Okruh v Barceloně čekají změny desáté a jedenácté zatáčky

Desátá zatáčka okruhu španělské Grand Prix u katalánské Barcelony je v současnosti utažená levá, která od jezdců vyžaduje tvrdé brzdy. To se ale před sezonou 2021 změní.
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Okruh v Barceloně čekají změny desáté a jedenácté zatáčky | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Zatáčka číslo 10 byla v Barceloně původně dlouhá táhlá levá, na kterou navazovala pravotočivá zatáčka 11. Tuto verzi okruhu však formule 1 přestala využívat v roce 2004, kdy španělský okruh prošel úpravami v oblasti bezpečnosti a únikových zón.

Od té doby se v Barceloně závodilo na přestavěné verzi okruhu. Po utažené desáté zatáčce následovala kratičká rovinka do levotočivé zatáčky 11 a v posledním sektoru začali po přestavbě jezdci projíždět šikanou zatáček 14 a 15.

Šikanu namísto rychlé zatáčky 13 do své verze okruhu posléze implementovala i motocyklová MotoGP, a to po sezoně 2016, kdy v Barceloně právě ve třinácté zatáčce tragicky zahynul španělský jezdec třídy Moto 2 Luis Salom.

Nyní však barcelonský okruh čekají úpravy, které odsouhlasila jak FIA pro formuli 1, tak FIM pro MotoGP.

Úprava a rozšíření únikových zón dohromady s rekonstrukcí staré verze okruhu v inkriminovaném místě povede k představení nové verze, která bude velmi podobná staré podobě zatáček 10 a 11. Na piloty už nebude čekat tolik utažená desátá změna směru, na jejíž novou verzi naváže nová levotočivá zatáčka 11 (viz obrázek, nová verze vnějškem objíždí tu stávající).

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Circuit de Barcelona-Catalunya

„Během ledna projde okruh v Barceloně rekonstrukcí desáté zatáčky, která trať přivádí do legendární oblasti stadionu,“ stojí v oficiální vyjádření okuhu.

„Tento projekt, který byl v minulých sezonách analyzován dohromady s FIA a s FIM, zlepší bezpečnost automobilových i motocyklových závodů.“

„Formule 1 tradičně využívala vnější variantu zatáček 10 a 11, stejně tak i MotoGP.“

„Plánované změny pomohou rozšířit únikové zóny v dané zatáčce, díky čemuž bude zvýšena bezpečnostní vzdálenost a zároveň to povede k návratu k původní podobě okruhu.“

Odklepnuté změny barcelonského okruhu jsou výsledkem mnohaleté kooperace mezi vedením F1 a MotoGP a zastřešujících mezinárodních organizací FIA a FIM.

Další článek: Jak Jackie Stewart pomohl s natočením scény filmu o Indianu Jonesovi

Témata článku: , ,

Aktuality

4. února | EisKing přinesl rozhovor s Romanem Staňkem... 
3. února | Ve třech amerických závodech pojede Red Bull se zbarveními, které navrhnou fanoušci.... to je asi jediná důležitá informace, která za 30 minut prezentace Red Bullu zazněla. 
3. února | Ferrari dnes poprvé nastartovalo motor v letošním voze. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února