Od větru k jedničkám a nulám, navrhuje Force India

Aerodynamická oddělení týmů formule 1 mají dva mocné nástroje. Dominantnější roli nyní hraje aerodynamický tunel, ale Force India to chce nenásilnou formou změnit.
Od větru k jedničkám a nulám, navrhuje Force India

Při vývoji aerodynamiky se mimo závodní trať využívají dva klíčové nástroje: počítačové simulace proudění kapalin (CFD) a aerodynamické tunely.

Využívání obou velmi nákladných nástrojů je omezeno Sportovními pravidly – potažmo jejich přílohou.

V historii formule 1 nalezneme snahy a návrhy se postupně aerodynamických tunelů zbavit a nahradit je výhradně CFD. Hlavním důvodem je samozřejmě úspora nákladů.

Zrušit aerodynamické tunely by byl nesmysl, zní z Ferrari

Zrušit aerodynamické tunely by byl nesmysl, zní z Ferrari

Zákaz aerodynamických tunelů? Mercedes a Williams jsou proti

Zákaz aerodynamických tunelů? Mercedes a Williams jsou proti

Průkopníkem v této oblasti je nepochybně Nick Wirth, který se pokoušel v roce 2010, co by technický šéf Virginu, postavit vůz výhradně pomoci CFD.

V té době se to neukázalo jako zcela dobrý nápad, ale je to už 6 let a vývoj CFD a výpočetní techniky obecně od té doby hodně pokročil.

Force India nyní připravila návrh, který projedná Strategická skupina. Podle týmu jsou nyní pravidla až příliš orientována na aerodynamické tunely.

Force India chce změnu a možnost využívat více CFD. Výhodné by to mohlo být pro týmy jako je právě Force India, Manor nebo Haas, které nemají vlastní aerodynamické tunely a musí si je pronajímat. Force India tunel měla, ale nyní pracuje v tom od Toyoty v Kolíně nad Rýnem s 60 % modelem vozu.

Chtít „násilně“ přehodit těžiště k CFD by Force Indii rozhodně neprošlo. Tým to proto zkouší jinak a chce dva paralelní systémy – kdo bude chtít využívat více CFD, měl by možnost. Kdo to chtít nebude, nemusí a může zůstat u současného systému.

„Je to na základě toho, že nyní můžeme předpokládat, že CFD časem nahradí aerodynamické tunely a chceme, aby se to usnadnilo, efektivně,“ řekl Bob Fernley pro Motorsport.com.

„Není to jakýmkoliv způsobem povinné. Je to jen proto, aby byla další varianta vývoje aerodynamiky. Ne všichni chtějí jít touto cestou. Pokud máte aerodynamický tunel, budete chtít zůstat v aerodynamických tunelech.“

Force India odhaduje, že by v jejím případě byly úspory v řádu milionů dolarů.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Webbera Ferrari zklamalo. Nemá ty správné lidi, říká

10:10 | Formule E chystá první noční závod... pojede se jak jinak než v Saúdské Arábii. Pojede se na konci února, místní slibují energeticky méně náročné LED osvětlení. Elektrická energie bude z obnovitelných zdrojů.
19. listopadu | Alfa Romeo nasadí do testů po sezóně Illota. Ferrari Fuoca a Shwartzmana.
18. listopadu | Roman Staněk je aktivní na Instagramu (odkaz) a nově také na Youtube: odkaz

GP Bahrajnu 2020

Pátek 27. listopadu 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 28. listopadu 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 29. listopadu 2020
Závod 15.10