Odměny od FOM za rok 2023: Red Bull by si měl přijít na 140 milionů dolarů | Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Odměny od FOM za rok 2023: Red Bull by si měl přijít na 140 milionů dolarů

Poslední závod sezony rozhodl o konečném pořadí Poháru konstruktérů. To je určující i pro přerozdělení finančních odměn, které si týmy na základě Concordské dohody rozdělují.

Přesné informace o tom, kolik si budou týmy za rok 2023 přerozdělovat, zatím nejsou známy. Britský Autosport nicméně nyní přišel s prvním propočtem, který vychází z toho, že Formula One Management, tedy společnost, která spravuje marketingová práva F1, týmům na základě Concordské dohody vyplatí kolem jedné miliardy dolarů.

Pokud nebudeme počítat extra příplatky, které některé týmy mají (například Ferrari, jakožto jediný tým, jenž v F1 působí od samotného začátku), je jasné, že si na největší krajíc z koláče přijde vítězný Red Bull. Rakouský tým by si měl podle Autosportu přijít na 140 milionů dolarů.

Bitvu o druhou pozici v Poháru konstruktérů si na poslední chvíli zajistil Mercedes, který by díky tomu měl získat i odměnu ve výši 131 milionů dolarů, zatímco Ferrari by za třetí místo mělo obdržet 122 milionů dolarů.

Zajímavý byl letos i souboj o čtvrtou pozici. Tu nakonec ukořistil McLaren na úkor Astonu Martin. Do Wokingu tak poputuje 113 milionů dolarů. Smutnit však nemusí ani tým ze Silverstone, pro který je 104milionový příspěvek rekordním v jeho historii.

Alpine chtěl letos obhájit loňské čtvrté místo. To se však francouzskému týmu nepodařilo, takže se bude muset spokojit s odměnou 95 milionů dolarů.

Sedmý Williams si naopak oproti loňsku polepšil, díky čemuž by měl získat kolem 87 milionů dolarů. Italské AlphaTauri sice velkou část sezony strávilo na posledním místě, ale ke konci sezony zabralo, takže by mu na účtu mělo přibýt 78 milionů dolarů.

Předposlední letos skončila Alfa Romeo, chcete-li švýcarský Sauber, jenž může očekávat platbu ve výši necelých 70 milionů dolarů.

Na poslední Haas by mělo připadnout přibližně 6 procent z celkové přerozdělované částky, tedy asi 60 milionů dolarů.

Doporučujeme

Články odjinud