Budapešti: McLaren potvrzuje návrat do formy

Stejně jako v Silverstonu a Hockenheimu narušil páteční tréninky déšť, tentokrát ale mnohem méně a rozložení sil se čte trochu lépe.
Pátek v Budapešti: McLaren potvrzuje návrat do formy

Pršet začalo na Hungaroringu až v polovině druhého tréninku, takže si jezdci stihli vyzkoušet obě směsi pneumatik. Jasně nejrychlejší byl McLaren, ale nezvykle vysoko byl také Lotus. Ovšem jak připomněl Felipe Massa, trať v Maďarsku je málo používaná, tudíž zaprášená, a během víkendu prochází poměrně velkým vývojem, jak se čistí a zanáší gumou. Takže výsledky můžou být zkreslené víc než na jiných okruzích.

McLaren (Hamilton 1./1. místo - Button 2./6.)
Hamilton byl v obou trénincích nejrychlejší a zářil nadšením. "Byl to opravdu pozitivní den," hodnotil. "Jsem velmi, velmi spokojený. Na autě jsme udělali pár dobrých změn, abychom ho vyladili, a jsme na správné cestě, ale ještě nás čeká práce. Red Bull vypadá velmi rychle, Lotus také a samozřejmě také Ferrari. Takže v žádném případě nejsme v klidu. Až zítra přijde kvalifikace, nepochybuji, že Fernando najednou najde půl sekundy a red bully také hodně zrychlí. Myslím, že na tom nejsme špatně."

Zklamaný nebyl ani Button. "První trénink byl pro nás poměrně dobrý, ve skutečnosti jsme byli okamžitě rychlí. Odpoledne jsme v druhém tréninku zkusili pár věcí na vylepšení vyvážení vozu a myslím, že jsme nakonec slušně pokročili. Takže jsem s vozem celkem spokojený, myslím, že celkově jsme tu konkurenceschopní, ale v druhém tréninku jsme zjistili, že je tu hodně konkurenceschopných mnoho dalších týmů. My bychom měli být vpředu." Ke konkurenci uvedl: "Myslím, že rychlý je Lotus. Nemyslím, že Kimi zajel pořádné kolo, přesto byl v druhém tréninku druhý. Na horkých tratích jdou lotusy dopředu, tak je to celý rok. Když se podíváte na Bahrajn, tam byli velmi silní."

Lotus (Räikkönen 8./2. - Grosjean 5./9.)
Kimi Räikkönen zajel druhý nejlepší čas dne. Tak vysoko Lotus v letošních trénincích ještě nikdy nebyl. "Byl to pro mě normální pátek," komentoval Fin. "Dělali jsme normální věci a snažili se auto co nejvíc zrychlit. Byli jsme druzí nejrychlejší, což bylo dobré. V posledních závodech se nám podařilo vylepšit nastavení mého vozu, takže jsem s ním celkem spokojený. Dosahujeme jen malých zlepšení, ale pořád a jdeme správným směrem. Je to jen pátek, ale zítra doufáme v další dobrý den."

Grosjean byl méně spokojený. Na začátku druhého tréninku chyboval a poškodil nos vozu. Horší ale je, že si moc dobře nerozumí s vozem. "Nebyl to nejlepší den, ale ani nejhorší. Auto se nechovalo tak, jak to mám rád, bylo podobné jako v Hockenheimu, takže to bylo trochu náročné. Pozitivní je, že jsme pochopili pár věcí, které potřebujeme v nastavení zlepšit, takže to snad zítra udělá rozdíl a budu si věřit, abych na to mohl víc tlačit a odhalit skutečnou rychlost vozu."

Lotus znovu testoval svůj systém dvojitého DRS, opět jen na Räikkönenově voze, ale tentokrát jen dopoledne. S největší pravděpodobností ho na vůz pro zbytek víkendu nevrátí.

