GP Francie 2018 vyhrál Hamilton, Bottas a Vettel kolidovali

Velkou cenu Francie na okruhu Paula Ricarda vyhrál Lewis Hamilton před Maxem Verstappenem a Kimim Räikkönenem.

Formule 1 se po 10 letech vrátila do Francie. Na okruhu Paula Ricarda se jelo dokonce po 28 letech.

Kvalifikaci vyhrál Lewis Hamilton před Valtteri Bottasem. Druhá řada patřila Vettelovi a Verstappenovi. Za nimi pak stáli v opačném gardu jejich týmoví kolegové.

Překvapením kvalifikace byl nepochybně Charles Leclerc, který do závodu odstartoval ze čtvrté řady za Carlosem Sainzem.

Závod

Průběh závodu ovlivnily kolize v prvním kole. Po vzájemné kolizi skončili dva ze tří Francouzů na startu – Esteban Ocon a Pierre Gasly. Ke kontaktu došlo také mezi Sebastianem Vettelem a Valtteri Bottasem. Němec se propadl na 11. místo, Bottas až na 18. Na pozicích ale příliš nezáleželo, protože oba museli zajet do boxů. Vettel kvůli poškození předního křídla, Bottas kvůli defektu zadní pneumatiky. Na trať vyjel safety car.

V 6. kole byl závod opět restartován. Ve vedení závodu byl Lewis Hamilton před Maxem Verstappenem a Carlosem Sainzem. Charles Leclerc byl 6., ale rychlejší vozy za sebou nedokázal udržet a to i kvůli dosti agresivně nastaveným DRS zónám.

Räikkönen byl sedmý. Postupně se ale dostal přeed Leclerca, Magnussena i Sainze. Posun zaznamenal také Ricciardo, který se dostal před Sainze na třetí místo.

Charles Leclerc se snažil dostat před Magnussena, ale vyjel mimo trať a naopak o jednu pozici přišel.

Vettel i Bottas se dostávali postupně pořadím nahoru. Jezdec Ferrari byl v tomto ohledu úspěšnější.

Max Verstappen zajel jako první ze špičky k mechanikům. Po 25 kolech se vrátil jen těsně před Vettelem. Daniel Ricciardo takové štěstí neměl a propadl se za ferrari.

Vettel měl ale v polovině závodu už opotřebované pneumatiky, takže Ricciardo se před něj dokázal později dostat. Totéž se povedlo také Räikkönenovi.

Vettel a Bottas později stavěli i podruhé. Vettel si v boxech i odpykal pětisekundovou penalizaci za úvodní kolizi. Ve 47. kole se Räikkönen dostal před Daniela Ricciarda na stupně vítězů.

Ke konci závodu došlo k několika incidentům. Carlos Sainz měl problémy s výkonem svého vozu a propadl se z 8. na 6. místo. Sergio Pérez musel zajet do boxů a odstavit svůj vůz kvůli technickému problému. Strollovi bouchla pneumatika, kvůli čemuž byl až téměř do posledních metrů závodu vyhlášen virtuální safety car. Cíl závodu neviděl ani Fernando Alonso, který měl problém se zavěšením.

Lewis Hamilton si nakonec dojel pro vítězství ve Velké ceně Francie a vrátil se do čela šampionátu.

Renault dokázal bodovat s oběma vozy. Charles Leclerc dovezl bod za 10. místo.

Dalším závodem je už za týden Velká cena Rakouska.

51/53: Stroll odstavuje vůz, bouchla mu pneumatika

50/53: Sainz si stěžuje na nedostatek výkonu a padá.

48/53: Alonso si zajel pro pneumatiky a čokoládu.

38/53: Räikkönen dojíždí Vettela.

37/53: Verstappen trochu stahuje Hamiltona, ale Mercedes to kontroluje.

35/53: Räikkönen v boxech

34/53: Ricciardo jde před Vettela.

34/53: Räikkönen přebírá dočasně vedení.

33/53: Hamilton pojede do boxů.

32/53: Leclerc v boxech, nazul superměkké.

32/53: Grosjean dostává penalizaci 5 s za kolizi v úvodním kole.

30/53: Pérez končí. Jeho vůz je zatahován do garáže. Problém s motorem zřejmě.

