Pátek v Abú Zabí: Nedotknutelný Red Bull. Nebo ne?

Nico Rosberg označil po pátečních trénincích Red Bull za nedotknutelný a chce bojovat o druhé místo. Závodní tempo Lotusu ale nebylo špatné, takže rozhodnuto předem být nemusí.
Pátek v Abú Zabí: Nedotknutelný Red Bull. Nebo ne?

Red Bull Racing (Vettel 3./1. - Webber 4./2.)
Že by mistři světa nemuseli mít na Yas Marině snadnou práci, naznačil Sebastian Vettel. "Lotus je výjimečně rychlý, hlavně v neděli, a může být velmi rychlý v závěrech stintů, takže si na ně budeme muset dávat pozor. Mercedes je silný pro zítřek na jedno kolo. Ferrari jsem moc neviděl. Soudit jejich rychlost v dlouhých jízdách je těžké."

Webber byl s výkonností vozu spokojený. "Dnes to bylo hodně o pneumatikách, myslím, že měkká tu bude držet víc než minulý týden. Nebylo to špatné na první den, máme informace, které jsme potřebovali."

Mercedes (Hamilton 2./3. - Rosberg 5./5.)
Nico Rosberg si nemyslí, že by Mercedes mohl bojovat o vítězství. "Jako vždy je cílem být nejlepší z ostatních za Red Bullem, protože ti jsou nedotknutelní, a zatím to vypadá dobře. Bude to záležet na tom, jak se bude dařit Markovi, jaké bude mít štěstí. Pokud nebude mít štěstí jako v posledních závodech, můžu být znovu druhý za Vettelem!"

Hamiltona zlobil diferenciál, přesto natestoval hodně. "Dlouhé jízdy jsou vždy zajímavé. Těžko říct, co bude auto dělat, jak klesá teplota, je více nedotáčivé a je to o tom, o kolik větší nebo menší přítlak potřebujete na předním křídle. To je velká výzva, jen se snažíte dát do rovnováhy rychlost a šetření pneumatik, aby vydržely déle."

Lotus (Räikkönen 6./4. - Grosjean 1./12.)
Lotus se vydal dvěma cestami. Räikkönen si řekl o šasi s kratším rozvorem, protože měl pocit, že bude lépe vyhovovat Yas Marině. "Kratší šasi je tu OK, ale neudělal jsem tu přímé srovnání s tím delším, takže těžko říct, které je lepší. Pořád se snažíme zbavit určité nedotáčivosti, ale na tomto okruhu je to zatím lepší. Jako vždy auto můžeme ještě zlepšit, takže uvidíme zítra." Fin zůstane u kratšího rozvoru, Grosjean jezdí s delším.

Francouze ale trápila technika, selhal mu brzdový disk. "Byl to celkem dobrý den, i když jsme později v tréninku ztratili jistý čas, když jsme pracovali na brzdách. Také jsme měli malé vibrace, na což se musíme podívat, ale nebyl to konec světa. Auto se chová celkem dobře, což jsme viděli na nejrychlejším času prvního tréninku, takže jsem si jistý, že zítra vše vyřešíme."

McLaren (Pérez 10./6. - Button 8./7.)
Jezdci stáje z Wokingu se v pátek pohybovali relativně vysoko a potvrdili, že to nebyla náhoda. "Byl to produktivní den pro celý tým, ve voze jsem se cítil opravdu dobře v obou trénincích a na trati jsem si to užíval," radoval se Pérez. "S vozem jsem byl spokojený a neočekávám, že bych toho hodně měnil. Obvykle mezi pátkem a sobotou měníme hodně věcí na voze, abychom doladili vyvážení a nastavení, ale nemyslím, že bych toho dnes večer dělal hodně."

Jenson Button byl spokojený o něco méně. "Byl to celkem dobrý den, co se chápání vozu týče, také směr s nastavením vypadá dobře. Také myslím, že obě směsi tu fungují celkem dobře. Své nejrychlejší kolo jsem zajel na první pokus na měkčí směsi, většina lidí ne, takže s tím jsem spokojený. Ale moje dlouhé jízdy byly dost náročné, za prvé kvůli provozu, za druhé protože mě zdržel problém, který jsme nejdřív považovali za defekt, ale nakonec se z toho vyklubalo selhání senzoru. V důsledku toho jsem musel jet pomalu do boxů a poté jsem ztratil hodně času, protože jsme na voze museli vyměnit některé díly, které se v tom pomalém kole trochu moc zahřály. Ale i tak si myslím, že jsme tu v rozumné formě."