Williams (Maldonado 11./12. - Senna -/3. - Bottas 9./-)
Senna musel dopoledne půjčit své auto Bottasovi, ale v druhém tréninku byl hned velmi rychlý. "Vůz se choval dobře, ale musíme dál pracovat. Vůz má dobrý potenciál, což mi před zítřejší kvalifikací dělá radost," komentoval Brazilec. Protože tým nemohl vyzkoušet dlouhé jízdy, Maldonado odmítl odhadnout, jak si Williams stojí. "Přesto si pro víkend věřím. Ale čeká nás v zítřejším tréninku práce, abychom se před kvalifikací ještě zlepšili."

Ferrari (Alonso 3./5. - Massa 7./4.)
Fernando Alonso si netroufl hodnotit konkurenceschopnost Ferrari. Trochu litoval, že nemohl zkusit delší jízdy, ale to kvůli počasí nezvládla většina. "Alespoň jsme dopoledne stihli práci na úpravách aerodynamiky, které jsme si sem do Maďarska přivezli. Teď je na našich inženýrech, aby provedli všechny analýzy a dali dohromady ten nejlepší komplet pro zbytek víkendu," dodal.

Podobně zdrženlivý byl Felipe Massa: "Podařilo se nám si udělat rozumnou představu o výkonnosti pneumatik a vozu, ale je příliš brzy na hodnocení, jak si stojíme vůči ostatním. Některé vozy jsou tu určitě rychlé, stejně jako tomu bylo v Hockenheimu. Ale dobře víme, že je třeba brát výsledky prvního dne na Hungaroringu s rezervou, trať je vždy velmi špinavá a situace se od pátku do neděle radikálně mění."

Technický ředitel Pat Fry varoval: "Některé vozy jsou rychlejší než ten náš, a pokud chceme mít sebemenší šanci na jejich porážku, budeme muset udělat vše perfektně. Nebude to snadné, ale jako vždy uděláme maximum."

Force India (Di Resta 14./7. - Hülkenberg -/13. - Bianchi 18./-)
"Nejdůležitější dnes je, že se nám podařilo nasbírat informace o některých testovaných dílech, což kvůli proměnlivému počasí nebylo v předchozích závodech snadné," konstatoval Di Resta a stejně jako Hülkenberg litoval, že tým nestihl dlouhé jízdy. "V druhém tréninku se mi jezdilo dobře a prošli jsme si většinu programu na nastavení," dodal německý závodník.

Red Bull Racing (Vettel 15./8. - Webber 13./14.)
Oba jezdci Red Bullu se celý den pohybovali na nižších pozicích, takže se nabídla otázka, jestli je nezpomalilo upřesnění pravidel o motorech, které vydala FIA. "Ne," řekl jasně Sebastian Vettel. "Rozdíl je mnohem menší, než si lidé myslí. Jistě, kdybychom měli na výběr, vrátili bychom se k tomu, co jsme měli v Hockenheimu, ale jak jsem říkal, těžko vyčíslit rozdíl." Ke konkurenceschopnosti vozu pak řekl: "Těžko se posuzuje, protože jsme nejeli pořádně naplno na měkkých pneumatikách, takže se to těžko srovnává. Myslím ale, že máme velký prostor pro zlepšení. Ve zbytku víkendu budeme asi muset být trochu lepší, uvidíme, jak na tom jsme."

Prostor pro zlepšení vidí i Mark Webber. "Jezdili jsme na mokru i suchu, ale čeká nás ještě práce. S dneškem nejsem super spokojený, ale je dobré, že to je jen pátek. Zdá se, že na některých místech jsme OK, ale na jiných ztrácíme čas, takže si to večer projdeme. Potřebuji zapracovat na vyvážení. Změna v mapování motoru rozdíly nepřinesla."

