Odjel mnoho skvělých závodů, není to jen jeho chyba, hájí Massa Sebastiana Vettela

Brazilský bývalý pilot formule 1 Felipe Massa se v nedávném rozhovoru pro Sky F1 postavil na stranu Sebastiana Vettela. Podle Massy není pouze Vettelovou vinou, že Ferrari čeká na další jezdecký titul už od sezóny 2007.
Odjel mnoho skvělých závodů, není to jen jeho chyba, hájí Massa Sebastiana Vettela

Na podzim roku 2008 byl Felipe Massa jen krůček od toho, aby napodobil Kimiho Räikkönena z předcházející sezóny a získal pro Ferrari druhý jezdecký titul v řadě. Jenomže na Interlagosu se v posledním kole dokázal Lewis Hamilton dostat před Tima Glocka a Massovi slzy štěstí se ze proměnily na slzy smutku.

Ferrari jako cenu útěchy tehdy získalo alespoň pohár konstruktérů, žádný pilot však ve službách stáje z Maranella nezískal titul mistra světa už třináct let. Nedokázal to ani Sebastian Vettel, který letos dostane poslední šanci.

Po oznámení Vettelova odchodu z Ferrari po sezóně 2020 se velká část veřejnosti zaměřila především na chyby, kterých se dopouštěl a kvůli kterým ztrácel důležité body v boji s Lewisem Hamiltonem. Němec však našel zastání u Felipeho Massy, který připomněl, že ani jiní skvělí piloti nedokázali pro Ferrari titul získat. Podle Brazilce se musí myslet i na týmové chyby.

Sebastian by se mohl stát prezidentem FIA, vtipkuje Todt

Sebastian by se mohl stát prezidentem FIA, vtipkuje Todt

„Nelze zapomínat na to, že Ferrari naposledy získalo pohár konstruktérů v roce 2008,“ rozpovídal se nynější pilot týmu Venturi ve formuli E pro britskou stanici Sky F1.

„Pravdou je, že týmem prošlo mnoho skvělých jezdců a nikdo z nich nebyl schopen získat titul. To se týká i mě po roce 2008, kdy jsme nedisponovali vítězným vozem.“

„Fernando Alonso odvedl fantastickou práci v roce 2010. Jezdil vážně na limitu a bojoval o šampionát. Ale možná, abych byl upřímný, tehdejší auto na to nemělo. V mých očích odvedl výbornou práci,“ připomněl Massa neúspěšné spojení Alonso – Ferrari. Španěl, který získal dva tituly s Renaultem, měl to samé dokázat u italského týmu.

„Všichni jezdci včetně Sebastiana a Kimiho nebyli schopni vyhrát šampionát (v případě Räikkönena přidat druhý titul; pozn. red.), protože tým v dané sezóně nepracoval dokonale,“ myslí si Massa.

„Nevztahuje se to jen k Sebastianovi, který zajel mnoho skvělých závodů, mnoho jich vyhrál nebo o vítězství tvrdě bojoval a vždy byl před týmovým kolegou. I před tak dobrým, jako byl šampion Kimi.“

Vettel nemá moc možností, říká Horner. Red Bull dva alfa samce nechce

Vettel nemá moc možností, říká Horner. Red Bull dva alfa samce nechce

Situace se podle Massy změnila s příchodem Charlese Leclerca k týmu.

„V loňském roce se věci možná trochu změnily.“

„Nemůžeme zapomínat na Charlesovi výkony. Sleduji ho už od motokár. Ukázal, že má vážně obrovský talent a může být šampionem i špičkovým jezdcem v jakémkoliv týmu.“

„Sebastian musel čelit většímu tlaku uvnitř týmu, což možná vedlo Ferrari k rozhodnutí, které učinilo.“

Před Sebastianem Vettelem stále leží několik možností, které by ho mohly udržet na startovním roštu i v příští sezóně, Massu by však nepřekvapil Němcův konec.

„Jestli zůstane ve formuli 1 nebo ne, to už je jiná otázka.“

Vyhodili Vettela? Button si klepe na čelo a pochybuje o návratu Alonsa

Vyhodili Vettela? Button si klepe na čelo a pochybuje o návratu Alonsa

„Sebastian je jezdec a člověk, který je vždy velmi soustředěn na to, co chce. Nebyl bych překvapen, když by se rozhodl přestat.“

„Ve své pozici potřebuje tým, kde dostane příležitost. Potřebuje si být jistý, že je správné zůstat. Pakliže to bude jinak, tak si nejsem jistý, jestli ve formuli 1 zůstane.“

Foto: Getty Images / Paul Gilham

Další článek: F1 rezervovala dva srpnové termíny pro závod v Silverstonu

19:42 | Junior Ferrari Robert Shwartzman vyhrál závod formule 2.
13:09 | Jeden z dalších aspektů. Není to jen o trati a vozech. V současné době jsou podmínky takové, že v případě nehody nemůže vzlétnout vrtulník. A ten je s ohledem na vzdálenost Štýrského Hradce klíčový.
12:57 | Problém pro GP Maďarska: každý z rizikové země (z pohledu F1 hlavně Velká Británie) se může zdržovat jen na okruhu a v hotelu. Pokud bude "chycen" jinde, dostane 15 tisíc euro pokuty. Může to odradit zejména novináře nebo lidi z doprovodných sérií.
11:16 | Na Red Bull Ringu prší. Pokud by dnes kvalifikace nebyla možná, existují tři scénáře: 1) Kvalifikace by se jela v neděli dopoledne (pravděpodobné, má být hezky), 2) Vzaly by se výsledky třetího tréninku (pokud bude), 3) vzaly by se výsledky druhého tréninku.

GP Štýrska 2020

Pátek 10. července 2020
1. trénink Pérez (1:04.867)
2. trénink Verstappen (1:03.660)
Sobota 11. července 2020
3. trénink Zrušeno (déšť)
Kvalifikace Hamilton (1:19.273, déšť)
Neděle 12. července 2020
Závod 15.10