29/53: Ricciardo se propadl za Vettela.

29/53: Ricciardo v boxech

28/53: Bottas jde před Leclerca.

26/53: Nooo není divu, Verstappen se jen tak tak vrátil před Vettela.

25/53: Verstappen v boxech

25/53: Hamilton už 7 s před Verstappenem, další nejrychlejší kolo závodu.

24/53: Leclerc se dostal mimo trať a propadl se za Hülkenberga

23/53: Leclerc se snaží dostat před Magnussena. Na rovince s DRS by to snad i šlo, ale v zatáčkách Sauber kvůli nedostatku přítlaku ztrácí...

21/53: Alonsovi řekli, že za 20 minut může být déšť.

21/53: Nyní má Vettel před sebou volno. Na týmového kolegu na 4. místě ztrácí 17 sekund.

20/53: Leclerc pod 1 s za Magnussenem, Vettel před Sainzem.

20/53: Bottas na bodech.

18/53: Vettel comeback tour pokračuje, už je 6. a brzy si smlsne na Sainzovi.

18/53: Hamilton topí pod kotlem, 4,4 s před Verstappenem.

17/53: Vettel objel Leclerca s využitím DRS.

17/53: Hülkenberg se dostal na 9. místo před Grosjeana

16/53: Vettel by měl brzy předjet i Leclerca.

10. Vet

12/53: Verstappen ztrácí na Hamiltona 3 sekundy.

11/53: Vettel na bodech, Bottas 12.

10/53: Räikkönen jde před Sainze.

10/53: pokud Vettel bude ještě stavět, bude 5 s stát, teprve poté mohou mechanici pracovat na jeho voze. Pokud nebude, přičte se mu to k výsledku v cíli závodu.

10/53: Vettel dostal penalizaci 5 sekund za úvodní kolizi.

9/53: Ricciardo jde na třetí místo

8/53: Sainz hájí třetí místo před Ricciardem.

8/53: Räikkönen už i před Magnussen, je pátý.

7/53: Vettel už 13., Bottas 16.

7/53: Leclerc se brání útokům Grosjeana.

6/53: Räikkönen před Leclercem.

6/53: Alonso v hodinách po souboji s Vettelem.

6/53: Restart

3/53: Bottas i Vettel samozřejmě přezuli. Uvidíme, zda nevydrží až do cíle.

2/53: V boxech i jezdci Williamsu, Bottas, Alonso. Bottas měl poškozené zadní kolo.

1/53: Vettel je 11. a míří do boxů pro nové přední křídlo. Bottas 18. Končí Ocon a Gasly.

1/53: Ham, Ver, Sai, Ric, Mag, Lec, Rai, Per, Gro, Hul.

1/53: SC na trati

Start závodu: nehoda Vettela a Bottase

16:10: jezdci se vydávají do zahřívacího kola.

16:07: Mercedesy, red bully odstartují na superměkkých, zbytek první desítky na ultraměkkách. Od 11. místa níže: Hülkenberg, Pérez na měkkých. Gasly, Ericsson, Alonso, Vandoorne na superměkkých. Poslední tři jezdci na ultraměkkých.

16:04: Teplota vzduchu 24, trati 44 stupňů Celsia.

15:53: největší zájem na startovním roštu je o Charlese Leclerca! Kromě toho, že dostal Sauber nejvýše na startu za poslední tři roky si s ním povídá monacký kníže Albert.

15:49: V zajímavé situaci bude Sebastian Vettel, který startuje třetí. Před sebou a za sebou má dva jezdce na superměkkých pneumatikách. On sám startuje na ultraměkkých.

• Délka závodu: 309,626 km

15:30: Strategie: letos již klasicky na jednu zastávku. Jezdci, kteří odstartují na ultraměkké by mohli přezouvat okolo 20. až 25. kola na superměkké. Je možnost také přezout na měkké. Pirelli doporučuje okolo 21. kola.

15:15: Počasí: v Le Castellet je sucho. Pravděpodobnost deště během závodu je asi 60 %, a pokud bude pršet, tak nejspíše ve druhé polovině závodu.

15:14: Vítejte u online přenosu z Velké ceny Francie 2018. Závod odstartuje v 16:10.