Opět dvojí metr

Problémy Vettela a Trulliho jedno jsou, pokutu však dostal jen jeden.

Málo chybělo, aby vidiny na druhé vítězství Sebastiana Vettela skončily v ruinách. Red Bull by nejspíš o to své první nepřišel, protože z druhého místa to vše jistil Mark Webber, ale bizarní vnitropodniková sabotáž rukou Sébastiena Buemiho na Toro Rosso by nejspíš na titulních stránkách novin Webberovo první vítězství přetloukla.

Po havárii Roberta Kubici a Jarna Trulliho na trať vyjel safety car. Za ním se nesmí předjíždět s výjimkou určitých případů. To už ví i McLaren a Lewis Hamilton (McLaren už také ví, že se nesmí lhát). Proto si ve světle stále neuzavřené aféry dávají všichni extra pozor, aby se nedostali do nějaké šlamastiky, kterou je potřeba složitě vysvětlovat.

Také proto musel lídr závodu Sebastian Vettel zpomalit, protože v proudech vody za safety carem před sebou spatřil jiný vůz. A ten jel hodně pomalu.

Aniž by to v tu chvíli Vettel tušil, byl to Jarno Trulli s těžce poškozeným autem po zmíněné kolizi s Kubicou. Vettel zpomalil a uhnul doprava, to aby vytvořil prostor pro případné zájemce o opakování Kubicových akrobatických kousků. Ale stejný nápad dostal za ním jedoucí Buemi na Toro Rosso, který se snažil náhle zpomalenému Vettelovi vyhnout po pravé straně. Už to nešlo a Buemi narazil předním křídlem do Vettelovy pravé zadní pneumatiky.

Jako zázrakem se Vettelovu Red Bullu nic nestalo. Christian Horner přiznal, že éterem zazněla salva sprostých slov, která ustala s potvrzením skutečnosti, že vůz je v pořádku. A ještě se za Buemiho sympaticky postavil:

"Byla to chyba, kterou se náš Sebastian dopustil ne tak dávno."

Jedna věc je ale zarážející: proč muselo ke kolizi vůbec dojít? Tou hlavní příčinou totiž nebyl ani Vettel, ani Buemi, nýbrž Trulli jedoucí na dráze s výrazně poškozeným vozem. Provedl tedy něco, čeho "se náš Sebastian dopustil ne tak dávno."

Vettel v Austrálii také zůstal na dráze s poškozeným vozem a pohyboval se rychlostí ne nepodobnou té Trulliho v Číně. Jenomže v Číně hustě pršelo, všude kolem létaly gejzíry vody a Toyotě muselo být jasné, že Trulli už nemůže v závodě pokračovat. Situace o poznání nebezpečnější než v Melbourne.

V Austrálii Red Bull Vettelovi udělil instrukce zůstat na dráze, místo toho aby dodržel pravidla a odstavil vůz při první příležitosti. Red Bull za to dostal pokutu 50 000 €. Kde je ale pokuta 50 000 € Toyotě za to, že se tým včetně Trulliho dopustil stejného provinění?

Další článek: Speciál: Jak FIA odůvodnila rozhodnutí o difuzorech

9:35 | Ferrari a celá F1 si dnes připomínají smrt Gillese Villeneuva, který před 39 lety boural v kvalifikaci v Zolderu.
14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
7. května | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00