Pátek na Hungaroringu: Zastaví někdo Red Bull?

V prvních volných trénincích se zdálo, že Red Bull Racing nebude mít v Maďarsku konkurenci. Soupeřům se těžko hledají odpovědi.
Pátek na Hungaroringu: Zastaví někdo Red Bull?

Možná došlo na slova Pirelli, že pneumatiky s větší výdrží katapultují Red Bull do dominance, nebo se jen úřadující mistři zlepšili víc než ostatní. V každém případě jeho soupeři už v pátek hlásili, že na něj velmi pravděpodobně nebudou stačit.

Red Bull Racing (Vettel 1./1. místo - Webber 2./2.)
Jezdci týmu z Milton Keynes ovládli oba tréninky, ale Vettel byl překvapený. "Myslím, že je na hodnocení příliš brzy. První a druhý trénink pro nás byly velmi dobré, což je asi trochu překvapení. Snažíte se dělat, co můžete, a nevíte, kde jsou ostatní, ale myslím, že zítra to bude vyrovnanější. My musíme zítra dostat z vozu vše. Je příjemné, když cítíte, že máte auto pod kontrolou, a můžete si s ním hrát. Myslím, že autu tato trať sedí."

Také Webber neměl na co si stěžovat. "Nakonec jsme zůstali soustředění, pracovali jsme na svém programu. Myslím, že nemáme moc co večer řešit, protože auto jezdilo bezchybně. To je příjemný bonus, co se týče dat večer."

Lotus (Grosjean 5./3.  - Räikkönen 3./8.)
Enstonští byli nejbližšími soupeři Red Bullu, a tak u nich zatím vládne klid. "Odpolední čas Kimiho není reprezentativní, protože se v rychlém kole zdržel za mclarenem," upozornil provozní šéf týmu Alan Permane. "Nemáme žádné obavy z naší rychlosti v dlouhých nebo krátkých jízdách."

Räikkönenovi dopoledne netěsnilo zařízení pro pití, takže se mu vylilo do kokpitu, což bylo vysvětlení jeho stížnosti na mokré pedály a nohy. "Dnes to nebylo ideální, ale ani špatné," komentoval Fin. "Dali jsme si trochu na čas, abychom pochopili nové pneumatiky. Je brzy na to, abychom řekli, jestli nám s těmito novými pneumatikami bude horko sedět, ale za nedlouho budeme mít lepší představu. Pokusíme se udělat maximum v kvalifikaci a uvidíme, kde jsme. Pokud se nám podaří auto dobře nastavit, měli bychom být zítra OK."

Grosjean konstatoval, že se nové pneumatiky moc neliší od těch předchozích. "Naše rychlost vypadá celkem dobře na obou směsích, ale startovní pole je celkem vyrovnané, takže těžko říct, jak na tom jsme," dodal.

Ferrari (Alonso 4./4. - Massa 15./5.)
Fernando Alonso se po pátku do žádného hodnocení nepustil. "Tady je víc než na ostatních tratích extrémně důležité startovat z předních pozic, a proto věřím, že se všichni pokusí optimalizovat své vozy pro kvalifikaci, i když to bude znamenat menší oběti pro závod," řekl jen. Massa prozradil víc. "Dnes šlo všechno dobře, otestovali jsme vše podle programu a auto se zdálo konkurenceschopné. Dokonce i dlouhá jízda přinesla pozitivní výsledky, a to je velmi důležitý faktor pro zbytek víkendu."

Mercedes (Hamilton 13./6. - Rosberg 8./7.)
Jezdci německého týmu se shodli, že na vedro recept stále nemají, a proto jsou smířeni s nižšími pozicemi. "Red Bull dnes vypadal velmi, velmi dobře," konstatoval Rosberg. "Red Bull se zdá být velmi rychlý a některé další týmy budou také rychlejší než my v horku závodu. Jen to musíme maximálně využít a získat hodně bodů. Čím je větší horko, tím je to pro nás horší a tím více se budeme trápit. A tohle asi bude nejteplejší závod roku. Bude to těžké."

Hamiltonovi nezbývalo, než s týmovým kolegou souhlasit. "Nezdá se, že bychom tu měli rychlost, kterou jsme měli v posledním závodě, ale večer uděláme změny a pokusíme se to pochopit. Bylo mi řečeno, že ve stejných kolech byl v dlouhé jízdě Mark Webber v jistých chvílích o asi osm desetin rychlejší, takže to je zajímavé. Ferrari je konkurenceschopné, je tu Lotus a pak Red Bull je naprostá střela."

McLaren (Button 6./9. - Pérez 9./12.)
Jenson Button míní, že se McLaren znovu zlepšil, ale na přední pozice to stále nestačí. "Bude to v pořádku," řekl. "Dnes to bylo zajímavé, testovali jsme několik zajímavých věcí. Je to zvláštní okruh. Máme upravené auto, ale když se podíváte na srovnání časů s rychlými vozy, je to velký rozdíl. Ale v závodní rychlosti jsme asi trochu blíž." Sergiu Pérezovi nesedl růst teplot. "Auto se dopoledne chovalo celkem dobře a naše časy byly konkurenceschopné, ale teplota trati se odpoledne změnila, takže jsem nakonec nebyl úplně spokojený s vyvážením vozu."

