Omezování výdajů nefunguje, říká Marchionne

Sergio Marchionne si myslí, že snahy o omezení nákladů v F1 nefungují.
Omezování výdajů nefunguje, říká Marchionne

Formule 1 se snaží už delší dobu zavést nějaké mechanismy, kterými by omezila výdaje týmů. Možností je cela řada od úpravy technických pravidel – k čemuž došlo a dochází, až po zavedení rozpočtového stropu.

Před pár dny se objevily informace, že by Liberty Media mohla prozkoumat možnosti rozpočtového stropu. Když se o něco podobného pokoušela F1 v roce 2009, některé týmy (včetně Ferrari) hrozily odchodem. 

Liberty Media chce údajně zavést rozpočtový strop

Liberty Media chce údajně zavést rozpočtový strop

„Dosavadní zásahy týkající se snižování nákladů – omezení nákladů na pohonné jednotky pro zákazníky, snížení počtu hodin v aerodynamických tunelech, byly zcela neefektivní,“ uvedl Sergio Marchionne pro Motorsport.com.

„Realita je taková, že formule 1 je extrémně drahý sport. Jsou tu tovární týmy jako Renault a Mercedes, velké společnosti, které se mohou soustředit na vývoj širším způsobem. Kvůli tomu se náklady staly velmi nebezpečnými.“

 

Nevěřím, že rozpočtový strop může fungovat

 

„Souhlasím s cílem snižovat náklady, ale hodně záleží také na nás, jak se těmto požadavkům přizpůsobíme. Ale nevěřím, že rozpočtový strop může fungovat.“

„Problém je, že omezeními se dostaneme do bodu, kdy budeme moci pracovat na konkurenceschopnosti vozu jen ve velmi omezených oblastech.“

„Když se podívám na staré dokumenty o tom, kolik jsme toho v posledních deseti letech utratili, tak Ferrari se nikdy nedrželo zpátky, pokud jde o výdaje. Zda byl tento rozpočet využit dobře nebo špatně, to nevím. Přes všechny zásahy ze strany FIA, aby se pokusila omezit výdaje, jsme si (týmy) našli způsoby, jak utrácet.“  

„Je to starý problém všech těch, kteří se snažili stanovovat limity na vývoj vozu: pokud by byly dané oblasti ponechány otevřené, výdaje by se koncentrovaly na ně. Když se podávám na poslední čtyři, pět let, tak jsme neušetřili ani euro. My jsme prostě přerozdělili naše výdaje do jiných oblasti.“

Foto: Getty Images / Dan Istitene

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.
10. srpna | F1 2018 odkaz
10. srpna | Liberty prozradila, že Carey je placen podle toho, kolik F1 vydělá...
8. srpna | Räikkönen věří, že jeho výsledky neodrážejí jeho rychlost.

Nejčtenější články

Hamilton jmenoval dva týmy, za které by mohl jezdit. Změnu ale neplánuje

Hamilton jmenoval dva týmy, za které…

Lewis Hamilton jmenoval dva týmy, u kterých by si dokázal představit, že by by za ně v F1 jezdil. Změnu ale neplánuje. Odchod z Mercedesu podle něj znamená odchod z F1.

14.  8.  2017 | | 73 N/A
Ferrari podle Vettela přišlo na slabé stránky svého letošního vozu

Ferrari podle Vettela přišlo na slab…

Ferrari odhalilo slabé stránky svého letošního monopostu a ví, jak si udržet své šance v boji o letošní titul mistra světa formule 1, říká Sebastian Vettel.

13.  8.  2017 | | 89 N/A
Motokára. Stroj, na který nedají dopustit ani zkušení jezdci

Motokára. Stroj, na který nedají dop…

Motokáry jsou tradičně vnímány jako tréninkový prostředek pro budoucího hvězdy, ale ke zlepšení svých schopností jich využívá i řada předních závodníků.

13.  8.  2017 | | 11 N/A
Takhle nebrečel ani při prvním vítězství! Nové video Barrichella

Takhle nebrečel ani při prvním vítěz…

Nedávno jsme zde měli video, ve kterém je zachycen Rubens Barrichello ve voze GT. Za volantem je jeho patnáctiletý syn Eduardo. Barrichella synova jízda značně dojala.

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Vandoorne: Alonsovi už stačím

Vandoorne: Alonsovi už stačím

Belgickému mladíkovi ze stáje McLaren roste sebevědomí s každým závodním víkendem. Po posledních velkých cenách již Stoffel Vandoorne dokonce věří, že může v zajetých časech konkurovat svému stájovému kolegovi Fernandu Alonsovi.

12.  8.  2017 | | 81 N/A