O tomhle jsem snil, říká Vettel

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Klepněte pro větší obrázekSebastian Vettel se dnes dost možná stal posledním jezdcem, který kdy vyhrál na Silverstonu závod formule 1.

Víkend v Anglii úplně ovládl. K vítězství získal taky pole position a připsal si i nejrychlejší kolo závodu. Desítky tisíc nadšením řvoucích Britů mu za to v cíli připravily výjimečný zážitek.

„O tomhle jsem snil, když jsem viděl první britskou velkou cenu ještě v dobách Nigela Mansella. Je neuvěřitelné, že jsem teď tady, že jsem to dokázal a vyhrál tenhle závod,“ rozplýval se Vettel.

Pro první místo si dojel bez větších potíží. Hned po startu se vydal na stíhací jízdu. Musel se do toho naplno opřít, aby měl jistotu, že za sebou udrží Rubense Barrichella i týmového kolegu Marka Webbera. Šlo mu to obdivuhodně. Co kolo, to o vteřinu větší náskok. „To bylo klíčové, protože pak jsem z toho těžil celý závod,“ poznamenal Vettel.

Po první zastávce v boxech ho začalo brzdit kličkování mezi pomalejšími auty. „Bylo to všechno jen ne jednoduché. Hlásili mi, ať jsem opatrný. Byl velký provoz a spousta aut tam bojovala mezi sebou. Je to ošemetné, když se k tomu dostanete blízko,“ popsal.

Po druhé zastávce už to ale zase bylo lepší. „Odpočítával jsem kola a hlídal si závod. Posledních deset kol už bylo jednoduchých,“ přiznal Vettel.

Red Bull na Silverstonu zcela zastínil lídra šampionátu Brawn. Do Británie přivezl celý balík aerodynamických vylepšení, která zafungovala senzačně. „Sešlo se to tak. Je to úžasný okruh, který nám sedí. První sektor jsem měl skvělý v každém kole a naše auto sedělo bezvadně ve všech typech zatáček. Vylepšili jsme ho všude o kousek a udělali jsme slušný pokrok,“ vysvětlil Vettel. „Nevadilo by mi, kdybychom takhle pokračovali,“ dodal.

Vettelův kolega Mark Webber dojel druhý, čímž Red Bullu zajistil double. Druhý double v sezoně i v historii týmu. Šanci na vítězství ztratil Australan částečně včera v kvalifikaci, kde byl až třetí, a částečně dnes, když po startu uvízl za Rubensem Barrichellem. Tehdy si Vettel vybudoval náskok, který už nešlo dohnat.

„Potřeboval jsem startovat z první řady. Věděl jsem, že bude Sebastian velice rychlý. Jakmile jsem na něj před první zastávkou ztrácel dvacet vteřin, závod byl ztracený,“ poznamenal Webber. „V prostřední části závodu byl hodně provoz a po druhé zastávce v boxech mi kluci volali, že mám poškozený zadek vozu, takže jsme přešli do jiného režimu,“ vysvětlil.
Další článek: Renault opět postrádal rychlost

21:05 | Podle Norrise mu Mazepin ovlivnil celou kvalifikaci. V Q1 musel nasadit druhou sadu pneumatik, v Q3 pak kvůli tomu jel první pokus na starých pneumatikách.
18:20 | Poslední Nikita Mazepin dostal penalizaci 3 míst za zdržení Norrise v první části kvalifikace.
9:35 | Ferrari a celá F1 si dnes připomínají smrt Gillese Villeneuva, který před 39 lety boural v kvalifikaci v Zolderu.
7. května | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink Verstappen (1:17.835)
Kvalifikace Hamilton (1:16.741)
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00