Oba mclareny postoupily do Q3, čeká je ale penalizace

V Monaku se letos poprvé podařilo McLarenu dostat s oběma vozy až do závěrečné části kvalifikace, oba jezdci se však vinou penalizace propadnou.
Oba mclareny postoupily do Q3, čeká je ale penalizace

Mezi nejlepších deset v kvalifikaci na Velkou cenu Monaka se podařilo probojovat jak Jensonu Buttonovi, který v Monaku nahrazuje Fernanda Alonsa, jenž o tomto víkendu startuje v závodě Indy 500, tak Stoffelu Vandoornovi.

Button, který v kvalifikaci vybojoval deváté místo, však bude startovat až z konce startovního roštu, jelikož tým musel v jeho voze nasadit nadlimitní počet komponent pohonné jednotky, konkrétně turbo a MGU-H, za což následuje penalizace odsunu o 15 míst na startovním roštu.

Penalizace za pohonné jednotky se přitom vztahují na vůz, nikoliv na jezdce. Button dostal penalizaci, jelikož v průběhu sezóny Alonso již použil příliš mnoho nových dílů.

„Nezáleží na tom, kolik jste odjeli závodů, stále to bolí,“ řekl Button. „Řekli mi to včera, tak jsem se těšil na kvalifikaci, protože čtvrtek byl velmi dobrý.“

„Oba máme penalizaci, Stoffel (Vandoorne, který má penalizaci z GP Španělska) bude startovat dvanáctý a já poslední. Oba bychom startovali na bodech, takže je to smůla. Ale nikdy to není snadné, ne?“

„S devátou pozicí jsem velmi spokojen a tento víkend si užívám. Je to moje poslední kvalifikace, a zřejmě jedna z těch, co si nejvíce užívám.“

„F1 mi nechyběla, měl jsem velmi dobrých šest měsíců, pak jsem se vrátil do auta a zamiloval si to. Bylo mi řečeno, abych si to užil, a to rozhodně dělám. Nejen řízení, ale celou atmosféru F1.“

Vandoorne boural

Vandoorne sice postoupil do závěrečné části kvalifikace, ovšem ve skutečnosti v ní nenastoupil. Na konci Q2 totiž se svým mclarenem boural v šikaně u bazénu a kvůli poškozenému vozu se již nemohl zbytku kvalifikace zúčastnit.

Belgičan si navíc už ze Španělska přivezl penalizaci tří míst za kolizi s Felipem Massou, kvůli které se propadne na dvanáctou pozici na roštu. I tak je to však pro Vandoorna nejlepší letošní kvalifikační umístění, když se zatím nedokázal probojovat ani z první části kvalifikace.

„Myslím, že to pro nás byl pozitivní den,“ řekl Vandoorne. „Během tréninků jsme se zlepšovali, do kvalifikace jsme šli se sebevědomím a v Q1 a Q2 jsme ukázali dobrou výkonnost. Vždy, když jsme vyjeli, jsme byli na pátém, šestém, sedmém místě, bohužel skončilo to havárií na konci Q2. Myslím ale, že to se stává, když jedete v Monaku s těmito vozy na limitu.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.
10. srpna | F1 2018 odkaz
10. srpna | Liberty prozradila, že Carey je placen podle toho, kolik F1 vydělá...

Nejčtenější články

Hamilton jmenoval dva týmy, za které by mohl jezdit. Změnu ale neplánuje

Hamilton jmenoval dva týmy, za které…

Lewis Hamilton jmenoval dva týmy, u kterých by si dokázal představit, že by by za ně v F1 jezdil. Změnu ale neplánuje. Odchod z Mercedesu podle něj znamená odchod z F1.

14.  8.  2017 | | 73 N/A
Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 78 N/A
Ferrari podle Vettela přišlo na slabé stránky svého letošního vozu

Ferrari podle Vettela přišlo na slab…

Ferrari odhalilo slabé stránky svého letošního monopostu a ví, jak si udržet své šance v boji o letošní titul mistra světa formule 1, říká Sebastian Vettel.

13.  8.  2017 | | 89 N/A
Motokára. Stroj, na který nedají dopustit ani zkušení jezdci

Motokára. Stroj, na který nedají dop…

Motokáry jsou tradičně vnímány jako tréninkový prostředek pro budoucího hvězdy, ale ke zlepšení svých schopností jich využívá i řada předních závodníků.

13.  8.  2017 | | 11 N/A
Räikkönen: Rychlost stále mám

Räikkönen: Rychlost stále mám

Kimi Räikkönen si myslí, že má stále rychlost na to závodit na čele startovního pole formule 1.

16.  8.  2017 | | 49 N/A