Odvolat Masiho? Nic to nevyřeší, říká Martin Brundle

Od kontroverzního finále sezony v Abú Zabí neutichají hlasy volající pod odvolání ředitele závodů F1 Michaela Masiho. K vyšší transparentnosti šampionátu by však tento krok podle Martina Brundla nevedl.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Odvolat Masiho? Nic to nevyřeší, říká Martin Brundle | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Byl to závěr sezony, na který už nikdy nezapomene žádný ze zúčastněných pilotů, fanoušků na tribunách ani diváků u televizních obrazovek.

Před posledním kolem posledního závodu roku na okruhu Yas Marina dovolil Michael Masi předjet jezdcům o kolo zpět mezi vedoucím Hamiltonem a druhým Verstappenem safety car, který následně povolal do boxů a na trati opět zavlála zelená.

Max Verstappen poté na nové sadě pneumatik předjel Lewise Hamiltona a stal se mistrem světa.

Skončí Masi jako ředitel závodu? FIA je v těžké situaci

Skončí Masi jako ředitel závodu? FIA je v těžké situaci

Masi nepustil před safety car všechny vozy o kolo zpět, pouze ty nacházející se mezi dvěma rivaly v boji o titul. Proti kontroverzním výsledkům velké ceny chtěl Mercedes krátce po jejím skončení bojovat, nakonec však německý tým do boje s odvoláním nešel.

Konec vedení sporu ze strany Mercedesu však nepřinesl klid Masimu. Hlasy proti jeho odvolání neutichly. Na jeho stranu se ovšem postavil jeden z bývalých pilotů F1.

„Jsem si naprosto jistý tím, že odvolání Michaela Masiho by ten problém nevyřešilo,“ uvedl v rozhovoru pro motorsport.com Martin Brundle, účastník 158 velkých cen v letech 1984 až 1996.

„Pro jediného člověka je to prostě až moc náročná práce, když v jedné sezoně musí odřídit 23 závodů. A tohle číslo navíc ještě poroste.“

Seidl se zastal Masiho

Seidl se zastal Masiho

„Svého času musel Charlie Whiting zvládnout 16 až 18 závodů za rok a navíc měl po ruce Herbieho Blashe (bývalý Whitingův asistent). Charlie měl na starost závodu a dokud se z postu startéra nevrátil na ředitelství, tak ho zastupoval Herbie.“

„Tehdy mívali vše pod kontrolou, ale počty závodů dnes exponenciálně rostou. Pokud má Masi zůstat, tak bude kolem sebe potřebovat podporu. Řekl bych, že právě tím se nyní zabývají.“

„A komu by se nyní chtělo dostat se do jeho pozice?“

FIA potvrdila, že vyšetřuje závěr GP Abú Dhabí 2021. Hotovo bude za dva měsíce

FIA potvrdila, že vyšetřuje závěr GP Abú Dhabí 2021. Hotovo bude za dva měsíce

Podle Martina Brundla je aktuálně Michael Masi v pozici, ve kterého ho chce FIA udržet. Jeho názor ovšem nesdílí další z expilotů F1 Johnny Herbert.

„Myslím si, že formuli 1 (Masi) způsobil až příliš mnoho škod. V pozici, jakou on zastává, musíte mít důvěru a tato důvěra zcela vymizela.“

„Problémem ovšem je, kdo by ho měl nahradit? Protože takový člověk by pochopitelně měl mít mnoho zkušeností.“

„Michael měl velké štěstí, byl pod křídly Charlieho Whitinga a mnoho se od něj naučil. Je tu teď někdo, kdo by ho v mých očích mohl nahradit? Ne. Celé je to velká hádanka,“ uzavírá Herbert.

Další článek: Norris: S Ricciardem mám jiný vztah než se Sainzem