Pátek v Barceloně: Staré pořádky se zřejmě nemění

Třítýdenní přestávka a návrat do Evropy podle všeho nijak výrazně nezamíchaly rozložením sil ve startovním poli. Všichni se zlepšili víceméně stejně.
Pátek v Barceloně: Staré pořádky se zřejmě nemění

Caterham před Španělskem varoval, že vzhledem k dlouhodobé stabilitě pravidel nemůžeme očekávat žádné zásadní změny v rozložení sil, protože se současnými vozy už není možné dosahovat velkých pokroků. A zřejmě měl pravdu. Na čele je pořád trio Red Bull - Ferrari - Lotus, kterému na jedno kolo zatápí Mercedes. McLaren podle svého vyjádření pořád ztrácí.

Red Bull Racing (Vettel 19./1. místo - Webber 20./3. místo)
"Máme tu několik nových dílů, ale dny opravdu velkých úprav jsou pryč kvůli pravidlům, jaká jsou," řekl nejrychlejší jezdec dne Sebastian Vettel. S výkonností vozu je spokojený, ale potenciální problém vidí v pneumatikách. "Dnes je vidět, že pneumatiky trpí o dost víc než v Bahrajnu. V Bahrajnu je energie rozložená rovnoměrněji, zatímco tady trpí levá strana. Takže bude těžké se v závodě postarat o pneumatiky a teď těžko předpovídat, kolikrát zastavíme. Ale co se týče rychlosti, jsme vpředu nebo poblíž těch vpředu."

Webber byl stručnější. "Vypadá to celkem vyrovnaně. Dnes jsme moc informací získat nemohli, protože první trénink byl pro všechny nesouvislý kvůli počasí. Ale celkově to byl pro nás dobrý den. Uvidíme v neděli."

Ferrari (Alonso 1./2. - Massa 2./5.)
Na domácí půdě se dařilo Fernandu Alonsovi. "Auto se zdá být konkurenceschopné, i v dlouhých jízdách, takže je to pozitivní začátek. Ale měli jsme mnoho pátků s pozitivním začátkem a pak v kvalifikaci vidíme, že Mercedes létá, nebo že je vpředu Red Bull. Takže musíme zůstat v klidu a analyzovat informace. Pocity jsou určitě dobré, a i když víme, že to nebude snadné, jsme si jistí, že dokážeme bojovat s nejlepšími. Ve srovnání s Bahrajnem neočekávám žádná velká překvapení, myslím že top skupina je teď definovaná, jsou v ní Red Bull, Mercedes, my a Lotus. I když musíme zjistit, jak moc se podaří zlepšit McLarenu, zatímco si budeme dávat pozor také na Force Indii, která byla hodně silná v kvalifikaci a závodě."

Massa také neměl, na co si by si stěžoval. "Dokonce i v dlouhé jízdě se auto zdálo být konkurenceschopné, což mi dává důvěru, takže doufám, že se nám bude dařit až do konce víkendu."

Lotus (Räikkönen 8./4. - Grosjean 4./18.)
Podle jezdců Lotusu byl pátek normální. "Den jsme zakončili nedaleko nejrychlejšího času, takže můžeme říct, že tento den nebyl katastrofou, ale určitě jsou tu věci, které musíme na voze zlepšit, což je po prvním dni jízd normální," řekl Räikkönen. Grosjean dodal: "Dnešek byl OK. Ve výsledkové listině to asi nevypadá skvěle, ale naše kolo na střední směsi jsme nedokončili, protože jsem se musel vrátit do boxů."

Mercedes (Hamilton 6./6. - Rosberg 9./7.)
"Tým odvedl dobrou práci při snaze nasadit tento víkend naše vylepšení, ale i když jsem okamžitě cítil dopady, těžko v tuto chvíli kvantifikovat, jak moc jsme se zlepšili," konstatoval Lewis Hamilton. "Po prvním tréninku dopoledne jsem cítil, že je to slibné, auto bylo dobře vyvážené, ale v odlišných podmínkách jsem byl odpoledne méně spokojený."

Rosberg dodal: "Zdá se, že jsme znovu rychlí na jedno kolo, ale musíme se hodně soustředit na získání dobré závodní rychlosti. Pořád nás čeká hodně práce, ale celkově si myslím, že jsme dnes měli dobrý testovací program a hodně se naučili. Bude těžké zvládnout pneumatiky v těchto podmínkách, dnes jsme viděli hodně drolení kvůli nižším teplotám."

Force India (Sutil 5./8. - Di Resta 10./10.)
Jezdci indické stáje si rozdělili testování nových dílů, takže neměli identické programy. Podle Di Resty vyhodnocení teprve přijde večer. "Základ vozu je velmi podobný tomu, jaký byl v únoru v testech, takže se zdá, že jsme ve správném provozním okně. Den mi zkrátily problémy s pneumatikami, ale v tuto chvíli čekáme na Pirelli, aby analyzovalo, co přesně se stalo." Sutil jako jeden z mála ocenil déšť, protože se podle něj Force India potřebuje na mokru zlepšit. "Dlouhé jízdy šly dobře a auto bylo dobře vyvážené na střední směsi," dodal.

Toro Rosso (Vergne 3./9. - Ricciardo 11./11.)
Pátek zastihl tým z Faenzy v dobré formě. "Musím říct, že to byl náš nejlepší pátek za mnoho závodů," radoval se Vergne. "Je to povzbudivé, ale ještě nás čeká práce, večer analyzujeme data a zkusíme se ještě víc zlepšit. Ale vypadá to s námi mnohem lépe než v předchozích závodech. Jsem opravdu spokojený, protože všichni v továrně odvedli v posledních týdnech velmi dobrou práci, abychom se připravili na tento a následující závody. Pneumatiky? Všechny v tuto chvíli vypadají v pohodě."

