Opustily Ferrari a Red Bull ostatní kvůli penězům od Ecclestona?

Odchod týmů Ferrari a Red Bull Racing z Asociace týmů F1 mohl být způsoben jednáním o nové Concordské dohodě, a nikoliv neshodami kvůli Dohodě o omezení zdrojů.
Opustily Ferrari a Red Bull ostatní kvůli penězům od Ecclestona?

Německý list Auto Motor und Sport uvedl, že podle různých zdrojů se týmy formule 1 rozkmotřily kvůli finančním podmínkám, za kterých budou závodit od roku 2013. Kdo bude dostávat kolik peněz, určuje tak zvaná Concordská dohoda, kterou uzavírají týmy s FIA a držitelem obchodních práv reprezentovaným Berniem Ecclestonem. Současná Concordská dohoda vyprší na konci příštího roku.

Prezident Ferrari Luca di Montezemolo prohlásil, že jednání o nové dohodě začnou v lednu, ale objevují se zprávy, podle kterých si Ferrari a Red Bull s Berniem Ecclestonem už dohodly individuální podmínky. To měl být důvod jejich odchodu z asociace týmů (FOTA), protože jako jednotlivé stáje získají lepší smlouvy, než když by vyjednávaly jako skupina v rámci asociace.

Především jde samozřejmě o peníze. Majitel formule 1 přerozděluje část svých příjmů (doposud asi 50 procent) mezi týmy. Klíč, podle kterého týmy získávají peníze, není veřejný, ale základním parametrem pro každý rok je umístění v šampionátu konstruktérů. K tomu se můžou přidat různé bonusy, například Ferrari je má dlouhodobě za svůj historický přínos. A právě větší bonusy měly přimět Ferrari a Red Bull, aby se trhly od ostatních.

Pokud se to skutečně stalo, nebylo by to poprvé. Ecclestonovi se už při předchozích jednáních o prodlužování Concordské dohody dařilo rozbíjet jednotu týmů. Před prodloužením dohody z roku 1998 hrozily velké týmy odchodem z formule 1 a přípravou vlastního šampionátu. Ecclestone ale v roce 2005 postupně získal na svoji stranu Ferrari, Red Bull, Jordan a Williams, s nimiž dosáhl individuálních dohod, a ukončil tak kolektivní vyjednávání.

Šéf formule 1 ale nemusí mít vyhráno, o větší podíl se hlásí také FIA. V rámci federace sílí názor, že FIA pustila před lety Ecclestonovi obchodní práva na F1 až příliš levně, a proto by teď chtěla něco zpět.

Další článek: Montezemolo: Ideálem F1 nejsou pouštní závody, držme se Evropy

13:08 | K dotazům: W Series vysílá Sport 1 / 2. F1 TV Pro zatím ne (v programu to není).
13:06 | Delta nedelta, v Silverstonu bude 100 % fanoušků.
23. června | Ještě je to trochu daleko, ale pro závodní víkend se očekávají nižší teploty (kolem 24 °C) a hlavně déšť.
22. června | Nico Hülkenberg se oženil. Vzal si dlouholetou přítelkyni Egle Ruskyte.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00