Oscar Piastri se stal šampionem formule 2

Junior Alpine Oscar Piastri se v Abú Dhabí stal letošním šampionem formule 2.
Oscar Piastri se stal šampionem formule 2 | Foto: Getty Images / Lars Baron

První ze tří závodů F2 v Abú Dhabí vyhrál Jehan Daruvala. Z pohledu šampionátu se však to klíčové odehrálo za jeho zády.

Oscar Piastri si v Abú Dhabí vyjel pole position. Pro první sprint se však první desítka otáčí. Piastri tak startoval z desátého místa. Před sebou měl na sedmé pozici týmového kolegu a posledního soupeře v boji o titul Roberta Švarcmana. Oba se dostali v pořadí nahoru. Piastri jezdil po velkou část závodu za Švarcmanem, což by mu samo o sobě stačilo k zisku titulu. Ve 20. z 23 kol však Piastri na Švarcmana zaútočil a dostal se na třetí místo.

Piastri je jedním z jezdců v historii motorosportu, který světem rychlých kol prochází jako nůž máslem. V roce 2019 vyhrál formuli Renault, v roce 2020 vyhrál hned v první sezóně formuli 3 a letos to zopakoval ve formuli 2. Hlavními soupeři mu byli zkušenější jezdci – Kuan-jü Čou je v sérii třetí sezónu, Švarcman druhou.

Piastr získal 5 vítězství, druhý Kuan-jü Čou má na kontě tři vítězství. Získal také 4 pole position (respektive 5, z další bude startovat zítra), což je více než ostatní jezdci dohromady. Celkem 10krát vystoupal na stupně vítězů a body bral také za 6 nejrychlejších kol závodu – i to je nejvíce ze všech.

Piastri se stal rezervním jezdcem Alpine

Piastri je juniorem Alpine. Příští rok bude plnit roli rezervního jezdce. Tým i Australan, za kterým stojí Mark Webber, věří, že v roce 2023 bude ve F1 v roli závodního jezdce. Je však otázkou, zda to bude ve voze Alpine. Ocon má smlouvu a Alonso už avizoval, že nejspíše bude pokračovat.

Další článek: Russell by byl rád, kdyby titul získal Hamilton