Ferrari (Alonso 12./8. - Massa 17./10.)
Fernando Alonso neskrýval v pátek zklamání. "Snad je ve voze víc. Jsme na pozici, která pro nás není obvyklá. Tento víkend se trápíme o trochu víc, bojovat o třetí část kvalifikace není pro Ferrari dost dobré. Snad zítra najdeme něco v nastavení, ale ať už najdeme cokoliv, musíme být upřímní a vědět, že to bude těžký víkend." Podle Španěla se tak Ferrari vzdaluje zisk druhého místa mezi týmy.

Ani Massa nebyl nadšený. "Teď nejsem moc spokojený s chováním vozu, protože jsme nebyli tak konkurenceschopní, jak jsem očekával."

Sauber (Hülkenberg 11./9. - Gutiérrez 15./11.)
Hülkenberg si prožil "normální" pátek. "Věřím, že předvedeme dobrý výkon. Ještě je tu prostor pro zlepšení nastavení auta, ale celkově jsem spokojený." Také Gutiérrez byl spokojený, pátek označil za "produktivní".

Force India (Di Resta 7./13. - Sutil -/15. - Calado 14./-)
"Byl to celkem pozitivní den," komentoval Di Resta. "Celkové vyvážení není špatné, i když musíme ještě zapracovat na voze v rychlých sekcích okruhu. Hlavním problémem odpoledne bylo selhání pravé přední brzdy, kvůli kterému jsem vyjel mimo v osmé zatáčce. Tým se rozhodl změnit materiál brzd, což nás stálo asi 15 minut, ale na konci tréninku jsme dokázali odjet dlouhou jízdu."

Brzdy vyměnil tým i Sutilovi. "To mělo celkem velké dopady na auto a bylo těžké srovnat změny v nastavení. Mezi směsmi je dost velký rozdíl a já se teď víc trápím na středních pneumatikách. Celkové vyvážení auto bylo OK, takže zůstávám pozitivní, že zítra můžeme být v dobré formě."

Toro Rosso (Riccardo 18./16. - Vergne 16./17.)
"Pokud budeme ignorovat časy na kolo, myslím, že to byl celkem produktivní den," konstatoval Vergne. "Naše celková výkonnost je dobrá a já jsem cítil, že auto funguje dobře. Je pravda, že zítra potřebujeme trochu zrychlit, ale já si celkem věřím."

Ricciardovi se nedařilo najít vyvážené nastavení vozu. "Když pomineme časy na kolo, bylo těžké pochopit, co se děje s vozem pod námi. Komplikuje vám to život, protože ztrácíte sebedůvěru. Mezi dopolednem a odpolednem jsme pokročili, ale ještě je třeba toho hodně udělat."

Williams (Bottas 13./18. - Maldonado 9./14.)
"Byl to pro nás dnes dobrý den," hodnotil Maldonado. "Dokončili jsme svůj program a auto bylo s novými díly rychlejší. Ještě máme jisté problémy s vyvážením, ale celkově se zdá, že má tento komplet větší potenciál."

Nové díly testoval jen Malondado, Bottas jezdil se starou konfigurací. "Věřím, že pro zítřejší kvalifikaci můžeme zrychlit, a zdá se, autu tato trať vyhovuje trochu víc než ty poslední," dodal Fin.

Caterham (Van der Grade -/19. - Pic 19./21. - Kovalainen 20./-)
Ke smůle Pica se auto chovalo lépe dopoledne než odpoledne. "Celkově byl vůz nedotáčivý a měl jsem pár problémů se stabilitou při brzdění, takže se na to podíváme detailně dnes večer s cílem to do zítřka vyřešit," řekl. Van der Garde si pochvaloval výdrž zadních pneumatik a věří, že týmu umožní zajímavou závodní strategii.

Marussia (Bianchi 21./20. - Chilton -/22. - González 22./-)
"Jsem spokojený s tím, jak mi to dnes šlo," prohlásil Bianchi. "Je dobré, že na tom jsme, jak na tom jsme ve srovnání s konkurencí. Myslím, že to bude velmi vyrovnané, takže nepovažujeme nic za jisté, jen se budeme po celou dobu snažit o co nejlepší výsledek."

Chilton musel ráno půjčit vůz Gonzálezovi. "Jak jsem se pouštěl do své první jízdy, cítil jsem, že je s vozem něco špatně," popisoval své odpolední problémy. "Zdá se, že jsem měl poškozené chlazení bzd, ale nejsme si jistí, jak k němu došlo. Kluci odvedli dobrou práci při jeho náhradě a opravě vozu, byl jsem rád, že jsem pak odjel celkem dost kol. Nacházíme cestu s vyvážením vozu a byl na to vhodný čas, protože to byly (odpoledne) podmínky, které očekáváme v závodě a kvalifikaci. Nebyl to špatný začátek, ale při přípravách na třetí trénink musíme hodně přemýšlet."

Další článek: V pátek večer byl v Abú Zabí nejrychlejší Vettel

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00