Alfy romeo dostaly třicetisekundové penalizace! Kubica má bod, Hamilton 9. [aktualizováno]

Oba vozy týmu Alfa Romeo, které dojely na 7. a 8. místě, byly vyšetřovány sportovními komisaři.
Alfy romeo dostaly třicetisekundové penalizace! Kubica má bod, Hamilton 9. [aktualizováno]

Sportovní komisaři zahájili vyšetřování na podnět technického delegáta FIA. Jedná se o porušení článku 27.1 Sportovních pravidel, podle kterého musí jezdec řídit vůz sám a bez pomoci. V případě Alfy Romeo jde o způsob, jakým pracovala spojka v průběhu startu na mokré trati.

Sportovní komisaři dali oběma jezdcům penalizaci 30 sekund. Lewis Hamilton se tak posunul na 9. místo a Robert Kubica na 10.

Tým byl také vyšetřován podle článku 9.3 Technických pravidel, který se týká kontroly trakce.

FIA vyžaduje, aby se požadavek na točivý moment shodoval s okamžikem, kdy jezdec uvolní spojku. Pochopitelně existuje určitá tolerance. Zpoždění může dosáhnout až 0,07 s. V případě jezdců Alfy Romeo to však bylo výrazně více. U Giovinazziho to bylo 0,3 s, u Räikkönena 0,2 s. 

V podstatě se jedná o obdobu kontroly trakce, která jezdcům pomáhá zabránit v prokluzu kol a tedy lepším startu. Vzhledem k tomu, že bylo navíc mokro, mohli jezdci získat výhodu.

Penalizace 30 sekund odpovídá penalizaci stop and go v závodě.

Tým argumentoval tím, že situace byla ovlivněna povětrnostními podmínkami a faktem, že tým nemohl v průběhu víkendu vyzkoušet startovní procedury na mokré trati.

Stewardi však oponovali tím, že technický delegát kontroluje stejný parametr u všech vozů a žádný jiný vůz problém neměl.

Tým se odvolá

Podle Frederica Vasseura se Alfa Romeo odvolá. „Vyskytla se nám porucha spojky, která byla mimo naši kontrolu a my ji dále zkoumáme. Respektujeme proces FIA a práci stewardů, ale budeme se proti tomuto rozhodnutí odvolávat, protože věříme, že máme důvody.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Váš názor Další článek: Mercedes slaví 125 let v motorsportu a vydal pěknou galerii svých vozů
22:00 | Toto Wolff přiznal, že Mercedes má problémy se spolehlivostí, kterou stále úplně nepochopil. Bottas nasadil šestý motor.
18:52 | Valtteri Bottas nasazuje šestý motor. Dostane penalizaci 5 míst.
17:25 | Kromě Vettela odstartuje z poslední řady v Austinu také George Russell. Také on nasadí novou pohonnou jednotku.
17:23 | Americký jezdec Logan Sargeant, který závodí ve F3 za tým Charouz Racing System, se stal členem jezdecké akademie Williamsu.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00