Mercedes (Rosberg 4./11. - Schumacher 6./10.)
Událostí dne byla z pohledu Mercedesu nehoda Michaela Schumachera na mokru v druhém tréninku. "Prostě jsem probrzdil a vyjel mimo. Díky tomu, že jsem narazil do bariéry z pneumatik, jsem ztratil jen přední křídlo, nic jiného poškozené na voze není, pokud vím," vysvětloval. "To je ten typ nehody, který se stává, když sprcha najednou zalije suchou trať. Do té doby se auto chovalo dobře." Šéf týmu Ross Brawn dodal: "Vyvážení auta zatím není moc dobré na tomto technickém okruhu. Večer nás čeká práce, abychom auto pro zbytek víkendu vylepšili."

Sauber (Kobajaši 12./15. - Pérez 10./18.)
Po dobrém výsledku z Německa si Kobajaši s vozem nerozuměl. "Z nějakého důvodu jsme se dopoledne trápili. Zatím nechápeme naši špatnou výkonnost na suchu a musíme to prošetřit. Na mokré trati jsme byli rychlí, ale myslím, že to je k ničemu, když se podíváte na předpověď počasí." Podobně na tom byl Sergio Pérez: "Byl to těžký den. S vozem zatím nejsem spokojený. Musíme se teď podívat na data a zítra potřebujeme dobrý třetí trénink. Nicméně ve výsledkové listině jsem na tom byl zvlášť špatně v druhém tréninku, protože jsem kvůli opravě problému s brzdami nestihl vyjet na měkkých pneumatikách."

Toro Rosso (Ricciardo 16./17. - Vergne 17./16.)
"S vozem jsem dopoledne nebyl nespokojený, ale celkově vzato je to podobné jako v posledních několika závodech, na ostatní rychlostně ztrácíme," přiznal Daniel Ricciardo. "Auto může ještě trochu zrychlit, ale nejsem si jistý, jestli to bude stačit na posun v pořadí za našich současných míst." Jean-Eric Vergne hodnotil pozitivně nové díly aerodynamiky (zadní křídlo a difuzor), které Toro Rosso testovalo. "Ale pořád nás trápí nedostatek rychlosti. Musíme zrychlit na suchu, abychom smazali ztrátu. Z krátkodobého hlediska to bude těžké, ale zkusíme zítra na něco přijít, abychom maximálně využili to, co máme."

Caterham (Kovalainen 21./20. - Petrov 19./19.)
Heikki Kovalainen se formu Caterhamu neodvážil hodnotit, Petrov byl o něco sdílnější. "Jsem zvlášť potěšený časem, který jsem zajel v druhém tréninku na měkkých pneumatikách," řekl ruský pilot. "Myslím, že ukazuje, že jsme pokročili. Celkově to byl dobrý den a těším se, až se zítra vrátím do vozu."

Marussia (Glock 22./21. - Pic 20./23.)
"Se všemi změnami, které jsme udělali od Hockenheimu, se moje auto vrátilo do normálu, řekl bych," pochvaloval si Glock. "Ještě nás čeká hodně práce na nastavení, aby auto trochu zrychlilo, ale na konci dopoledne jsem byl celkem spokojený." Pic byl po prvním tréninku také spokojený, ale pak zkusil změny v nastavení, které nepřinesly výsledek, a proto se vrátil zpět. Kvůli tomu nestihl jízdu na měkkých pneumatikách.

HRT (De la Rosa 23./22. - Kartykejan -/24. - Clos 24./-)
"Auto podávalo od začátku dobré výkony, ale ještě ho musíme do zítra trochu vylepšit, hlavně zrychlit v pomalých zatáčkách, protože je přetáčivé," konstatoval de la Rosa. Kartykejan naposledy závodil v Maďarsku před sedmi lety, takže si potřeboval připomenout trať. "Nejsme moc daleko od našich hlavních soupeřů a myslím, že se jim zítra dokážeme postavit," dodal optimisticky.

Další článek: V druhém tréninku zůstal v Maďarsku nejrychlejší Hamilton

18:12 | Ještě je to trochu daleko, ale pro závodní víkend se očekávají nižší teploty (kolem 24 °C) a hlavně déšť.
22. června | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.
21. června | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00