Parabolica bude přejmenovaná na Curva Alboreto  | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Parabolica bude přejmenovaná na Curva Alboreto

V Monze chystají velkou změnu. Nebude se kopat a ani asfaltovat. Jedna z nejslavnějších zatáček kalendáře se přejmenuje.

V dubnu letošního roku uplynulo 20 let od chvíle, kdy tragicky zemřel italský jezdec Michele Alboreto.

V Monze se rozhodli využít smutného výročí a přejmenovat slavnou zatáčku Parabolica. Legendární pravotočivá zatáčka byla postavena v roce 1955. Jezdce přivádí na startovní a cílovou rovinku.

Návrh na změnu názvu schválil Automobile Club d'Italia jednomyslně. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v sobotu před Grand Prix Itálie. Zúčastní se ho Alboretova manželka Nadia, další rodinní příslušníci, prezident ACI Angelo Sticchi Damiani a generální ředitel F1 Stefano Domenicali. Nový název zatáčky bude Curva Alboreto (zatáčka Alboreto), i když tak nějak tušíme, že pro fanoušky zůstane Parabolicou.

Alboreto se narodil v Miláně v roce 1956. Je všeobecně považován za jednoho z nejlepších italských závodních jezdců. V roce 1985 skončil v barvách Ferrari na druhém místě v mistrovství světa F1. V roce 1997 vyhrál závod 24 hodin Le Mans a závodil také v DTM a IndyCar.

GettyImages-686210645.jpg
Michele Alboreto v roce 1991. Foto: Getty Images / Pascal Rondeau

V roce 1988 skončil v Monze druhý, což je dodnes předposlední pódium pro italského jezdce v Monze (to zatím poslední získal Fisichella v roce 2005).

Alboreto zemřel 25. dubna 2001 ve věku 44 let během testování vozu Audi R8 na německém Lausitzringu, kde se připravoval na Le Mans. Osudným se mu stal defekt levé zadní pneumatiky při rychlosti 300 km/h.

Doporučujeme

Články odjinud