Ochranný oblouk: Může vůbec jezdce trefit kolo?

Nehoda Fernanda Alonsa trochu rozvířila diskuse okolo zavedení ochranného oblouku.
Ochranný oblouk: Může vůbec jezdce trefit kolo?

Příští rok by měl být zaveden ochranný oblouk a to přibližně v podobě, kterou během testů vyzkoušelo Ferrari. FIA nechce příliš slyšet o návrhu Red Bullu, neboť prý nebyl dostatečně vyzkoušen.

Pokud by Alonso havaroval s ochranným obloukem, dostal by se z vozu později nebo bez pomoci možná vůbec. Samozřejmě zde jsou i další podobné otázky, ale Charlie Whiting, FIA i někteří další odrážejí kritiku s tím, že výhody ochranného oblouku převažují nad nevýhodami.

Red Bull představil vlastní řešení ochranného oblouku

Red Bull představil vlastní řešení ochranného oblouku

FIA v posledních několika letech významné zapracovala na bezpečnosti a to nejen vozů ale i okruhů. Jedním z bezpečnostních prvků jsou lanka, která přidržují kolo u šasi v případě velké nehody.

V případě Alonsa zafungovaly skvěle. Všechna kola zůstala u vozu. Jak ale připomíná Auto Motor und Sport, byla lanka zřejmě příčinou toho, že Alonsův vůz předvedl efektní akrobatické kousky. Je to dobrý příklad toho, že některé ochranné prvky mohou mít i negativní účinky.

V případě zmíněných lanek je zde ale ještě jeden aspekt, který souvisí s ochranným obloukem. Příští rok mají být lanka ještě zesílena, takže pravděpodobnost, že se kolo během nehody utrhne, bude velmi, velmi malá.

S pohybujícím se kolem máme v posledních letech zkušenost spíše v boxech, kde je příčinou špatné utažení. I to by se ale dalo vyřešit. 

Foto: Getty Images 

Další článek: Sauber nezažívá ideální start, uvědomuje si Nasr

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
20. dubna | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen