Odpadlíci se do Asociace týmů F1 můžou vrátit, věří Horner

Šéf týmu Red Bull Racing Horner si nemyslí, že odchodem tří týmů z FOTA nutně nastal zánik tohoto uskupení. Všichni se můžou nakonec znovu dohodnout.
Odpadlíci se do Asociace týmů F1 můžou vrátit, věří Horner

V minulých dnech oznámily odchod z Asociace týmů F1 hned tři stáje: Red Bull Racing, Ferrari a Sauber. Stejný krok je očekáván od Toro Rosso. Důvodem jsou spory o Dohodu o omezení zdrojů (RRA). Ta stanovuje stropy pro počet zaměstnanců, práce na vývoji aerodynamiky a externí výdaje.

Red Bull tvrdí, že mu jde s RRA především o komplexní pohled na úspory nákladů, který musí zahrnovat vůz jako celek včetně motoru, přičemž musí brát také v potaz celkový kontext.

"Používat ekvivalenty je nebezpečné, protože každý tým má jiné zázemí," připomněl Horner pro Guardian. "Některé patří automobilkám, které vyrábějí vlastní motory, zatímco jiné jsou nezávislé. Musí tu být vůle tohle uznat, pak můžeme dosáhnout pokroku."

Red Bullu se nelíbí snahy omezovat aerodynamiku, zatímco motory se RRA už tolik nezabývá. Navíc týmy spojené s automobilkami můžou podle něj některé své náklady na vývoj ´schovat´ právě do výkazů mateřské společnosti. Nezávislé stáje takovou možnost nemají.

Přes všechny tyto spory ale Horner věří, že se FOTA může dát znovu dohromady v původním složení (bez HRT). Odcházející týmy by nakonec mohly zůstat, pokud se podaří najít společné řešení. Současné dění proto nevnímá úplně negativně. "Působí to jako stimul pro další diskuze a může to vést k něčemu pozitivnímu. Pro všechny z nás existuje cesta zpět. Nic není vytesáno do kamene," dodal.

Další článek: Ecclestone: Za problémy Hamiltona stojí rozptýlení zábavním průmyslem

13:04 | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
9. dubna | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...
9. dubna | Jacques Villeneuve dnes slaví 50. narozeniny.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00