Opožděné procitnutí

"Zuřivé politické boje o nadvládu ve formuli 1 mezi FIA a FOTA zaměstnaly účastníky natolik, že dohodu o zákazu dvojitých difuzorů neuzavřely o rok dříve."

 

Týmy v Asociaci formule 1 zvažují, že si dobrovolně zakáží řešení takzvaných dvojitých difuzorů. Ale až od roku 2011! Prvek, který podle názoru mnohých zničil sezonu 2009.

Tým Brawn dokázal řešení dvojitých difuzorů sladit s ostatními částmi vozu natolik dobře, že v první polovině šampionátu neměl budoucí šampion Jenson Button konkurenci. Společně s Williamsem a Toyotou se dostal Brawn do křížku s ostatními týmy a celá záležitost se dostala až k zelenému stolu. Stěžovali si také jezdci (pochopitelně ti bez dvojitých difuzorů), podle kterých se ze sezony 2009 stal šampionát dvou kategorií.

Ostatní rychle zareagovaly. Nejlépe se to povedlo McLarenu a hlavně Red Bullu, jehož vozy se staly ke konci sezony nejlepšími. Naopak Ferrari muselo celý rok vzdát. Specifika koncepce jeho vozu nedovolila rozumnou adaptaci na dvojitý difuzor a doplatili na to zejména Luca Badoer a Giancarlo Fisichella, kteří v bezkonkurenčním autě první dékády nového století vypadali jak amatéři.

Závod ve vývoji mezi týmy do formule 1 patří, ale měli by začít všichni na stejné startovní čáře. Což se nestalo. Proto je dvakrát škoda, že zuřivé politické boje o nadvládu ve formuli 1 mezi FIA a FOTA zaměstnaly účastníky natolik, že blížící dohodu o zákazu dvojitých difuzorů neuzavřely bezprostředně poté, co FIA prohlásila, že jsou v pořádku. A to bez ohledu na to, že dvojité difuzory rozhodně nejsou dobré pro předjíždění. Naopak.

Ztratili jsme tím všichni další rok. Další rok v řadě těch, ve kterých budou šéfové týmů dále opakovat, jak jsou fanoušci na prvním místě.

Další článek: Šéfem týmu Virgin Racing je John Booth

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00