Odvádí skvělou práci, chválí Wolff Russella po prvních závodech

George Russell se letos konečně dočkal vysněného angažmá a zabydluje se v Mercedesu po boku Lewise Hamiltona. S jeho dosavadními výkony je jeho šéf Toto Wolff spokojen.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Odvádí skvělou práci, chválí Wolff Russella po prvních závodech | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Tři roky u Williamsu toužil Russell po sedačce u Mercedesu, tedy u dominantního týmu pohybujícího se na čele startovního pole.

Před sezonou 2022 se britský pilot dozvěděl, že konečně přišel jeho čas. U „stříbrných šípů“ vystřídal Valtteriho Bottase a začal závodit po boku sedminásobného mistra světa F1.

Mercedes však přestal být dominantním týmem, v aktuální výkonnosti se naopak pohybuje až za Ferrari a Red Bullem. Russell tak musí od počátku sezony bojovat o výsledky v elitní pětce.

Po nepovedené kvalifikaci v Bahrajnu se čtyřiadvacetiletý Brit během závodu probojoval až na čtvrté místo, a i díky výpadkům obou Red Bullů dojel jen o příčku za Hamiltonem.

V následující Grand Prix Saúdské Arábie to byl Russell, kdo u Mercedesu tahal za delší konec. Lewis Hamilton nejspíš vinou špatného nastavení v kvalifikaci ani nepostoupil z její první části, Russell naopak vybojoval šesté místo na startovním roštu.

Ze závodu pak talentovaný Brit vytěžil 10 bodů za páté místo a celkově už jich má 22. Tedy po dvou závodech více než za předcházející tři sezony s Williamsem.

„Myslím, že odvádí skvělou práci. Jen nedostal auto, se kterým by mohl bojovat na samém čele, kam on i Lewis patří,“ rozpovídal se o Russellovi Toto Wolff pro portál racingnews365.com.

„George už ukázal, že disponuje schopnostmi, které mu umožňují bojovat o vítězství, jen od nás zatím nemá dostatečně dobré auto.“

„Celkově jsem s jeho výkonností velmi spokojený,“ dodal Wolff.

Kdy přijde zlepšení?

V současnosti se jako největší problém Mercedesu jeví poskakování stříbrných monopostů na rovinkách, které u všech vozů zapříčinil návrat přísavného efektu („ground efect“).

Russell se nedávno nechal slyšet, že odstraněním tohoto problému by Mercedesu vyřešil 99 % svých potíží, podle Wolffa však nicméně „stříbrné šípy“ ztrácejí v celé řadě různých oblastí.

„Zatím jsme naše auto nedostali do optimálního okna,“ myslí si šéf stáje.

„Jelikož nemůžeme nastavit nižší světlou výšku, je pro nás velmi obtížné určit, kolik přesně vlastně ztrácíme v rychlosti na jedno kolo.“

„Rád bych doufal, že v Austrálii už bude naše ztráta v porovnání se Saúdskou Arábií nižší, jenomže my jsme horší v mnoha oblastech.“

Po dvou závodech je Mercedes druhý v poháru konstruktérů se čtyřicetibodovým mankem na Ferrari a s náskokem jednoho bodu na Red Bull.

Další článek: Udrží letos Ferrari formu? Podle Binotta jsou na tom v Maranellu lépe než před lety

Témata článku: , , , ,