O vítězi šampionátu rozhodne práce s pneumatikami, přiznává Red Bull

Po první čtvrtině sezóny týmy zatím stále nemají recept na konzistentní výkonnost pneumatik na svých vozech. Podle Red Bullu titul vyhraje tým, který bude mít v této oblasti navrch.
O vítězi šampionátu rozhodne práce s pneumatikami, přiznává Red Bull

Inženýři týmů se při práci s pneumatikami stále pohybují spíš v rovině odhadů než exaktních výpočtů. Z toho pramení proměnlivá výkonnost jednotlivých vozů. Nikdo doposud nebyl stoprocentní, v Barceloně chyboval i Lotus, když si myslel, že bude v závodě rychlejší na měkčí směsi.

Jako na horské dráze je i Red Bull. Po vítězství z Bahrajnu se musel v Barceloně spokojit s šestým místem a přiznáním, že i bez technických problémů by Vettel dojel nejlépe pátý.

"Myslím, že evidentním klíčem k výkonnosti jsou pneumatiky," komentoval šéf Red Bullu Racing Christian Horner. "Když se podíváte na naše čistá kola, je naše závodní rychlost konkurenceschopná, platilo to hlavně před posledním stintem, ve kterém jsme věděli, že Sebastian bude muset odjet na těch pneumatikách dlouhou vzdálenost."

"A nakonec předjel v posledních třech nebo čtyřech kolech Hamiltona, Buttona a Rosberga. Jenson se zdál být v pátek nedotknutelný. Takže si myslím, že se teď lidé napříč paddockem drbou na hlavách."

Zatímco třeba loni bylo hlavním diferenciačním prvkem výkonnosti foukání podlah výfukovými plyny, letos to bude podle Hornera obutí. "Kdo porozumí vlastnostem těchto pneumatik a bude se mu dařit mezi závody zvětšovat okno, ve kterém vůz podává maximální výkon, ten nakonec vyhraje."

Šéf obhájců titulů si navíc myslí, že i kdyby někdo porozuměl pneumatikám dokonale, dominovat nebude. Proto bude velmi důležitá konzistence. "Myslím, že jsme odvedli dobrou práci ve chvílích, kdy jsme nemohli vyhrát. Dokonce i dnes, kdy jsme měli penalizace průjezdu boxy a výměny předních křídel, se nám podařilo získat slušný výsledek. Myslím, že konzistence v průběhu roku bude zásadní."

"Po pěti závodech se dá říct, že jsme nejkonzistentnější byli my, protože vedeme oba šampionáty. Takže ve dnech, kdy vám to nevychází, musíte podat optimalizovaný výkon."

Další závod se jede v Monte Carlu, kde si výsledek týmy netroufají předpovídat ani při jasně daném rozložení sil. "Monako je v každém případě loterie, takže možná bude letos trochu méně proměnlivé. S tím, jak to šlo doposud, kdo ví, co se tam může stát. Monako je samo o sobě jiné a bude znovu fascinující sledovat, kterým týmům se tam bude dařit," uzavřel Horner.

Další článek: Williams si není jistý, proč vyhrál, mezi nejlepší se zatím neřadí

15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
24. září | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10