Pátek v Abú Zabí: Nový okruh zapůsobil na všechny

Premiéra se obešla bez problémů.
Na závěr sezóny 2009 byla připravena premiéra nového okruhu v Abú Zabí. Působivý komplex Yas Marina znovu pozvedl již tak vysoké standardy formule 1 a jezdci vyjeli na další trať z dílny Hermanna Tilkeho. Týmy pak shodně posílaly vzkazy uznání pořadatelům za jejich práci.

Nová trať byla pochopitelně zaprášená a klouzala, ale první den se obešel bez nehod, i když několik menších smyků k vidění bylo, dokonce i v obávaném tunelu na výjezdu z boxů. Jezdci si většinou nebyli jistí, která ze směsí pneumatik bude tento víkend lepší.

Jednoznačně nejlépe si vedl McLaren, jehož jezdci večer obsadili první dvě místa výsledkové listiny. Nejbližším soupeřem jim byl mistr světa Jenson Button.

Brawn GP má oba tituly už jisté a tento víkend bude bojovat "jen" o druhé místo v šampionátu pro Rubense Barrichella. Oba jezdci jsou s vozem spokojení, Button chce přes noc vyřešit pár drobností s vyvážením.

Vozy McLarenu a Brawnu pronásledoval Sebastian Vettel s Red Bullem Racing. Ten byl nadšený z toho, že mu vydržel motor Renault a podle všeho se letos vyhne penalizaci za použití deváté jednotky. "Co se týče výkonnosti, vypadá to s námi dobře," dodal.

Motor mezi tréninky měnil Mark Webber, který Yas Marinu zařadil zajímavostí z jezdeckého pohledu někam mezi Spa a Bahrajn.

U Toyoty se Kamuj Kobajaši znovu učil novou trať a opět zapůsobil, v druhém tréninku byl pátý nejrychlejší. Japonec byl rád, že v Abú Zabí na rozdíl od Interlagosu neprší, protože se tak může s vozem dobře seznámit.

Šesté místo bylo důvodem k radosti u týmu Toro Rosso. "Bylo těžké přimět pneumatiky ke správnému fungování, hlavně tvrdší směs, ale jinak vůz není špatný. Uvidíme, co dokážeme zítra, kdy bude důležitá kvalifikace," uvedl Sébastien Buemi.

Jaime Alguersuari si v prvním tréninku musel znovu zvykat na vůz formule 1, protože minulý víkend závodil ve Světové sérii Renault.

Pro Williams jede svůj poslední závod Nico Rosberg. Věří, že se rozloučí bodovým ziskem. "Co se týče nastavení, našli jsme dobrý směr, hlavně po mechanické stránce. Celkově to byl dobrý den, díky kterému věřím, že tu tento víkend získáme body," řekl.

Adriana Sutila zdržely dopoledne problémy s brzdami na jeho voze force india. Na trati by rád viděl více rychlých zatáček, okruh podle něj není plynulý. Týmový kolega Liuzzi se domnívá, že je vůz konkurenceschopný s větším množstvím paliva.

Obtížný den měli jezdci BMW Sauberu. Nick Heidfeld není spokojený s nastavením vozu a Roberta Kubicu zradil motor. "Zrovna jsme v druhém tréninku začali pracovat na nastavení a srovnání pneumatik, když mi selhal motor. Podmínky na trati se teď zlepšují každým kolem, takže je to velká ztráta, přišel jsem téměř o hodinu cenného času na trati," řekl.

Nejhůře se v Abú Zabí zatím daří Renaultu. Fernando Alonso si připsal dvě šestnáctá místa, Grosjean byl osmnáctý a dvacátý. Ovšem podle Španěla tým dobře pokročil při nastavení vozu s ohledem na přilnavost a trakci v pomalých zatáčkách.
Další článek: Ferrari očekává problémy v kvalifikaci