Ochranný oblouk: Může vůbec jezdce trefit kolo?

Nehoda Fernanda Alonsa trochu rozvířila diskuse okolo zavedení ochranného oblouku.
Ochranný oblouk: Může vůbec jezdce trefit kolo?

Příští rok by měl být zaveden ochranný oblouk a to přibližně v podobě, kterou během testů vyzkoušelo Ferrari. FIA nechce příliš slyšet o návrhu Red Bullu, neboť prý nebyl dostatečně vyzkoušen.

Pokud by Alonso havaroval s ochranným obloukem, dostal by se z vozu později nebo bez pomoci možná vůbec. Samozřejmě zde jsou i další podobné otázky, ale Charlie Whiting, FIA i někteří další odrážejí kritiku s tím, že výhody ochranného oblouku převažují nad nevýhodami.

Red Bull představil vlastní řešení ochranného oblouku

Red Bull představil vlastní řešení ochranného oblouku

FIA v posledních několika letech významné zapracovala na bezpečnosti a to nejen vozů ale i okruhů. Jedním z bezpečnostních prvků jsou lanka, která přidržují kolo u šasi v případě velké nehody.

V případě Alonsa zafungovaly skvěle. Všechna kola zůstala u vozu. Jak ale připomíná Auto Motor und Sport, byla lanka zřejmě příčinou toho, že Alonsův vůz předvedl efektní akrobatické kousky. Je to dobrý příklad toho, že některé ochranné prvky mohou mít i negativní účinky.

V případě zmíněných lanek je zde ale ještě jeden aspekt, který souvisí s ochranným obloukem. Příští rok mají být lanka ještě zesílena, takže pravděpodobnost, že se kolo během nehody utrhne, bude velmi, velmi malá.

S pohybujícím se kolem máme v posledních letech zkušenost spíše v boxech, kde je příčinou špatné utažení. I to by se ale dalo vyřešit. 

Foto: Getty Images 

Další článek: Sauber nezažívá ideální start, uvědomuje si Nasr

20:34 | BBC: Hamiltona by měl nahradit Russell. Je to preferovaná volba. Tým spekulace nekomentuje.
15:58 | Stoffel Vandoorne dostal dnes v 7 ráno zprávu, že je Hamilton pozitivní a bude to za hodinu oznámeno. Míří do Bahrajnu, ale zatím neví, zda pojede. Vandoorne měl letět do Bahrajnu po testech formule E ve Valencii tak jako tak...
12:31 | Steiner také uvedl, že by se Romain Grosjean rád zúčastnil Grand Prix Abú Dhabí.
12:28 | Romain Grosjean zůstane další noc v nemocnici kvůli léčbě popálenin rukou.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10