Alfy romeo dostaly třicetisekundové penalizace! Kubica má bod, Hamilton 9. [aktualizováno]

Oba vozy týmu Alfa Romeo, které dojely na 7. a 8. místě, byly vyšetřovány sportovními komisaři.
Alfy romeo dostaly třicetisekundové penalizace! Kubica má bod, Hamilton 9. [aktualizováno]

Sportovní komisaři zahájili vyšetřování na podnět technického delegáta FIA. Jedná se o porušení článku 27.1 Sportovních pravidel, podle kterého musí jezdec řídit vůz sám a bez pomoci. V případě Alfy Romeo jde o způsob, jakým pracovala spojka v průběhu startu na mokré trati.

Sportovní komisaři dali oběma jezdcům penalizaci 30 sekund. Lewis Hamilton se tak posunul na 9. místo a Robert Kubica na 10.

Tým byl také vyšetřován podle článku 9.3 Technických pravidel, který se týká kontroly trakce.

FIA vyžaduje, aby se požadavek na točivý moment shodoval s okamžikem, kdy jezdec uvolní spojku. Pochopitelně existuje určitá tolerance. Zpoždění může dosáhnout až 0,07 s. V případě jezdců Alfy Romeo to však bylo výrazně více. U Giovinazziho to bylo 0,3 s, u Räikkönena 0,2 s. 

V podstatě se jedná o obdobu kontroly trakce, která jezdcům pomáhá zabránit v prokluzu kol a tedy lepším startu. Vzhledem k tomu, že bylo navíc mokro, mohli jezdci získat výhodu.

Penalizace 30 sekund odpovídá penalizaci stop and go v závodě.

Tým argumentoval tím, že situace byla ovlivněna povětrnostními podmínkami a faktem, že tým nemohl v průběhu víkendu vyzkoušet startovní procedury na mokré trati.

Stewardi však oponovali tím, že technický delegát kontroluje stejný parametr u všech vozů a žádný jiný vůz problém neměl.

Tým se odvolá

Podle Frederica Vasseura se Alfa Romeo odvolá. „Vyskytla se nám porucha spojky, která byla mimo naši kontrolu a my ji dále zkoumáme. Respektujeme proces FIA a práci stewardů, ale budeme se proti tomuto rozhodnutí odvolávat, protože věříme, že máme důvody.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Mercedes slaví 125 let v motorsportu a vydal pěknou galerii svých vozů

8:23 | Max Verstappen dnes slaví 23. narozeniny.
29. září | Ještě upřesnění: Ilott nahradí v prvním tréninku Grosjeana, Schumacher zase Giovinazziho.
29. září | V Melbourne se stále pracuje s termínem závodu 14. března. Mohla by tam tak začít sezóna (via odkaz)
28. září | Mika Häkkinen dnes slaví 52. narozeniny.