Force India (Sutil 7./10. - Di Resta 18./11.)
Sutilovi se velmi brzy podařilo najít optimální nastavení, pak už pracoval jen na pneumatikách, přičemž se mu lépe jezdilo na měkké. Ale ani jedna směs mu nefungovala pořád tak, jak chtěl. "Kromě pneumatik je celkové vyvážení dobré, auto se chová dobře při brzdění a zatáčení, a já se cítím v pohodě." Naopak Paul di Resta dlouho nemohl najít vyhovující nastavení. "Odpoledne jsme určitě pokročili, ale večer toho musíme hodně probrat a pokusit se to vyřešit před kvalifikací."

Williams (Maldonado 10./13. - Bottas 12./18.)
"Nebyl to pro nás špatný den, protože naše výkonnost vypadala lépe než v předchozích závodech, když to srovnáme s dnešními časy," hodnotil Maldonado. "Ještě musíme zapracovat na vyvážení, protože chování je podobné, ale analyzujeme data a zkusíme zítra ztrátu zmenšit. Horko bude tento víkend velkým faktorem pro všechny týmy." Bottas uvedl, že mohl být rychlejší nebýt hustého provozu na trati. "Ještě musíme najít dobré vyvážení auta, abychom se mohli zítra zlepšit."

Toro Rosso (Ricciardo 17./17. - Vergne 14./16.)
Novinky, které si Italové přivezli, nenaplnily očekávání. "Měli jsme pochybnosti o jejich fungování, takže jsme se odpoledne vrátili v některých oblastech k naší předchozí specifikaci, abychom to zkontrolovali," vysvětloval Vergne. "Co se týče výkonnosti, určitě jsme dnes byli moc pomalí, takže očekávám, že pro zítřek budeme muset udělat na voze velké změny. Přehříval jsem zadní pneumatiky, což mi způsobilo velkou nedotáčivost v dlouhých jízdách, dnes jsme byli daleko od toho, abychom byli v pohodě."

Ricciardo byl stejně zklamaný. "Ráno jsme byli optimisté, protože jsme na voze měli několik novinek. Ale na trati jsme z nich nedokázali dostat maximum. Doufáme, že auto zrychlí, ale zdá se, že bude třeba je trochu víc studovat, aby měly na trati ty nejlepší výsledky."

Sauber (Gutiérrez 11./14. - Hülkenberg 16./15.)
Pro Hülkenberga byl pátek dobrý, ale rozložení sil si netroufl hodnotit. "Ještě musíme zapracovat na rychlosti s malým množstvím paliva, hlavně pro kvalifikaci. Moje jízda na střední směsi také nebyla nejlepší, takže je tu prostor pro zlepšení. Dlouhá jízda byla poměrně konzistentní, a co se týče rychlosti, také vypadala rozumně. Máme dobrý základ a udělali jsme všechny potřebné testy."

Pro švýcarskou stáj bylo pozitivní, že se vydařily úpravy auta. "Podařilo se nám dospět k závěrům u nových dílů, které jsme sem přivezli, a zdá se, že vše funguje podle očekávání," komentoval Gutiérrez. "Ale musíme si počkat, jak dopadne kvalifikace. Celkově věřím, že dokážeme získat lepší výsledek než v posledních závodech."

Caterham (Pic 19./19. - Van der Garde 20./20.)
"Z dnešního dne si můžeme vzít pár pozitivních věcí, hlavně ztrátu na naše nejbližší soupeře a rychlost v dlouhých jízdách, která je znovu srovnatelná s Williamsem. Myslím, že by nás měl čekat dobrý víkend," předpověděl Pic. Van der Garde se celý den pral s nedotáčivostí a její řešení je jeho hlavním cílem.

Marussia (Bianchi 21./21. - Chilton -/22. - González 22./-)
Bianchi byl rychlostí svého vozu zklamaný. "Vypadá to, že budeme muset hodně zrychlit, pokud máme tento víkend bojovat o lepší pozice s našimi soupeři," přiznal. "Také se trápíme s degradací pneumatik, je dost velká, ale musíme se podívat na hodně věcí a večer je s inženýry promyslet."

Chilton měl odpoledne co dohánět poté, co mu vůz vrátil González. "Jsem spokojený se svojí závodní rychlostí, ale protože jsem vynechal dopolední trénink, nemohl jsem pracovat na nejvyšší (kvalifikační) rychlosti. Také jsem ke konci ztratil trochu času na měkkých pneumatikách, protože velký kus gumy trefil můj displej ve voze a rozbil ho, takže jsem se musel vrátit, aby mi ho vyměnili. Čeká nás hodně práce, abychom z vozu dostali maximum, večer se na to podíváme."

Další článek: Murray Walker je na dobré cestě k úplnému vyléčení