Okruh ve Spa potvrdil jednání o střídání s Francií

Grand Prix Belgie by se brzy mohla jezdit jen jednou za dva roky, i když se závod ve Spa letos po delší době možná přehoupne do zelených čísel.
Okruh ve Spa potvrdil jednání o střídání s Francií

Belgická Grand Prix prodělává od roku 2006 a ztráty musejí hradit daňoví poplatníci. Jedním z možných řešení, jak snížit tyto výdaje, je organizování závodu jen jednou za dva roky. Šéf GP Belgie Etienne Davignon potvrdil, že jedná s Francouzi a Berniem Ecclestonem o možném střídání s Grand Prix Francie.

Střídání s Francií, která se chce vrátit do kalendáře v roce 2013, ale nezvažují Belgičané jen z finančních důvodů. Podle Davignona totiž poptávka po pořádání Grand Prix značně převyšuje nabídku, tedy místa v kalendáři, takže v rámci tvrdé konkurence jednotlivých zemí by si tímto krokem Belgičané své místo pojistili spolu s Francouzi.

V letech, kdy by se formule 1 ve Spa nejela, by si okruh poradil. "Pořádání Grand Prix ve Spa-Franchorchamps vyžaduje uzavření okruhu na tři týdny. Toto období bychom využili pro jiné aktivity," vysvětloval Davignon. Zájem o využívání okruhu jinými závodními sériemi je podle něj velký. Zároveň však odmítl, že by mohlo být využívání tratě svěřeno do soukromých rukou, jak navrhuje majitel týmu Renault Gérard Lopez.

Starosti s financováním formule 1 by ale měly být v každém případě letos menší než v minulosti, a to především díky domácímu závodníkovi Jérômu D´Ambrosiovi. "Dopady cítíme už asi měsíc," pochvaloval si přítomnost Belgičana ve startovním poli ředitel společnosti Spa Grand Prix André Maes. "A ještě lepší to bude v roce 2012, až bude Jérôme známější."

Spa totiž hlásí nárůst příjmů z prodeje lístků o 500 tisíc eur ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, i když je to dáno především prodejem dražších vstupenek, a ne tolik počtem. Do středy prodalo 38 tisíc lístků, což je o několik set víc než loni, tribuny už jsou téměř vyprodané. Aby byl závod ziskový, potřebuje Spa prodat celkem 65 tisíc lístků. Loni jich návštěvníci zakoupili o 10 tisíc méně.

Další článek: Posilování Williamsu se projeví až v příští sezóně