Oslavy Maldonadova vítězství pokazil požár vypuknuvší v garáži týmu

Pastor Maldonado si dojel pro svůj první triumf ve formuli 1, zatímco Brunno Senna závod nedokončil. Vítěznou euforii zhatil velký požár, který způsobila pravděpodobně exploze KERSu na jednom z vozů. AKTUALIZOVÁNO
Oslavy Maldonadova vítězství pokazil požár vypuknuvší v garáži týmu

Lepší dárek ke svým narozeninám si Frank Williams asi jen stěží mohl přát. Šéfovi modrobílého týmu bylo sice sedmdesát let již 16. dubna, s oslavou ale počkal až na tento víkend. K významnému životnímu jubileu mu popřáli všichni současní jezdci, nejhezčí dárek však dostal od Pastora Maldonada. Ten totiž po více než sedmi dlouhých letech dovezl monopost stáje z Grove do cíle závodu opět na prvním místě.

Venezuelan položil základ k dnešnímu triumfu už v sobotní kvalifikaci, ve které skončil druhý. Po diskvalifikaci Lewise Hamiltona se nicméně posunul na pole position. O tu sice na startu závodu přišel, neboť jej předjel Fernando Alonso, po druhých zastávkách v boxech se ale na vedoucí příčku vrátil a po zbytek závodu na ni již nikoho nepustil. A to i přesto, že se musel potýkat s problémy s pneumatikami a v jednu chvíli už to vypadalo, že jej pilot Ferrari předjede.  

"Bylo to tak těsné. Starali jsme se o to, abychom zvládli opotřebení pneumatik. Nemohl jsem tolik tlačit na pilu právě proto, abych udržel pneumatiky naživu i na konec závodu, a Fernando se dostal velmi blízko," vysvětluje venezuelský pilot.

"Byly tam chvíle, kdy byl velmi blízko obzvláště na konci rovinky, ale já jsem si hlídal náskok a měl všechno pod kontrolou."

"Nejen z pohledu strategie to byl obtížný závod. Bylo to těžké také zejména kvůli zadním pneumatikám, se kterými jsme po několika kolech velmi zápasili. Musím ale říct, že jsem velmi spokojený, protože vůz byl konkurenceschopný od prvního kola," říká překvapivý vítěz Velké ceny Španělska.

Maldonada mimo jiné těší, že se stáj rychle vzpamatovala z loňské nevydařené sezony a nyní se pravidelně účastní bojů o bodované pozice. "Myslím, že to byl neuvěřitelný a báječný den pro mě a pro celý tým. Od minulého roku jsme velmi tvrdě pracovali, abychom se zlepšovali závod po závodě."

"Náš dnešní výkon byl velmi silný. Vůz byl fantastický, stejně tak i tým. Během poslední zastávky v boxech jsme udělali malou chybu, ale náš výkon to neovlivnilo," podotýká Pastor.

Venezuelana dnešní vítězství velmi povzbudilo a tak se nevzdává myšlenky na další povedený výsledek, jenž by se mohl dostavit za čtrnáct dní v Monaku. "Bude to pro nás velká příležitost jak být znovu silní. Potřebujeme nadále být ve vývoji tak rychlí, jak jen budeme moci být. Konzistence bude v tomto (letošním) šampionátu tou nejdůležitější věcí," uzavírá.      

Na druhé straně garáže byla nálada o něco méně veselá. Bruno Senna musel po kolizi s Michaelem Schumacherem z Velké ceny Španělska předčasně odstoupit již ve třináctém kole, kdy se Brazilec na konci cílové rovinky snažil odvrátit útok pilota Mercedesu. Oba jezdci vzájemně ukazují prstem na toho druhého. Takto popsal inkriminovaný moment Senna: "Samozřejmě, že neřekne (Schumacher), že to byla jeho chyba, ale on měl novější pneumatiky než já. V té chvíli jsem byl já na daleko starší směsi a hádám, že naše brzdné body pro zatáčku jedna nebyly stejné."

"Když jsem šel na brzdy, on se pravděpodobně pokusil přejet na druhou stranu a narazil do mě, takže co jsem měl dělat?" ptá se Brazilec.

Williams si vítězné oslavy moc dlouho neužil. Krátce po skončení závodu zachvátil garáž britské stáje velký požár, který podle dostupných informací pravděpodobně způsobila exploze KERSu na jednom z vozů.

V důsledku toho musela být celá boxová ulička evakuována.

Celá situace se naneštěstí neobešla bez zranění. Několik lidí utrpělo popáleniny a muselo být let letecky přepraveno do nemocnice. Jedná se především o mechaniky Williamsu. Do nemocnice byl převezen také jeden mechanik Force Indie, který se nadýchal kouře, když se snažil společně s jinými mechaniky z ostatních týmů požár uhasit.

Další článek: Alonso: Zdržení za Picem mě možná stálo vítězství