Ochranný oblouk Red Bullu je ve hře, říká FIA

Mezinárodní automobilová federace změnila svůj názor na ochranný oblouk Red Bullu.
Ochranný oblouk Red Bullu je ve hře, říká FIA

Ferrari v předsezónních testech vyzkoušelo ochranný oblouk přezdívaný svatozář. Red Bull následně představil vlastní řešení, které je elegantnější. Jeho ochranný oblouk je také vybaven předním „sklem“, což má výhody ale i nevýhody.

FIA návrh původně odmítla s tím, že za svatozáří již stojí konkrétní testy, zatímco ochranný oblouk Red Bullu je pouze na papíře. Nyní ale svůj postoj změnila.

„Myslím, že je férové říct, že když to bylo zpočátku prezentováno, bylo to v plenkách,“ uvedl Charlie Whiting pro Motorsport.com. „Nicméně Red Bull odvedl skvělou práci a to do té míry, že to bude tento týden testováno.“

Na prototyp oblouku bude vystřeleno kolo o hmotnosti 20 kg rychlostí 225 km/h. Pokud vše proběhne dobře, uvidíme oblouk i na voze – Red Bull ho vyzkouší za týden v instalačním kole v prvním tréninku v Rusku.

„Stalo se něco, co jsme myslím nečekali. Ale je třeba to brát vážně. Pokud to bude fungovat stejně jako svatozář, neexistuje žádný důvod, proč to nemůže být Strategické skupině a Komisi F1 prezentováno jako možné řešení,“ pokračuje Whiting.

Statické testy a testy na dráze ale nejsou všechno. Musely by se vyřešit i další otázky – jak bude fungovat přední sklo během deště, jak to bude s opuštěním vozu v případě nehody apod.

Video: první test ochranného oblouku

Video: první test ochranného oblouku

Foto: Red Bull Racing 

Další článek: Vettel by měl přestat fňukat, říká Doornbos

11:19 | Jack Aitken zůstává rezervním jezdcem Williamsu.
9:41 | Kromě společnosti Uralkali přichází k Haasu také německá telekomunikační firma 1&1.
2. března | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
2. března | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...