Palou slaví první vítězství v IndyCar, Grosjean nejlepším nováčkem

Čtyřiadvacetiletý Álex Palou otevřel svoji druhou sezonu v zámořském formulovém seriálu IndyCar premiérovým vítězstvím. Španělský závodník především díky dobré strategii nenašel konkurenci na okruhu Barber Motorsports Park v Alabamě. Úspěšný debut v Americe má za sebou Romain Grosjean.
Foto: IndyCar
Palou slaví první vítězství v IndyCar, Grosjean nejlepším nováčkem | Foto: IndyCar

Těsně po startu poznamenala úvod nové sezony IndyCar hromadná havárie, kterou odstartoval Josef Newgarden. Americký pilot týmu Penske ztratil kontrolu nad vozem v nepřehledném místě za horizontem. Ve vzniklém chaosu bouračce neunikli Herta, Rosenqvist, VeeKay, Chilton, Hunter-Reay nebo Kellett.

Kolizi se naopak dokázal vyhnout debutující Grosjean, který se v Alabamě zúčastnil prvního závodu od loňské děsivé havárie v Bahrajnu.

Krátce po restartu následovala další žlutá fáze, kterou smykem do únikové zóny způsobil sedminásobný šampion NASCAR Jimmie Johnson.

Po zajetí safety caru kroužil na čele vítěz kvalifikace Patricio O'Ward s vozem stáje Arrow McLaren SP před Alexanderem Rossim v monopostu Andretti Autosports, pořadí se začalo míchat až s nástupem prvních pit stopů.

Cítím bolavé bicepsy, říká nováček v IndyCar Grosjean

Cítím bolavé bicepsy, říká nováček v IndyCar Grosjean

Na odlišnou strategii se rozhodl vsadit tým Chipa Ganassiho se svojí letošní posilou Álexem Palouem. Bývalý španělský piltot evropské formule 3 či japonské série Super Formula zamířil poprvé k mechanikům pro čerstvou sadu pneumatik a palivo výrazně později než jezdci z absolutního čela.

Tato alternativní strategie se ve výsledku ukázala jako správná, Palou se díky týmové taktice a rychlosti na trati probojoval na první místo, které v závěru dokázal uhájit před dotírajícím Willem Powerem a Scottem Dixonem na místě třetím.

Nováček roku v IndyCar? Veterán F1, legenda NASCAR nebo šampion Supercars

Nováček roku v IndyCar? Veterán F1, legenda NASCAR nebo šampion Supercars

Álex Palou tak poprvé zvítězil v IndyCar ve svém prvním závodě po přestupu z týmu Dala Coyna k Chipovi Ganassimu.

Nejlepším z nováčků byl na úvod sezony expilot F1 Romain Grosjean. Francouzský pilot stáje Dale Coyne Racing obsadil po startu ze sedmého místa desátou příčku. Novozélanďan Scott McLaughlin dojel čtrnáctý, Jimmie Johnson se závodem protrápil a dojel devatenáctý se ztrátou tří kol.

Sezona IndyCar bude pokračovat 25. dubna ve floridském St. Petersburgu.

Váš názor Další článek: Ferrari skončilo doma pod stupni vítězů
8:49 | Podle Pirelli je střední směs jen o 0,3 s pomalejší než měkká. Tvrdá pak o dalších 0,6 s.
20:52 | Podle Ferrari nehodu Leclerca přežilo šasi i pohonná jednotka.
17:51 | Nejen týmy a jezdci. Na Franka Williamse bude vzpomínat i F1. V neděli v 17:20 minutou ticha, v 18:00 se pak po okruhu projede vůz FW07. Start závodu je v 18:30.
3. prosince | Logan Sargean v tréninku F2 jako první pokřtil zdi v Džiddě. Jezdec ok, červené vlajky.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30