Ricciardo radost týmového kolegy sdílel. "Očekávám, že to bude vyrovnaný boj s rozumnou šancí postoupit do první desítky v kvalifikaci. A naše dlouhé jízdy byly také celkem dobré. Nejlepší dnes bylo, že tým nasadil hodně dílů, a i když mohly dobře vypadat v aerodynamickém tunelu, bylo uklidňující cítit zlepšení vozu na trati, kde se to počítá."

McLaren (Button 22./12. - Pérez 13./13.)
Wokingští si do Barcelony přivezli přepracovaný vůz, ale zázrak se nekonal. "Je skvělé, že dokážeme tak rychle dostávat na okruhy nové díly, ale rychlostně pořád ztrácíme sakra hodně," přiznal Button. "Ty díly mají určité pozitivní aspekty, ale musíme se zlepšit v některých oblastech, o kterých jsem si to nemyslel. Nepropadli jsme se, zlepšili jsme se, ale to i všichni ostatní. Důležité je, že je teď mnohem lepší korelace (dat), což je pozitivní pro budoucnost. Myslím, že uvidíte vpředu čtyři velmi konkurenceschopné týmy. Nemyslím, že budeme jedním z nich, ale snad budeme hned za nimi."

McLarenu samozřejmě nepomohlo, že většinu prvního tréninku bylo mokro. "Bylo těžké ze dneška dělat závěry, ale hlavní plus je, že jsme nasbírali hodně dat, která můžeme nahrát do našeho simulačního softwaru, abychom lépe pochopili korelaci," komentoval Pérez. "Trochu jsme se zlepšili. Jakmile lépe porozumíme korelaci, myslím, že začneme dělat větší kroky. Snad v příštích závodech dokážeme pokročit."

Williams (Bottas 7./14. - Maldonado 15./16.)
Bottas byl po pátku přesvědčený, že lepší auto Williams letos neměl. "Na voze jsme dnes zkoušeli různé díly, hlavně v druhém tréninku, takže máme hodně dat na analýzu, abychom pro zítřek přišli na co nejlepší nastavení. První pocit je, že začínáme dělat kroky vpřed," dodal. Maldonado byl také optimista. "Máme lepší náladu, ale analyzujeme vše, co jsme dnes zkoušeli, a snad zítra předvedeme zlepšení v kvalifikaci." Podle technického ředitele Mika Coughlana výsledky naplnily očekávání, která tým měl na základě simulací a testu aerodynamiky na rovince.

Sauber (Hülkenberg 12./15. - Gutiérrez 14./17.)
Jako všichni politoval Sauber ztraceného času kvůli počasí. "Den byl OK. Nové zadní křídlo je zlepšením. Ale jestli bude stačit na dohnání našich soupeřů, to zatím nedokážu říct," uvedl Hülkenberg. Gutiérrez byl konkrétnější: "Stabilita vozu se zlepšila, což mi dává víc důvěry, abych na to tlačil v dlouhých jízdách. Těžko říct, jak si teď stojíme, ale myslím, že kvalifikace zítra ukáže, jak na tom jsme ve srovnání se zbytkem pole."

Caterham (Van der Garde 17./19. - Pic -/21. - Kovalainen 16./-)
Dopoledne se do vozu vrátil Kovalainen a zjistil zlepšení ve srovnání s Bahrajnem, víc se mu líbilo hlavně vyvážení v zatáčkách. Pic, který své auto Finovi půjčil, se odpoledne potýkal s nedotáčivostí v pomalejších zatáčkách, se kterou si ale dokázal poradit. Van der Garde jezdil dopoledne bez KERS. "Odpoledne jsme testovali balík úprav a určitě jsme pokročili," konstatoval.

Marussia (Bianchi 18./20. - Chilton -/22. - González 21./-)
Bianchi mohl poprvé srovnávat, protože u Marussie debutoval právě v testech v Barceloně. "Auto se chová o dost jinak, než když jsem ho tu naposledy řídil, a zlepšení, kterého jsme dosáhli, je zřejmé, což je dobré," hodnotil. "Vylepšení, která jsme sem přivezli, doposud fungovala dobře. Dostat maximum z nových dílů bude chvíli trvat, ale opět se zdá, že jsme šli správnou cestou. Já doufám, že tento víkend dokážeme být tam, kde chceme." Chilton dopoledne půjčil auto Gonzálezovi, takže měl odpoledne zrychlené učení.

Další článek: Testů příští rok víc nebude, ale začnou už v lednu

14:05 | Steiner byl příliš velký pesimista. Tým stále pracuje na tom, aby Schumacher mohl do kvalifikace nastoupit. Šasi je ok, mění se převodovka. Tak jako tak ale odstartuje poslední (penalizace za převodovku).
13:56 | Alfa Romeo dostala za nebezpečné vypuštění Giovinazziho do jízdy Strollovi pokutu 5000 euro.
13:27 | Haas potvrdil, že Schumacher je v pořádku. Prošel kontrolou v lékařském centru. Při nárazu dosáhlo přetížení 30 G.
13:17 | Podle Steinera se Schumacher po nehodě v posledním tréninku nezúčastní kvalifikace.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink Hamilton (1:16.826)
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00