Obrazem: Zajímavá zbarvení testovacích vozů

Ne vždy týmy v předsezónních testech jezdí v závodních barvách.

Do zahájení prvních letošních předsezónních testů zbývá už jen něco málo přes týden. Brzy se tak dočkáme nových monopostů pro sezónu 2016.

Zdaleka se však nemusí jednat o jejich definitivní podobu pro start první velké ceny. Historie například pamatuje řadu případů, kdy týmy k předsezónním testům vyrazily s vozy v odlišném zbarvení.

Několik zajímavých bylo vybráno do následující galerie.

1999 – BAR

Společnost British American Tobacco pro svou debutovou sezónu ve formuli 1 odkoupila tým Tyrrell a do svých služeb získala šampiona z roku 1997 Jacquese Villeneuva.

V předsezónních testech jezdila s přechodným zbarvením, zatímco plánovala nasadit každý vůz v jiných barvách, aby propagovala dvě různé značky cigaret. Pravidla však takovou možnost zakazovala a tým BAR tak nakonec do sezóny vyjel s pozoruhodným půleným zbarevním.

Klepněte pro větší obrázek

2001 – Toyota

Toyota vstoupila do formule 1 v roce 2002. Než tak však učinila, strávila celý rok testováním, aby byla ke svému debutu dobře připravena. Mika Salo přitom jezdil s vozem oděným do jednoduché červenobílé kombinace, než Toyota pro svou ostrou účast rozložení barev přepracovala.

Klepněte pro větší obrázek

2004 – Red Bull

Výrobce energetických nápojů se pro sezónu 2005 rozhodl povýšit z role sponzora na majitele vlastního týmu, pročež odkoupil Jaguar. Na konci roku 2004 tým vyzkoušel několik závodníků, kteří jezdili ve starém voze, jenž svým zbarvením připomínal plechovku Red Bullu.

Klepněte pro větší obrázek

2006 – McLaren

McLaren pro sezónu 2006 upustil od černo-stříbrné kombinace a rozhodl se pro chromový základ s červenými doplňky, který v různých obměnách vydržel až do úvodních závodů roku 2015. Do testů však v roce 2006 vyjel v čistě oranžovém zbarvení, které odkazovalo na vzhled prvních vozů týmu v 60. letech.

Klepněte pro větší obrázek

2007 – Honda

Honda se v roce vrhla k testům bez barev a log sponzorů. Její vozy byly k vidění čistě v bílém, případně čistě v černém.

Klepněte pro větší obrázek

Pro sezónu Japonci své vozy oděli do barev planety Země. Ročník 2007 však byl pro ně nakonec jedním z nejméně úspěšných.

Klepněte pro větší obrázek

2007 – Force India

Tým, který od roku 2005 potřetí změnil identitu, když se nejprve z Jordanu stal Midland, později Spyker a nakonec Force India, vybíral před sezónou 2008 jezdce z širšího okruhu. S vozem se svezl například i Ralf Schumacher.

Force India před svým debutem testovala v kombinaci bílé a purpurové se zlatými detaily, než pak svůj první vůz před začátkem nové sezóny přebarvila.

Klepněte pro větší obrázek

2014 – Williams

Williams v roce 2014 rozhodně ne poprvé vyrazil k předsezónním testům s tmavě modrými vozy. Pro tuto sezónu však představil aktuální zbarvení, kterému vévodí bílá doplněná o pruhy v tradičních barvách Martini, který se stal titulárním sponzorem týmu.

Klepněte pro větší obrázek

2015 – Red Bull

Zatím poslední zajímavé předsezónní zbarvení představil Red Bull, který v loňském roce vyrazil testovat v černobílé kamufláži typické spíše pro automobilky testující nové modely před uvedením na trh, než se vrátil k tradičnějším barvám.

Klepněte pro větší obrázek

2016 – Renault

I letos by měly být k vidění speciální testovací barvy. Renault, který převzal tým Lotus, vyrazí k testům se monoposty vyvedenými v černé barvě se žlutými detaily. Zbarvení by se však mělo ještě změnit.

Klepněte pro větší obrázek

Foto: Getty Images / Dan Istitene, Clive Mason, Mark Thompson, Bryn Lennon, Denis Doyle

Další článek: Haug: Wehrlein je pro Manor dobrou investicí

13:04 | Stoffel Vandoorne získal pole position pro závod formule E v Římě. Závod začíná v 16:00, vysílá Eurosport.
19:06 | Těšíte se sprintové závody? #f1
9. dubna | Včera usedli za volant SF71 junioři Ferrari (Armstrong, Švarcman), dnes jezdí ve Fioranu Charles Leclerc. Důvod tohoto testu není úplně jasný. Ferrari ale teď dokončuje nový simulátor, takže možná sbírá data pro jeho nastavení...
9. dubna | Jacques Villeneuve dnes slaví 50. narozeniny.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 18. dubna 2021
Závod 15.00