Opravdu páteční testy chybí?

Šance třetích pilotů vzaly za své.
Už je vcelku jasné, že testování, jehož se týmy v rámci úsporných opatření možná trochu předčasně a neuváženě – vzhledem k řadě dost velkých změn oproti loňským technickým pravidlům - vzdaly, jim nejspíš budou docela. A tak se snaží o změnu.

Při této příležitosti se ovšem ozývají i jiné hlasy. Tentokrát z tábory jezdců, kteří dodatečně velebí někdejší páteční testování. Tedy jízdy, které se ve formuli 1 praktikovaly v letech 2003 až 2007 a jež dávaly třetím jezdcům týmu docela slušné šance se detailně seznámit se špičkovou automobilovou technikou přímo na okruzích, na nichž se běžně používá. Je pravdou, že nejeden z mladíků, kteří se tehdejších pátečních seancí zúčastňovali, se nakonec dokázal do startovního pole propracovat, nicméně v současnosti se v rámci úsporných opatření zdá funkce třetích týmových pilotů poněkud zbytečným luxusem.

Takže případné jezdecké náhrady se budou řešit úplně jinak, než to bylo ve zmíněné pětiletce. Což ovšem neznamená, že bychom si oněch 33 „pátečních nadějí“ neměli připomenout. Když už pro nic jiného, tak proto, že člověk velmi rychle zapomíná a snadno mu tudíž unikne, kdo všechno už se také do monopostů F1 na tratích automobilových Velkých cen soukal...

Anthony Davidson (GB): absolvoval 36 pátečních testů s vozy B. A. R. a Honda, Ricardo Zonta (BR): 30 testů s vozy Toyota, Robert Doornbos (NL): 27 testů s vozy Jordan a Red Bull, Alexander Wurz (A): 24 testů s vozy McLaren a Williams, Björn Wirdheim (S): 19 testů s vozy Jordan a Jaguar, Neel Jani (CH): 18 testů s vozy Toro Rosso, Bas Leinders (NL): 17 testů s vozy Minardi, Timo Glock (D): 15 testů s vozy Jordan, Allan McNish (GB): 14 testů s vozy Renault, Vitantonio Liuzzi (I): 13 testů s vozy Red Bull, Pedro de la Rosa (E): 12 testů s vozy McLaren, Robert Kubica (PL): 12 testů s vozy BMW Sauber, Giorgio Mondini (I): 9 testů s vozy Midland, Franck Montagny (F): sedm testů s vozy Renault, Jordan a Super Aguri, Nicolas Kiesa (DK): sedm testů s vozy Jordan, Ryan Briscoe (AUS): šest testů s vozy Toyota, Gianmaria Bruni (I): pět testů s vozy Minardi, Christian Klien (A): pět testů s vozy Red Bull a Honda, Sakon Yamamoto: pět testů s vozy Jordan a Super Aguri, Sebastian Vettel (D): pět testů s vozy BMW Sauber, Kazuki Nakajima (J): Pět testů s vozy Williams, Markus Winklehock (D): čtyři testy s vozy Midland, Enrico Toccacelo (I): tři testy s vozy Minardi, Andrian Sutil (D): tři testy s vozy Midland a Spyker, Michael Ammemüller (D): tři testy s vozy Red Bull, Zsolt Baumgartner (H): dva testy s vozy Jordan, Scott Speed (USA): dva testy s vozy Red Bull, Satoshi Motoyama (J): jeden test s vozem Jordan, Matteo Bobi (I): jeden test s vozem Minardi, Chanoch Nissany (IL): jeden test s Minardi, Ernesto Viso (YV): jeden test s vozem Spyker, Alex Premat (F): jeden test s vozem Spyker a Olivier Panis (F): jeden test s vozem Toyota.
Další článek: Do formule 1 údajně míří USF1, nový americký tým