O teplotu pneumatik v případě DAS nejde, shodují se Newey a Isola

Svět formule 1 nadále řeší systém DAS, který včera nasadil Mercedes. Jedna z prvních teorií zřejmě padla.
Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli
O teplotu pneumatik v případě DAS nejde, shodují se Newey a Isola  | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Auto Motor und Sport včera přinesl zprávu, že systém DAS může snížit ochlazování pneumatik na rovince. Podle Maria Isoly z Pirelli a Adriana Neweyho z Red Bullu to ale nejspíše tak nebude. 

Podle Pirelli ztratí pneumatiky na rovince 20 stupňů. Samozřejmě platí, že pokud by to dokázal někdo zvrátit a teplota pneumatik klesla méně, měl by zajímavou výhodu, i když je otázkou, jak velkou a zda by tím nezvýšil opotřebení pneumatik.

Systém DAS budí pozornost. Máme štěstí, že jsou k dispozici onboard záběry, říká Vettel

Systém DAS budí pozornost. Máme štěstí, že jsou k dispozici onboard záběry, říká Vettel

Isola ale dále uvedl, že pokud se pneumatiky narovnají (jak to dělá systém DAS), tak teplota spadne o dalších 5 stupňů. Mercedes se tak naopak připravuje o přilnavost v první zatáčce za rovinkou, i když zřejmě jen nepatrně.

Otázka zní: co je důležitější pro čas kola? Maximální rychlost nebo rychlost v zatáčkách. Může se to lišit v závislosti na okruhu.

 

Newey: nechápu, jak to může být legální

 

„Regulace tepoty pneumatik mi nestačí,“ řekl Adrian Newey pro Auto Motor und Sport. „Musí existovat aerodynamické důvody.“ 

„Je pro mě těžké pochopit, jak to může být legální. Jezdec neřídí auto tím, že potáhne volant k sobě, nebo ho odtlačí pryč.“

Newey také uvedl, že řešení může být nebezpečné, ale FIA si to zjevně nemyslí a sloupek řízení Mercedesu považuje za jeden z nejbezpečnějších na startovním roštu.

Od příštího roku by mělo být řešení zakázáno. Je to tak uvedeno v pravidlech, které vydala FIA už vloni. Podle všeho to s DAS nesouvisí.

Již několik let ale existuje v pravidlech pasáž, která umožňuje FIA zakázat jakoukoliv inovaci po jednom roce používání, pokud se Komise formule 1 domnívá, že tento vynález nepředstavuje žádnou zvláštní hodnotu pro formuli 1 nebo přináší náklady navíc.

V takovém případě je dotyčný tým povinen tuto technologii zveřejnit se všemi podrobnostmi a funkcemi. Ale až na konci sezóny.

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Další článek: DAS bude od příštího roku zakázán

14:43 | Od zítřka začíná platit nová směrnice, která zpřísňuje zátěžové testy ohebnosti zadních křídel.
14:28 | Fernando Alonso se připojil k výzvě UNICEF, aby země G7 darovaly vakcíny proti COVID-19 méně vyspělým zemím. Kromě Alonsa podepsalo výzvu přes 30 dalších ambasadorů UNICEF (například Lionel Messi, David Beckham, Sergio Ramos, Katy Perry).
13:29 | Sport 1 bude vysílat ženskou W Series, která se letos jede ve vybraných víkendech F1. Poprvé v rámci GP Štýrska.
13. června | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00