Od roku 2021 chce F1 rychleji reagovat na nedostatky v pravidlech

Formule 1 bude mít od příštího roku nová technická pravidla. Vedení seriálu chce změnami ve struktuře správy rychle vyřešit všechny nedostatky v nových pravidlech, které by mohl některý z týmů využít a díky tomu dominovat.
Od roku 2021 chce F1 rychleji reagovat na nedostatky v pravidlech

S novými technickými, sportovními a finančními pravidly, které budou ve F1 platit od roku 2021, chce formule 1 dosáhnout vyrovnanějšího startovního pole a levnějšího závodění.

„Prosazujeme vládu, kde bychom mohli provádět změny mnohem rychleji než v současnosti. Pokud v budoucnu využijete mezery (v pravidlech), může být vaše výhoda smazána už v dalším závodě, což teď nejde,“ říká sportovní šéf formule 1 Ross Brawn.

V současnosti musí jakoukoliv změnu v pravidlech v průběhu sezóny jednomyslně schválit všech deset týmů. Podle informací Motorsport.com budou mít v rámci navrhovaných změn týmy, Mezinárodní automobilová federace (FIA) a formule 1 po deseti hlasech, přičemž pro okamžitou změnu pravidel bude potřeba "super většiny" 28 hlasů.

Základní pohled na technická pravidla pro sezónu 2022

Základní pohled na technická pravidla pro sezónu 2022

„Pokud bude jeden tým dominovat řešením, které nikdy předtím nebylo představeno a zničí tím celý princip toho, čeho se snažíme dosáhnout, vedení F1 to s dostatečnou podporou ostatních týmů umožní zastavit,“ dodává.

Týmy formule 1 se při návrzích svých vozů vždy snaží využít každé nejasnosti v pravidlech a získat tím výhodu. Podle Brawna budou hranice jasnější, aniž by potlačovaly kreativitu návrhářů.

„Skvělý nápad vzniká z využití pravidel v rámci toho, co bylo zamýšleno. Pokud tým přijde s něčím, co byla jen hra slov, nebo si to vyloží tak, jak to nikdy nebylo zamýšleno, tak to zcela porušuje principy. Jaká je pak volba? Buď s tím rok žít a nemít velkou konkurenci, nebo to změníme, napravíme a dostaneme soutěž tam, kde je.“

Brawnův vlastní tým Brawn GP, který v roce 2009 vzešel z Hondy, získal ve své první sezóně titul v Poháru konstruktérů i jezdců, když Jenson Button dominoval první polovině sezóny.

Brawn GP totiž jako první přišel s dvojitým difuzorem. Jeho legálnost byla dlouho otázkou a díky němu získal tým Brawn GP šest vítězství v prvních sedmi závodech.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: McLaren ukázal vůz pro IndyCar